Gregory Rasputin RASPUTIN, NJERIU QE POTHUAJSE GENJEU VDEKJEN

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
Mesazhe
5,284
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Pak personazhe kane qen aq te demonizuar sa prifti rus Grigori Efimoviç Rasoutin. E verteta eshte se qe nga 1906 vit kur mberriti ne Shen Peterburg dhe deri ne 1916 ,vit kur u vra, ai i pati te gjitha , famen , fuqine , parate , influencen , relacionet politike, dashurie , miq dhe armiq.
Per simpatizantet e mbreterise ai ishte shkaktari i deshtimit te familjes mbreterore, partite politike opozitare te regjimit mendonin qe figura e tij simbolizonte goditjen perfundimtare te mbreterise dhe shikonin ne te shumen e shkeljeve dhe defekteve te mbreterise.
Per kishen ishte nje aventurier me fat qe falsiteti dhe hilete e tij e kishin ngritur me sukses ne nje stad pushteti qe e bente te rrezikshem per hierarkine kishtare orthodokse.
Funksioneret i trembeshin dhe ushtaraket e perçmonin. Per popullin e zakonshem ishte nje zuzar me fat qe e urrenin per trenin e jetes se tij dhe per zbulimin e bemave te tij amatore.
Kush ishte me te vertete Rasputin.? Kush ishte jeta e tij derisa mberrin ne Shen Peterburg ne vitin 1906 dhe kush ishte dimensioni i pushtetit te tij ne vitet me vone deri ne vdekjen e tij?
Rasputin ishte nje murg qe i pelqente te kercente ne fushat e romeve , ku bente orgji , dhe dritat e zjarreve perziheshin me klithjet e romeve. Kishte nje fuqi te jashtezakonshme sa qe rrinte ne keto festa e orgji 4 dite pa gjume vetem pije, kercim dhe sex. Kishte sy blu qe te hipnotizonin me nje drite djalli .Ishte nje burre me lartesi mesatare me kompleksin e dobesise . Magnetizmi i tij personal ishte i paperballueshem.Kurre ne jeten e tij nuk u la. Trupi i tij vinte nje ere qe e bnte te identifikohej menjehere prania e tij. Hane me duar , me te cilat me nje prekje sheronte. Magnetizmi i tij bente femrat e çdo lloj moshe dhe rangu te binin ne kembet e tij nga dashuria.Rasputin merrte çfare donte fale pushtetit te shikimit te tij. Femra , sex, para dhe dhune perziheshin njesoj ne jeten e tij fetare.
Nuk diskutohet qe prifti kishte aftesi sherimi. Ekzistojne bema rreth tij per kete gje dhe nuk ka dyshime.
Nganjehere takohet dhe llogjike shkencore ne keshillat e tij qe i jap Careshes per hemofiline e djalit te saj , kur i kerkonte ndihme gjate krizave te Alexit (djali i Carit)
Guraja e Carit nuk kishte dyshime qe "miku i saj i dashur" ishte i derguar i Zotit per te shpetuar racen e Romanoveve nga rreziqet brenda dhe jashte Rusise.
Ndermjet mikeshave te tij princeshes se Malit te Zi Militza dhe Anastasies , te njohura ne kerkim te magjistareve dhe shenjtve , qe Rasputin harriti te krijoje pamjen dhe prestigjin si profet sherues.
Ne 15 tetor 1906 NIkolai II dhe familja e tij e morren ne pallat e Tsarkoie Selo te shoqeruar nga Anna Vyrubova , dame shoqerimi dhe besnike e careshes.
Goditja personale qe shkaktonte siberiani harriti deri aty saqe Cari shkroi ne ditarin e tij "Sot kam njojtur nje njeri te Zotit"
Ky "njeriu i Zotit" kishte filluar te ushtronte fuqite e tij qe kur kishte qene adoleshent , duke kuruar kuajt ne fshatin e tij te lindjes. ishte nje vizitues i rregullt i manastireve dhe kishave dhe ndjente nje admirim special per te gjithe ata qe populli i quante njerez te shenjte.
Vdekja e shpejte e vellait te tij dhe pak me vone e nenes se tij lane tek ai dy vraga te thella plagesh qe e bene te zgjedhi perfundimisht rrugen e kishes. Brenda ortodhoksise temperamenti i tij i forte e beri qe te aderoje ne sektin klisty.
Rasputin martohet me nje grua 4 vjet me te madhe se veten.Ne martese humbasin femijne e pare. I deshperuar dhe me probleme te medha ne kishe ngaqe i perkiste sektit klisty, vendosi te bente nje pelegrinazh ne vende te shenjta si Jeruzalem dhe Malin Athos, duke vizituar manastiret dhe kuvendet.
Tre vjet me vone kthehet. Ne kete kohe eshte nje tjeter njeri . Viziton manastiret dhe vende te shenjta dhe edhe pse eshte analfabet flet si nje njeri shume i ditur. Eproret e tij habiten dhe vendosin ta rekomandojne ne sferat me te larta. Realizon udhetimin e pare ne Shen Peterburg ne vitin 1903.
Por nuk mund te ndryshoje zakonet e tij. I pelqenin festat - mbi te gjtha festat e romeve- muzika , vera. Kishte shume sukses me femrat e shoqerise se larte.
Caresha Alexandra ishte adhurusja e tij qe mbas shpetimit te djalit te saj. Rasputin e shfrytezoi kete dhe deshirat e tij beheshin urdher. Ai filloi te njihej ne nje rang me ministrat dhe pse nuk kishte asnje titull ushtarak. Gjerat filluashin te beheshin te zeza per Carin.
Ndodhi nje revolucion politik ku baza propozoi dhe krijoi nje lloj kongresi popullor te quajtur Duma. Carit po i limitoheshin aftesite e tij ne kete Kongres , keto ishin shenjat e para te renies se regjimit carist.
Si kjo te ishte pak , vendi u riperfshi ne Luften e Pare Boterore. Cari , qe nuk ishte nje njeri i armeve , vendosi te vihet ne drejtim te ushtrive te tij si Shefi Suprem. Kjo i beri mire qe ti ikte presionit te popullit qe dite per dite filloi te merrte lire me shume ne saj te Dumes. Nje here qe Cari iku ne lufte fuqia i ngeli careshes , qe do te thoshte praktikisht pushtet ne duart e Rasputin.
Pati shume kundershtime sepse fisnikeria nuk mund te pranonte pushtetin e palimituar te "Anti Krishtit " siç e quanin.
Ne kete kohe u planifikua atentati i pare kunder tij.
Ne nje udhetim jashte Shen Peterburgut nje fashatare rremben nje thike dhe ja ngul thelle ne stoamak dhe filloi te bertase " Kam vrare Anti krishtin", por gezoi para kohe.
Dhe pse me nje plage te tmerrshme nga e cila rridhte shume gjak , Rasputin mori nje dru dhe e goditi gruan duke e lene pa ndjenja.
U duk si nje incident i rastesishem por u vertetua qe gruaja fshatare mori nje pagese te mire per te bere kete gje.
Ai vazhdoi udhetimin e tij ditor duke e lidhur plagen me rroba sa per te mos lejuar hemoragjine. Dhe e kuroi plagen disa dite me vone kur u kthye ne Shen Peterburg
Atehere me shume se kurre filloi te flitej per nje "pakt me Djallin ". Mbasi kaloi atentati Rasputin , duke perdorur fuqite e tij parashikuese i shkruan Carit ne lufte: " Ndiej qe do vdes me shpejt se 1 janari.... nqse do vritem nga plebejet dhe pikerisht nga vellezrit e mi fshataret ruse , nga asgje mos u tremb .... froni jot do rroje 100 vjet dhe djali jot do jete Cari tjeter i Rusise.Por nqse vrasesit jane fisnik , gjaku im do te shfaqet ne duart e tyre per 25 vjet. Duhet te braktisin Rusine ,vellezrit do grinden me njeri - tjetrin , urrejtja do ndaje familjet dhe vendi do ngelet pa fisnikeri dhe mbreteri...".Po keto fjale ja tha dhe careshes se ciles i theksoi se mbas vrasjes se tij mbreteria e saj nuk do duronte 6 muaj.
Midis fisnikeve qe planifikuan vrasjen e tij ishte dhe princi Yussopov . Njhej prej te gjitheve dashuria qe Rasputin kishte per gruan e Yussopovit , princeshen Irina. Duke u bazuar ne kete fakt thane ta ftonin ne nje feste ne shtepine e princit.Data ishte 29 dhejtor 1916. Rasputin pranoi te vinte ne feste duke pasur vetem nje qellim ne koke te bente per vete princeshen. ishte mesnate kur harriti ne pallat. U drejtua tek nje sallon me pretekstin se ishte i pari i ftuar qe kishte ardhur.Ne realitet nuk kishte te ftuar te tjere. Aty Rasputin priti duke pire nje gote vere dhe duke ngrene embelsira pa e ditur qe pija dhe embelsirat kishin aq cianur sa ta vrisnin pothuaj menjehere.Komplotistet ferkonin duart ne sallonin tjeter . Priten me shume se gjysem ore dhe Princi Yussopov u ul ne sallonin poste i bindur se Rasputin kishte vdekur. Goditja e tij ishte e madhe kur e pa shendosh e mire duke kerkuar prape vere . Princi dha urdher ti sherbenin vere dhe u ngjit lart i tmeruar duke informuar se " Rasputin ishte i pavdekshem sepse as helmi nuk kishte efekt mbi te". Mes fisnikeve filloi nje moment paniku. Duka Purishkeviç ishte i pari qe reagoi.
- Shko dhe vrije - i tha princit Yussopov.
Dhe princi per here te dyte zbret ne sallonin ku ishte Rasputin dhe e gjen perseri duke pire vere. Syte e rasputin ishin me te shkelqyer dhe me force magnetike si asnjehere .
- Me duket se duhet te me thuash diçka - i tha ai kur syte u takuan me ata te princit.
Princi u drodh nga koka ne kembe dhe i tha - Shiko tek ai muri Rasputin - Rasputin kthen koken dhe princi i tmerruar e qellon me revolver tre here ne trup. Rasputin bie ne dysheme ne pamje te pare i vdekur.
Komplotistet dolen qe te festonin fitoren. Thirren nje mjek me shpejtesi qe te vertetonte vdekjen e Murgut te Çmendur - Eshte klinikish i vdekur - tha mjeku por, kenga e fitores prape ishte e shpejtuar. Fisniket ,nderkohe q emjeku u largua nga pallati, vendosen te benin nje orgji alkolike ne sallon bashke me kufomen. Priten deri ne 3 te mengjesit , ore ne te cilen mendonin te hidhnin kufomen ne lumin Neva.
Si mund te reagonin fisniket kur pane qe Rasputin u ngrit nga dushemeja totalisht i gjakosur por i gjalle. Te gjithe ja dhane vrapit , vetem Yusoopov mbeti i paralizuar nga frika .... nderkohe qe Rasputin po ecte derisa te harrinte tek nje uniforme ushtarake ne manakin per tu mbajtur. Atehere princi vrapoi shkalleve duke bertitur nderkohe qe Rasputin filloi ta ndiqte duke qeshur dhe i gjakosur me duart e ngritura si nje shtrige. Princi mbylli deren e sallonit ku Rasputin nguli duart si kthetra Djalli. Fisniket e tjere u kthyen ne ndihme te shokut te tyre duke e çekuilibruar Rasputinin duke e goditur.Rasputin bie ne shesh mbas nje goditjeje ne koke nga Purishkeviç. Nuk u mjaftuan me kete por lajmeruan dy ushtare qe me hekura i thyen te gjitha kockat e te supozures kufome.Me pas e morren te gjakosurin e zhveshen dhe e terhoqen zvarre deri tek lumi per ta hedhur. Por zbuluan se Rasputin ende merrte fryme. "Ky njeri nuk mund te vdes " filluan te peshperisnin midis tyre ushtaret.Vetem prania e superioreve te tyre i ben qe te kapercenin tmerrin. Hapen nje te çare ne akullin e lumit dhe atje e futen murgun. Trupi i tij u gjet mbas dy ditesh . U gjet me nje krah jashte te çares dhe me gishtat e bashkuar qe formonin nje gjest bekimi.Rasputin u varroz me te gjitha nderet nga Caresha Aleksandra qe ndihej e pangushellueshme. Fati i keq filloi te bjere mbi fisnikerine dhe shtepine mbreterore pas vdekjes se tij. Çdo gje ndodhi siç ai e kishte predikuar.Revolucioni eleminoi familjen e Carit ne tetor 1917. fisniket u vrane nga turmat. Ata pak qe shpetuan me largimin e tyre nga Rusia nuk ben asgje vetem se konfirmuan predikimin e Murgut, qe nuk mund te vdiste, mallkimin qe ai la te bjere mbi ta .... " Fisnikeria do zhduket nga Rusia"
 
Top