• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Hadithe te profetit a.s.

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Dejv

Pilivesi ma i mir pi Krejtve
ANETAR ✓
Mesazhe
670
Location
Ireland
″Shenjat e injorantit janë: të fyen kur e shoqëron dhe të shan kur e braktis; të mban borxhli nëse të jep diçka dhe tregon mosmirënjohje nëse i jep diçka; të tradhëton nëse i beson një sekret e të akuzon (për tradhëti) nëse të tregon një sekret. Bëhet mosmirënjohës, i ashpër dhe i vrazhdë nëse është i pasur, mohon haptas mirësitë e Allahut nëse është i varfër; e tepron kur është i lumtur dhe humbet shpresat kur trishtohet; gajaset kur qesh dhe bulurin kur qan. Injoranti shan të përzotshmit; as nuk e don e as nuk e respekton Allahun; as nuk druhet prej Tij e as nuk e kujton. Ai të lavdëron me tepri nëse ia bën qejfin dhe do të akuzon për gjëra që s′i ke nëse nuk ia bën.″
 

Jetmira

Contributor
PRINCESS
Mesazhe
6,125
Këshillë madhështore e profetit Muhamed alejhi selam

Nga Xhabir ibn Sulejm el Huxhejmi përcillet se ka thënë: Shkova tek i Dërguari i Allahut – sal lall llahu alejhi ue sel lem – dhe e gjeta atë të ulur me kofshët të ngjitura te barku i tij, të lidhur me një rrobë pas mesit dhe anët e asaj rrobe i kishte lëshuar te këmbët e tij. Thashë: Kush prej jush është Muhamedi i Dërguari i Allahut? – Ai bëri me shenjë nga vetja e tij. – Atëherë i thashë: O i Dërguari i Allahut, unë jam banor i shkretëtirës dhe kam ashpërsinë e tyre, prandaj më porosit!
– Ai më tha: Mos nënçmo asgjë prej veprave të mira, qoftë edhe ta takosh vëllanë tënd me fytyrë të qeshur, qoftë edhe të hedhësh ujë nga ena jote tek ena e atij që po mbush ujë. E nëse ndonjëri të shan me diçka që e di për ty, ti mos e shaj me diçka që e di tek ai, sepse ti do të kesh shpërblimin e tij dhe ai do të ketë gjynahun e tij. Dhe bëj kujdes nga zgjatja e rrobës poshtë kyçit të këmbës, sepse zgjatja e rrobës poshtë kyçit të këmbës është prej mendjemadhësisë dhe Allahu nuk e do mendjemadhësinë. Dhe kurrsesi mos shaj askënd! – tha – Nuk kam sharë pas kësaj askënd, madje as dele e as deve.”
(Sahihah: 770)
 

Ledia

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
2,524
Nuk ekzisto nje teme qe te permbledhe besimet fetare !
Keshtuqe keto shkrime i takojne historise ato qe kan shkruar dhe thene profetet tane :)
heuu ti keshtu 🤔🤔🤔🤔 sa fjale te medhaja ke shkru..praktikante e fese islame je? nese po e di qe kjo qe po ben eshte gjynah? ne islam nuk lejohen chatet forumet (fjalori jo i pershtatshem) 🤔🤔🤔🤔
 

Iva

Anëtare forumi
PRINCESS
Mesazhe
8,655
Une besoj.Por sjam aq e lexuar .kam lexuar biblen por smbaj mend shume gjera.mbaj mend ato gjera qe mua me bejne te ndihem e qete.te pakten 7 porosite e Zotit i ve ne jete
 

Zana

e-Thjeshte
ANETAR ✓
Mesazhe
5,210
Nuk ekzisto nje teme qe te permbledhe besimet fetare !
Keshtuqe keto shkrime i takojne historise ato qe kan shkruar dhe thene profetet tane :)
Mund ta kerkosh e dashur , se kundershtojne njera tjetren , eshte nje ofendim i madh ndaj historise tone .

Shqiptaret jane myslimane ilire jo arab .. e kurre Nuk kane luftuar ne emer te allahut , por gjuhes dhe tradites shqiptare .
 

MaYaDa

Don't touch...
VIP I FORUMIT
Mesazhe
5,237
Mund ta kerkosh e dashur , se kundershtojne njera tjetren , eshte nje ofendim i madh ndaj historise tone .

Shqiptaret jane myslimane ilire jo arab .. e kurre Nuk kane luftuar ne emer te allahut , por gjuhes dhe tradites shqiptare .
Ofendim i historise islami!!??
Omg !!!
Islami esht i gjithe botes nuk esht vetem i arabeve apo shqiptareve e dashur :)
Dhe tema flet per ato cka kan thene profetet tane dhe jane historike sigurisht sepse smund ti ndryshojme apo kundershtojme..
Historia nuk perben vetem lufterat

Kuptoje thelbin!
 
Top