Hadithe te profetit a.s.

Zana

e-Thjeshte
Kontributor
Mesazhe
10,242
Ofendim i historise islami!!??
Omg !!!
Islami esht i gjithe botes nuk esht vetem i arabeve apo shqiptareve e dashur :)
Dhe tema flet per ato cka kan thene profetet tane dhe jane historike sigurisht sepse smund ti ndryshojme apo kundershtojme..
Historia nuk perben vetem lufterat

Kuptoje thelbin!
Qe mos te komplikohemi c’do lloj feje per mua , ka te mirat dhe te keqijat e Saja , duke perfshire edhe islamin.

Por une thashe qe eshte ne nenforumin e gabuar pasi bien ne kundershtim me historine shqiptare , ti akoma vazhdon me propagandat e Islamit /arabeve.

Gjithe te mirat
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,241
"Kush e agjëron ramazanin me besim dhe mbështetje të sinqertë te Allahu, do t’i falen mëkatet e kaluara.”
Domethene me e rendesishme eshte t'i nenshtrohesh se te jesh njeri i mire?

Nese dhunon dhe vret, mjafton te agjerosh dhe te falen mekatet?!
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,947
Location
Struge
@Barnaba - thot me mbeshtetje dhe besim te sinqerte tek Allahu...

Ata qe dhunojne dhe vrasin nuk ma merr mendja se kane ndonje lloj sinqeriteti :D
 

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,241
@MrCool, Islami vertet predikon paqe midis besimtareve ne Islam. Por ndryshon shume kur behet fjale per sjelljen ndaj te tjereve. Keshtu qe mos beso hoxhallaret qe te thone se eshte feja e paqes. Nuk eshte paqe e mirefillte nese si kusht te vendoset nenshtrimi absolut. Nuk do zgjatem me te gjitha rastet ku inkurajohet dhuna, por shiko keto dy shembuj. Ne rastin me ekstrem, shkruan: "Dhe luftojini deri sa mos te kete me mosbesimtar/politeist, dhe feja e gjitha t'i perkasi Allahut." (Surah 8:39) Ne raste me te buta, inkurajon diskriminimin por pa dhune: "Ju qe besoni, mos u beni miq dhe aleat me prinderit dhe vllezerit tuaj nese ata preferojn mosbesimin ne vend te besimit" (Surah, 9.23)
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,947
Location
Struge
Shiko Barnaba, jam goxha i lexueshem dhe mos me llogarit besimtar youtube apo facebook-u. Nuk kam kompetenca te flas mbi Islamin edhe pse mund te posedoj njohuri rreth tij.. Por duhet ta kesh parasysh, qe citatet qe ti solle nga Kurani ne shumicen e rasteve jane te pakuptueshme nese vecohen tek e tek, sepse e gjitha eshte rrjedhshmeri.. Prandaj, duhet te njohesh komplet Suren, arsyen e zbritjes se saj dhe vendin e zbritjes.. Pastaj dhe mund ta diskutojme..

Gjithsesi, te mos bejme debate fetare te kjo teme, nese e sheh te arsyeshme hape nje te vecante dhe flasim me aq sa na pret mendja. :p
 

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,241
Miku im, me behet qejfi qe kundershton citatet qe solla sepse tregon qe nuk je radikal.

Sa per mungesen e kompetences, nuk eshte aq e nderlikuar sa e perfytyron. Por element te caktuar te fese e detyrojn nje besimtar me ndergjegje te mire si ty qe te kerkosh per nje interpretim me miqesor. Te pakten nuk je nga ata qe thone se mosbesimtari e meriton nje diskriminim te atille. Dhe as une nuk jam i palexuar ne kete teme. E njoh kontekstin, sic njoh edhe logjiken e aplikuar.

Gjithsesi, meqenese eshte lloji i besedes qe shkakton merzitje per besimtaret (perfshi ata te Krishterimit, qe ngjason jo pak me Islamin), po terhiqem ne kete rast. :)
 

Dyzemra

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
44
Mosha
32
Transmetohet nga Abdullah Ibn Amër El-Asi, radiallahu anhu, se i Dërguari, salallahu alejhi ue selem, ka thënë: ''Kjo botë nuk është asgjë tjetër përveç një përjetim i shkurtër, ndërsa gëzimi më i madh në të është një grua e mirë.''
(Transmeton Muslimi, 10/56)
__
Buzëqesh se e tëra u bë për njeriun, por njeriu nuk është e tëra!!
 

Noah

🤨🤫🤫🤨
VIP I FORUMIT
Mesazhe
1,163
Mosha
30
Location
Gjithandej
Qe mos te komplikohemi c’do lloj feje per mua , ka te mirat dhe te keqijat e Saja , duke perfshire edhe islamin.

Por une thashe qe eshte ne nenforumin e gabuar pasi bien ne kundershtim me historine shqiptare , ti akoma vazhdon me propagandat e Islamit /arabeve.

Gjithe te mirat
Shqiptaret kan qen pagan besonin ne shume perendi nderkoh qe dihet qe eshte vetem nje zot dhe vetem nje. Islami nuk eshte i arabeve a i nje populli ne vecanti. Islami eshte i gjith botes i gjith atyre myslimaneve te devollshem.
Edhte bukur te besosh ne nje fe, ne nje fe qe te keshillon dhe te drejton ne nje rruge me te mire e me te drejt.
Kemi dy libra kurano dhe bibla ne kontekse te dy librat jan thujse njesoj. @MaYaDa me vjen shume mire qe ke hapur nje tem te till.
 

_xhelozi

Kontributor
Mesazhe
5,778
" Nuk do te jete besimitar ( mu'min ) askush nga ju, derisa nuk i deshiron vellaut te tij ate cka i deshiron vetes. "

Vertet, nga fjalet (urtesite) qe bota i ka mbajtur mend nga predikimet e pejgambereve te meparshem eshte: 'Kur nuk turperohesh, atehere vepro c'te duash'. "

Njeri i fuqishëm nuk është ai që i hedh njerëzit poshtë në mundje. Njeri i fuqishëm është ai që e kontrollon veten, kur ai është i zemëruar.
 

Zana

e-Thjeshte
Kontributor
Mesazhe
10,242
Nuk do te jete besimitar ( mu'min ) askush nga ju, derisa nuk i deshiron vellaut te tij ate cka i deshiron vetes. "

@_xhelozi , ku e ke marre k’te/o citat/e ? Sill autorin
 

Zana

e-Thjeshte
Kontributor
Mesazhe
10,242
Shqiptaret kan qen pagan besonin ne shume perendi nderkoh qe dihet qe eshte vetem nje zot dhe vetem nje. Islami nuk eshte i arabeve a i nje populli ne vecanti. Islami eshte i gjith botes i gjith atyre myslimaneve te devollshem.
Edhte bukur te besosh ne nje fe, ne nje fe qe te keshillon dhe te drejton ne nje rruge me te mire e me te drejt.
Kemi dy libra kurano dhe bibla ne kontekse te dy librat jan thujse njesoj. @MaYaDa me vjen shume mire qe ke hapur nje tem te till.
Po pra eshte bukur te besosh ne nje fe ...
Sic edhe ne Shqiptaret kemi fene tone :

Feja e Shqiptarit Eshte Shqiptaria.

C’fare kam debatuar une e c’fare perrallis ti, jane
Dy gjera te ndryshme .
 

_xhelozi

Kontributor
Mesazhe
5,778
Nuk do te jete besimitar ( mu'min ) askush nga ju, derisa nuk i deshiron vellaut te tij ate cka i deshiron vetes. "

@_xhelozi , ku e ke marre k’te/o citat/e ? Sill autorin
Perveç allahut ka autor tjeter n kuran?
Mund ti gjejsh ku t duash si intagram .fb google kto theni nga profeti muhamed
 
Top