• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Hamilton fiton në Amerikë, por Vettel i shtyn festën

Universal

UnRealIRCD.HELP
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,678
Likes
1,336
Age
28
Location
127.0.0.1
#1
Lewis Hamilton është gjithnjë e më pranë fitimit të titullit të tij të 3-t kampion me Mercedesin dhe të 4-tit në karrierë në Formula 1.

I nisur nga pole-position piloti anglez triumfoi në Cmimin e Madh të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke regjistruar suksesin e 5-t në 6 garat e fundit dhe të 9-tin sezonal. Në Texas në pistën e Austin, Hamilton la pas rivalin e tij të madh në garën për titull gjermanin Sebastian Vettel i cili i hapi vetëm disa probleme të vogëla në startin e garës pilotit anglez.

Me këtë sukses Hamilton u ngjit në kuotën e 331 pikëve dhe tashmë tre gara përpara fundit ka nevojë për vetëm 9 pikë nga 75 në dispozicion për t’u shpallur zyrtarisht kampioni i ri i Botës në Formula 1. Pas Vettel u rendit talenti holandez Max Verstappen i cili surprizoi finlandezin e Ferrarit Raikonnen me një parakalim spektakolar në kthesën e fundit.

Por buzëqeshja për një podium të merituar iu ngri në fytyrë pilotit të Red Bull i cili u dënua nga komisarët e garës me 5 sekonda penalitet dhe në këtë mënyrë i dorozoi vendin e tretë Raikkonen. Pas Verstappen u rendit një tjetër finlandez Valteri Bottas që e mbylli garën i 5-ti i ndjekur nga Ocon dhe Sainz.

(gazeta-Shqip.com)
 

Dorina

Kf Kukēsi
Stafi i forumit
Administrator/e
VIP i Forumit
Mesazhe
18,954
Likes
18,953
Age
26
Location
Tiranë
#2
2.png
Neymar surprizon Hamiltonin, e uron në kufje

Miqësia e Neymar me 4 herë kampionin e botës në Formula 1, Lewis Hamiltonin dihej prej kohësh dhe braziliani vendosi të surprizojë mikun e tij.

Menjëherë pas përfundimit të garës së Meksikës, i pari që uroi britanikun në kufje, ishte pikërisht sulmuesi brazilian.

“Urime Lewis, je më i miri”, ishin fjalët e Neymar në kufje, për kampionin e saposhpallur të Formula 1, urim ky që e befasoi dhe emocionoi britanikun.
 

Dorina

Kf Kukēsi
Stafi i forumit
Administrator/e
VIP i Forumit
Mesazhe
18,954
Likes
18,953
Age
26
Location
Tiranë
#3
hamilton-3.jpg
Zyrtarisht kampion bote, Lewis Hamilton barazon Vettel-in

Kur kanë mbetur edhe dy gara nga fundi i këtij sezoni të Formula 1, Lewis Hamilton është shpallur zyrtarisht kampion bote në këtë sport. Piloti britanik i Mercedes e mbylli garën e Meksikës në vendin e 9, që gjithsesi mjaftoi për të siguruar matematikisht titullin.

Gara e Meksikës nisi me një start spektakolar të Vettelit, Versttapenin dhe Hamiltonit, por një incident mes të treve solli dëmtime në makinat Ferrari dhe Mercedes. Kjo bëri që Hamilton dhe Vettel të rinisen nga fundi, por ndërsa gjermani filloi të rikuperojë pozicione, britaniku i Mercedes vijonte të kishte probleme.

Në fund, triumfoi Verstappen, ndërsa Bottas dhe Raikkonen plotësuan podiumin në Çmimin e Madh të Meksikës. Sebastian Vettel e mbylli garën vetëm në vendin e 4-t, duke mos marrë mjaftueshëm pikë, për t’i shtyrë festën britanikut të Mercedesit.

Pas triumfit të këtij sezoni, Hamilton çon në 4 numrin e titujve të fituar, po aq sa ka edhe rivali i tij te Ferrari, Sebastian Vettel, ndërsa më së shumti tituj ka fituar Michael Schumacher, plot 7. Javën e kaluar, në Çmimin e Madh të Austinit, në SHBA, u shpall kampione për konstruktorë edhe Mercedes.