Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Helicobacter Pylori

Dëbora

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Tet 26, 2020
Mesazhe
7,188
Helicobacter Pylori është shkaktari kryesor ndaj po sjell disa informata shtesë.


Helicobacter pylori (shkurtuar Hp) është një bakter që mund të gjendet në cipën mukoze stomakut.

Megjithëse stomaku prodhon acid klorhidrik, i cili shkatërron shumicën e organizmave të gjallë, d.m.th. bakteret, Hp ende lulëzon në stomak. Kjo nga që mbledh amonit, i cili është një përbërje alkaline që neutralizon acidin. Hp është kështu i rrethuar nga një "re" e amonit që vepron në mënyrë mbrojtëse kundër acidit klorhidrik në stomak.

Bakteri HP normalisht nuk gjendet në stomak, kështu që kur bakteri HP gjendet në mukozën e stomakut, krijohet një infeksion. Kjo do të thotë që ju jeni "infektuar" me bakterin, dhe inflamacioni mund të zgjasë gjatë gjithë jetës. Për shumicën e njerëzve, kjo e padëmshme. Nuk ndjehet asnjë shqetësim dhe mund të kalohet jeta me këtë infeksion pa asnjë problem.

Në shumicën dërrmuese të njerëzve që infektohen me bakterin, infeksioni ndodh në vitet e reja. Ju rrallë jeni të infektuar si i rritur.

Nuk ka njohuri të mjaftueshme për infektimin.
Sidoqoftë, kushtet higjienike luajnë një rol të rëndësishëm. Në vendet ku standardi higjenik është i ulët, ekziston një prevalencë e lartë e bakterit në popullatë dhe 60-100% janë të infektuar.

patienthåndbogen
 
Këtu do të postohet gjithçka mbi helicobacter pylori (Hp).


Fakte
  • Helicobacter pylori (shkurtuar Hp) është një bakter që mund të gjendet në stomak.
  • Infeksioni me bakterin është zakonisht i padëmshëm dhe nuk kërkon trajtim, por bakteri mund të shkaktojë një ulçerë të re të stomakut, nëse bakteri nuk hiqet.
  • Trajtimi i ulçerave të stomakut për shkak të këtij bakteri zakonisht përbëhet nga 3 lloje të ndryshme të ilaçeve.
  • Ka rezultate të mira të trajtimit


patienthåndbogen
 
Cilat janë simptomat e infeksionit me Helicobacter pylori?
  • Shumica dërrmuese e njerëzve që infektohen me Hp, kurrë nuk marrin simptoma për shkak të vetë infeksionit.
  • Vlerësohet se më pak se gjysma e të infektuarve me Hp marrin ulçera në stomak. Afërsisht 1% mund të zhvillojë kancer të stomakut.
  • Pse disa marrin ulcera në stomak dhe të tjerët jo, për fat të keq ka njohuri të pakta rreth kësaj. Faktorët trashëgues dhe pirja e duhanit duket se janë faktorë të rëndësishëm kontribues.

Kur shenjat janë prezente, mund të pëfshihen si në vijim:
  • Nauzea ( mundim dhe ndjenja për të vjellur),
  • Vjellje,
  • Dhembje barku,
  • Ndjenja e djegësimit të gjoksit,
  • Barkqitje,
  • Ndjenjë e urisë në mengjes,
  • Erë e rëndë e gojës.

Cilave simptoma duhet t'u kushtoni vëmendje të veçantë?
Siç u tha më lart, nuk ka dallim të madh në lidhje me vetë bakterin. Nëse diagnostikoheni me ulçera në stomak ose duodenum, mjeku që kryen ekzaminimin dyliror, do të marrë prova specifike për bakterin.
 
Si bëhet diagnoza?

Helicobacter pylori mund të zbulohet në disa mënyra:

Shembull i rreshtimit të stomakut
Meret një mostër e mukozës gjatë një ekzaminimi dylësh (gastroskopi). Mostra më pas ekzaminohet nëse bakteri është në mukozë.

Mostra e frymëmarrjes
Një metodë tjetër është e ashtuquajtura provë e frymëmarrjes. Bëhet duke pirë një lëng që i është shtuar një karboni të etiketuar që prishet nga bakteri Hp në stomak. Gjatë dekompozimit formohet CO2, i cili përmban karbon të etiketuar. CO2 kalon në gjak dhe nxirret përmes mushkërive.

Duke thithur një epruvetë, analizat e ajrit të nxjerrë mund të tregojnë se ai përmban karbonin e etiketuar. Kjo konfirmon që keni një infeksion me Helicobacter pylori. Mostra jep përgjigje shumë të sakta dhe është rutinë në pjesë të caktuara të p.sh. Danimarkës.

Shembull i jashtëqitjes
Një mostër ekuivalente për testin e frymëmarrjes është një mostër e jashtëqitjes, ku zbulohen pjesë të bakterit Hp në jashtëqitje. Ashtu si testi i frymëmarrjes, ai gjithashtu mund të përdoret për të kontrolluar nëse bakteri është hequr pas një trajtimi.

Më parë, një mostër gjaku ishte përdorur për të testuar Helicobacter pylori. Sidoqoftë, kjo provë nuk rekomandohet më.
 
A është Helicobacter pylori ngjitës?
Po - por siç u përmend më lart ju nuk dini si.

A është e trashëgueshme Helicobacter pylori?
Jo

Si të trajtohet infeksioni nga Helicobacter pylori?
Shih në temën vijuese https://forum.netedy.com/threads/gastriti.19143/#post-1177492

Çfarë mund të bëj?
Nuk ka shumë që mund të bësh vetë. Siç u përmend, bakteri duhet të trajtohet vetëm nëse merrni një ulçerë në stomak.

Si mund të shmang marrjen e Helicobacter pylori?
Nuk mund të bëni asgjë në bazë ditore për të mos u infektuar nga bakteri, por kushtet e këqija të higjienës ndikojnë në rrezikun e infektimit.

Si zhvillohet sëmundja?
Siç u tha, incidenca e Hp ka qenë në rënie në Danimarkë në vitet e fundit. Kështu, bakteri pritet të bëhet më i rrallë me kalimin e kohës.

A është i rrezikshëm infeksioni nga Helicobacter pylori?
Mund të jetë nëse diagnostikoheni me disa lloje të veçanta të kancerit në stomak. Në atë rast, mjeku do t'ju këshillojë.

Sa i zakonshëm është bakteri i ulçerës së stomakut Helicobacter pylori?
Në Danimarkë, incidenca është afërsisht. 20% mes gjithë popullsisë.
Bakteri ndodh më shpesh sa më i moshuar të jeni. Kjo ndoshta për faktin se njerëzit e moshuar janë rritur në një kohë kur kushtet higjienike ishin më të këqija sesa sot. Kjo do të thotë që infeksioni me Helicobacter pylori do të bëhet më i rrallë dhe i rrallë në të ardhmen.

A mund të marr infeksion Helicobacter pylori më shumë se një herë?
Po - mundësia ekziston.

Informata shtesë rreth prevalencës së Hp në europë

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29635869/


p.s. linkun mund të mos e lexoni të gjithin nëse nuk keni akses. Unë kam përdor aksesin e univerzitetit dhe kur të kem kohë do e postoj të gjithën. ?
 
Prevalenca globale e infeksionit me Helicobacter pylori: Rishikimi sistematik dhe Meta-Analiza

Në vijim Rezultatet dhe konkludimi. Linku më poshtë përmban artikullin e plotë

Rezultatet
Nga 14,006 raporte të shqyrtuara, ne identifikuam 263 artikuj me tekst të plotë mbi prevalencën e infeksionit H pylori; 184 u përfshinë në analizën përfundimtare, duke përfshirë të dhëna nga 62 vende. Afrika kishte prevalencën më të lartë të grumbulluar të infeksionit H pylori (70.1%; 95% CI, 62.6−77.7), ndërsa Oqeania kishte prevalencën më të ulët (24.4%; 95% CI, 18.5−30.4). Midis vendeve individuale, prevalenca e infeksionit H pylori ndryshonte nga 18.9% në Zvicër (95% CI, 13.1−24.7) në 87.7% në Nigeri (95% CI, 83.1−92.2). Bazuar në vlerësimet e prevalencës rajonale, kishte rreth 4.4 miliardë individë me infeksion H H pylori në të gjithë botën në 2015.

Konkludimi
Në një rishikim sistematik dhe meta-analizë për të vlerësuar prevalencën e infeksionit H pylori në të gjithë botën, kemi vërejtur sasi të mëdha variacioni midis rajoneve - më shumë se gjysma e popullsisë së botës është e infektuar. Këto të dhëna mund të përdoren në zhvillimin e strategjive të personalizuara për çrrënjosjen globale.


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0016508517355312
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.