• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Hipotezat rreth ‘Planetit te Dhjete’

Juno

VIP
Staff member
VIP I FORUMIT
Mesazhe
7,102
Mosha
35
Location
Prague
View attachment 25480
Vitin e kaluar kemi mesuar se mund te kete nje Planet te Nente te fshehur ne zonat e jashtme te Sistemit Diellor. Tani del se mund te kete edhe nje Planet te Dhjete atje jashte.

Studimi, qe eshte publikuar ne Astronomical Journal, u krye nga Kat Volk dhe Renu Malhotra nga Laboratori Henor dhe Planetar i Universitetit te Arizones (LPL). Nje pre-print eshte ne dispozicion ne arXiv..

Ne studimin e tyre, studiuesit monitoruan levizjen e shkembinjve hapesinore ne Rripin Kuiper, nje rajon i trupave jashte orbites se Neptunit. Mocioni i disa prej ketyre trupave sygjeron se nje planet i padukshem mund te ndikoje ne orbitat e tyre.

“Shpjegimi me i mundshem per rezultatet tona eshte se ka nje mase te papare,” tha Volk, autori kryesor i studimit, ne nje deklarate.

Planeti do te ishte ne mase diku midis Tokes dhe Marsit. Orbita e tij shume me e afert se planetit te terorizuar (planeti i nente), rreth 60 here larg nga Dielli (60 AU ose njesi astronomike). Planet e Nente mendohet te jete midis 500 dhe 700 AU.

Ekzistenca e Planetit te Dhjete bazohet ne studimin e 600 objekteve te brezit Kuiper (KBOs). Disa prej tyre duket se kane nje orbite “te deformuar”, e cila i anon ato ne 8 shkalle deri ne planin e rrafshet orbital te planeteve te medhenj te Sistemit Diellor.


Obita e mundshme e planetit te dhjete.
Sipas studiuesve, menyra me e mire per te pershkruar kete deformim eshte nese ka nje planet tjeter atje. Ata thone se Planet i Nente, qe mendohet te jete 10 here masen e Tokes ose rreth gjysma e mases se Neptunit, nuk mund te llogarise anomalin.

“[Planet i Nente] eshte shume larg per te ndikuar ne keto KBO,” tha Volk. “Sigurisht qe duhet te jete shume me afer se 100 AU per te ndikuar ne menyren e konsiderueshme te KBO-s ne ate rang”.

Kjo nuk do te thote qe Planeti Dhjete ekziston me doemos. Duke folur per New Scientist, Alessandro Morbidelli ne Observatorin e Côte d’Azur ne Nice, France — tha se ishte “e dyshimte qe nje planet kaq afer do te kishte mbetur pa u vene re”.

Volk dhe Malhotra, megjithate, thone se nuk e kemi akoma asnje prove te dreperdrejte per kete hipoteze , sepse mund te jete e veshtire te gjendet ne pjesen e dendur qendrore te Rruges se Qumeshtit. Nga vendndodhja jone, ky rajon eshte plot me yje, gje qe e ben te veshtire zulimin dhe studimin e tij.

Nje mundesi tjeter eshte se nje yll qe kalon mund te kete shkaktuar kete deformimi. Megjithate, kjo do te duhej te kishte ndodhur ne 10 milion vitet e fundit, gje qe duket e pamundur.

Eshte teorizuar se mund te kete shume bote te fshehura ne buze te Sistemit Diellor. Planet i Dhjete, dhe ne te vertete Planet i Nente, mund te jene vetem dy nga nje numer i tere objekte planetare qe nuk kemi gjetur ende. Sistemi Diellor se shpejti do nje familje me e madhe.

 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Alexandra

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,157
Sigurisht qe do kete te 10-te , e me tej.
Ne dhe ndaj sistemit tone jemi ne njohurit me rend alfabetik disi misdi B dhe C.
 
Top