Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Historia e Dashurisë së Madhe të Cupidit dhe Psikikë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Historia e Dashurisë së Madhe të Cupidit dhe Psikikë​


Disa nga sfondet e mitit të Cupidit dhe Psikikës
Cupid dhe Psyche është një nga tregimet e mëdha të dashurisë së botës së lashtë dhe madje ka një fund të lumtur. Është gjithashtu një mit ku një heroinë duhet të tregojë hidhërimin e saj dhe të kthehet nga të vdekurit. Historia ka qenë e merituar popullarizuar me psikologët (kjo, në fund të fundit, merret me një psikikë njerëzore) pas Jung, si Erich Neumann dhe Marie-Louise von Franz, si dhe CS Lewis

Cupid (Eros)​

4aafe808a14f2fa9.jpg
DEA / A. DE GREGORIO / De Agostini Biblioteka e Fotografive / Getty Images

Cupid portreti me duart e tij të dhjamit të dhjamit që i shtrëngojnë harkun dhe shigjetat është shumë e njohur me kartat e ditës së Shën Valentinit. Edhe gjatë periudhës klasike, siç mund të shihni nga figura shoqëruese, njerëzit e njihnin këtë foshnjë të lashtë të hershme ndonjëherë të çuditshme, por ky është një hap larg nga lartësitë origjinale të lartësuara. Fillimisht, Cupid njihej si Eros (dashuri). Erosi ishte një qenie primordiale, që mendohet se ka dalë nga Kaosi, së bashku me Tartarin (Nëntokën) dhe Gaia, Tokën. Më vonë Eros u lidh me perëndeshën dashnore Afërditë, shpesh si djali i saj Cupid, më së shumti, në mitin e Cupidit dhe Psikikës.
Cupid nxit shigjetat e tij tek njerëzit dhe pavdekshmëritë duke i bërë ata të bien në dashuri ose urrejtje. Një nga viktimat e pavdekshme të Cupid ishte Apollo.

psikikë​

Cupid dhe Psyche nga Annie Swynnerton (1891)



Cupid dhe Psyche nga Annie Swynnerton (1891). CC Flickr User freeparking

Psikika është fjala greke për shpirtin. Prezantimi i psikikës në mitologji është vonë, dhe ajo nuk ishte perëndeshë e shpirtit deri në fund të jetës, ose më mirë kur ajo u bë e pavdekshme pas vdekjes së saj. Psikika, jo si fjala për shpirtin, por si nëna hyjnore e kënaqësisë (Hedone) dhe gruaja e Cupidit është e njohur nga shekulli i 2 pas Krishtit

Autor i Mitit të Cupidit dhe Psikikës

Lucius Apuleius Platonicus lindur në mes të 123 dhe 125 të vdekurve Circa. 180. Filozof Platonik dhe Shkrimtar i Prozës Latine. Nga T

Corbis nëpërmjet Getty Images / Getty Images

Ju nuk mund ta gjeni gjithmonë autorin e një mit, veçanërisht atë që ndan aq shumë elementë me Bukurinë dhe Bishën dhe tregime të tjera të zanave të ilkut të saj, por versioni i mitit të Cupidit dhe Psikikës që kemi vjen nga një fillim , roman i rrezikuar nga një romak afrikan i shekullit të 2-të. Emri i tij ishte Lucius Apuleius. Ai vjen diku tjetër në histori, sepse ai ishte akuzuar për praktikimin e magjisë. Romani i tij mendohet të na japë brenda detajeve të veprave të ritet e lashta misterioze, si dhe këtë histori simpatike romantike të dashurisë midis një të vdekshmi dhe një perëndie.

Burimi i mitit të Cupidit dhe psikikës
Apollo Chasing Daphne, nga Gianbattista Tiepolo.

Apollo Chasing Daphne, nga Gianbattista Tiepolo. Domain publik

Romani i Apuleius quhet ose Metamorfozë / Transformime ose Assa i Artë. Në historinë e tij kryesore, Luciu shndërrohet në gomar. Miti i historisë së dashurisë dhe martesës së Cupidit dhe Psikikës është ngulitur dhe vjen nga Librat 4-6.
Apuleius është vetëm një nga autorët e një Metamorphoses / Transformations. Në botën relativisht moderne, Kafka shkroi një Metamorfozë dhe para kohës së Apulit, kështu bëri Ovidiu.
Në lidhje me atë që u tha në paragrafin në lidhje me Kupidën, në Metamorfozitë e Ovidit , shigjetat e Cupidit shkaktuan Apolon që të dëshironte që Daphne dhe Daphne të urrenin Apolon, me rezultatin përfundimtar që ajo u shndërrua në një pemë.

Miti i Cupidit dhe psikikës​

Venus në një Shell Shell Nga Pompeii

Venusus në një Shell Shell Nga Pompeii. CC bengal * shkumë në Flickr.

Këtu është rrëfimi im i mitit të Cupid dhe Psikisë nga koha që prindërit e psikikës e qortuan padyshim perëndeshën e fuqishme, por të pavdekshme të dashurisë Venus (Afërditë).
 

Miti i Cupidit dhe psikikës​


Miti i Cupidit dhe psikikës

Historia e Dashurisë Hyjnore ose Miti i Cupidit dhe Psikës

Goddess i madh grek i dashurisë dhe bukurisë, Afërditë , ka lindur nga shkuma afër ishullit të Qipros, për këtë arsye ajo quhet "Qiprianë". Afroditi ishte një perëndeshë xheloze, por ajo ishte gjithashtu e pasionuar. Jo vetëm që ajo i donte burrat dhe perënditë në jetën e saj, por edhe djemtë dhe nipërit e saj. Ndonjëherë instinktet e saj poseduese e çuan atë shumë larg. Kur i biri i saj Cupid gjeti një njeri për dashuri - njëra prej të cilëve rivalizonte bukurinë e saj - Afërdita bënë të gjitha në fuqinë e saj për të penguar martesën.

Si Cupid dhe Psyche Met​

Psikika u adhurua për bukurinë e saj në atdheun e saj. Kjo e shtyu Aphrodite çmendur, kështu që ajo dërgoi një murtajë dhe le të jetë i njohur mënyra e vetme që toka mund të kthehet në normale ishte për të sakrifikuar Psikologjinë. Mbreti, i cili ishte babai i Psyche, e lidhi Psyche dhe e la atë në vdekjen e saj në duart e një përbindëshi të dyshuar të frikshëm. Ju mund të vini re se kjo nuk është hera e parë në
mitologjinë greke se kjo ka ndodhur. Heroi i madh grek Perseus gjeti nusen e tij, Andromeda , i lidhur si pre e një përbindëshi të detit. Andromeda u sakrifikuan për të qetësuar Poseidonin, i cili kishte shkatërruar vendin e Etiopisë, i cili u drejtua nga babai i saj pasi Mbretëresha Cassiopeia kishte mburrur për bukurinë e saj. Në rastin e psikikës, ishte djali i Afroditit Cupid icili lëshoi dhe u martua me princeshën.

Misteri rreth Cupidit​

Për fat të keq për çiftin e ri, Kupidën dhe Psikikën, Afërditë nuk ishte e vetmja që po përpiqej të bënte faull.
Psikika kishte dy motra që ishin po aq xheloze sa Afërditë.
Cupid ishte një dashnor i mrekullueshëm dhe burri i Psyche, por kishte një gjë të çuditshme në lidhje me marrëdhënien e tyre: Ai siguroi që Psyche kurrë nuk e pa atë që dukej. Psikika nuk u shqetësua. Ajo kishte një nate të mrekullueshme në errësirë me burrin e saj dhe gjatë ditës kishte të gjitha luksin që mund të dëshironte.
Kur motrat mësuan për stilin e tyre të ëmbël dhe të stravagant të motrës së tyre të lumtur dhe të bukur, ata nxitën Psikikën të fus në fushën e jetës së tij që burri i Psikikës mbeti i fshehur prej saj.
Cupid ishte një zot, dhe i mrekullueshëm siç duhej të kishte qenë me Afërditë për një nënë, por për arsye që i njihnin më mirë, ai nuk donte që gruaja e tij e vdekshme të shihte formën e tij. Motra e psikikës nuk e dinte se ishte një zot, ndonëse ata mund ta kishin dyshuar. Megjithatë, ata e dinin se jeta e psikikës ishte shumë më e lumtur sesa e tyre. Duke e ditur mirë motrën e tyre, ata u prehy në pasiguritë e saj dhe e bindën Psikikën se burri i saj ishte një përbindësh i shëmtuar.
Psyche siguroi motrat e saj se ata ishin të gabuar, por që kur ajo kurrë nuk e kishte parë atë, madje ajo filloi të ketë dyshime. Psikika vendosi të kënaqte kureshtjen e vajzave, kështu që atë natë ajo mori një qiri për burrin e saj të fjetur për ta parë atë.


Cupid Deserts Psyche​

Forma e engjëllit të Cupid ishte e hollë, kështu që Psyche qëndronte atje duke u tallur me burrin e saj me shkrirjen e saj të qirinjëve. Ndërkohë që Psyche vërshoi, duke paralajmëruar, pak prej dylli doli mbi burrin e saj. Njeriu i saj i zjarrtë, i urryer, i pabindur, i dëmtuar, i zjarrtë, fluturoi larg.
"Shikoni, unë ju thashë se ajo nuk ishte një njeri i mirë", tha nëna Afrodite për djalin e saj që mbizotëronte Cupid.
"Tani ju do të duhet të jeni të kënaqur midis perëndive".
Cupid mund të ketë shkuar së bashku me divorcin de facto, por Psikika nuk mundi. I nxitur nga dashuria e burrit të saj të mrekullueshëm, ajo i kërkoi nënës së saj të jepte një shans tjetër. Afërdita ranë dakord, por pa mëdyshje duke thënë: "Nuk mund ta konceptoj që çdo vuajtje që është e shëmtuar si ti mund të gjejë ndonjë mjet për të tërhequr dashamirët, përveç duke e bërë vetveten, prandaj tani unë do të gjykoj vlerën tënde".

Gjykimet epike të psikikës​

Por Afërditë nuk kishte ndërmend të luante me të drejtë. Ajo krijoi 4 detyra (jo 3 siç është konvencionale në quests mitik hero, kjo është një histori femërore), çdo detyrë më e vështirë se e fundit. Psikika i kaloi 3 sfidat e para me ngjyra të fluturimit:
  1. lloj një mal të madh të elbit, meli, farat e lulekuqe, thjerrëzat dhe fasulet.
    Milingonat (pismires) ndihmojnë që ajo të rendisë kokrrat brenda kohës së caktuar.
  2. mblidhni një tufë leshi të deleve të artë të ndritshme.
    Një kallam i tregon asaj se si ta kryejë këtë detyrë pa u vrarë nga kafshët e egra.
  3. mbushni një anije kristal me ujin e pranverës që ushqen Stiks dhe Cocytus.
    Një shqiponjë e ndihmon jashtë.

Por detyra e fundit ishte shumë për Psikikën:
4. Afërdita i kërkoi Psikikës që ta çonte atë prapa një kuti të kremit të bukurisë Persephone.

Shkuarja në Underworld ishte një sfidë për trimat më të guximshëm të heronjve mitikë grekë. Demigod Hercules mund të shkonte në Underworld pa u shqetësuar, por edhe Ezeki pati probleme dhe duhej të shpëtonte nga Hercules. Psikika mezi u përplas me një sy kur Afërdita i tha asaj se ajo do të duhej të shkonte në rajonin më të rrezikshëm të njohur të vdekshëm. Kjo pjesë ishte e lehtë, sidomos pasi kulla i tregoi asaj se si të gjendej hyrja në Underworld, si të shkoja rreth Charon dhe Cerberus, dhe si të sillesh para mbretëreshës së nënbris.

Pjesa e detyrës së katërt që ishte shumë për Psikik ishte tundimi për ta bërë veten më të bukur. Nëse bukuria e përkryer e perëndeshës së përsosur, Afërditës, duhej të krijonte këtë krem bukuri Underworld , Psyche arsyetoi, sa më shumë do të ndihmonte një grua mortore të papërsosur? Kështu, Psyche e mori kutin me sukses, por pastaj e hapi atë dhe ra në një gjumë vdekjeprurës, siç kishte parashikuar fshehurazi Afërditë.
" Dhe nga dhe nga ajo e hapi kutinë ku ajo nuk mund të perceptojë asnjë bukuri e as ndonjë gjë tjetër, përveç vetëm një sleepe infernale dhe vdekjeprurëse, i cili menjëherë pushtoi të gjithë anëtarët e saj aq i shpejtë sa kutia u zbulua, në atë lloj që ra toka, dhe vihet atje si një trup gjumi. "
William Adlington Përkthim (1566)

Reunion dhe Gëzuar Përfundimi i mitit të Cupid dhe Psikikë​

Në këtë pikë, ndërhyrja hyjnore u kërkua nëse historia do të kishte një fund që e bëri të gjithë me të vërtetë të lumtur. Me përuljen e Zeusit, Cupid solli gruan e tij në Olimp, ku, nën komandën e Zeusit, iu dha nektar dhe ambrosia, kështu që ajo do të bëhej e pavdekshme.
"Në kontinuitet, pasi Jupiteri urdhëroi Mercurinë që të sjellë Psyches, bashkëshortin e Cupid, në Pallace të qiellit dhe pastaj ai mori një tenxhere të pavdekësisë dhe tha:" Mbajeni Psyche dhe drinke, deri në fund që ti të jesh i pavdekshëm dhe se Cupid mund të jetë burri yt i përjetshëm. "

Në Olimp, në prani të perëndive të tjera, Afërditë me pajtim u pajtua me vjehrrën e saj shtatzënë, e cila ishte gati të lindte një mbesë që Afërdita do të jepte, kënaqësi.

Një tjetër histori e Cupid dhe Psikikë

CS Lewis mori versionin e Apuleius për këtë mit dhe e ktheu në veshin e tij derisa nuk kemi fytyra. Tregimi i butë i dashurisë është zhdukur. Në vend që të shihet historia përmes syve të Psikës, shihet nga perspektiva e motrës së Orval. Në vend të Afërditës së rafinuar të historisë romake, perëndeshë e nënës në versionin e CS Lewis është një fuqi shumë më e rëndë, chthonic Earth-Mother-Goddess.
Më shumë për CS Lewis dhe retelling e Cupid dhe mitit Psikikë:
Një Gjirin e Madh Fixed: Problemi i Dashurisë Obsessive në CS Lewis 'Deri ne kemi fytyra

Lupercalia​

Ata që kërkojnë origjinën e Ditës së Shën Valentinit në mënyrë të pashmangshme e gjejme në festivalin e lashtë romak të Lupercalia .
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.