Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Historia misterioze dhe legjendare e druidëve, “ndërmjetësve të lashtë midis njerëzve dhe perëndive

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Historia misterioze dhe legjendare e druidëve, “ndërmjetësve të lashtë midis njerëzve dhe perëndive

Historia misterioze dhe legjendare e druidëve, “ndërmjetësve të lashtë midis njerëzve dhe perëndive”


Faktet historike rreth Druidëve janë të pakta, megjithatë kjo mungesë e dëshmive të prekshme ka lejuar që imazhi i tyre të ripunohet dhe të përvetësohet nga anglezët, irlandezët, skocezët, dhe jo vetëm, për më shumë se 500 vjet.

Ka pak grupe në histori më enigmatike se ato të njohura si druidët. Sot ekzistojnë dy sekte neo-druidike, filozofia e të cilave përqendrohet rreth një nderimi për natyrën, diversitetin dhe dashurinë. Këta janë njerëzit shpesh të veshur me petk të njohur për kryerjen e ceremonive në natyrë dhe në vende megalitike si Stonehenge .

Druidët e antikitetit janë të zhytur në legjenda dhe folklor, duke mos pasur të dhëna të shkruara se kush ishin ata në të vërtetë ose nga erdhën fillimisht. Konsensusi i përgjithshëm thotë se ata ishin një grup shumë i nderuar, me një lidhje hyjnore me natyrën dhe urtësi autoritare që ia kalonte edhe fisnikërisë më të lartë. Ata janë të njohur gjerësisht se janë me origjinë kelte, por disa teori alternative i shohin ata si të kenë një prejardhje të përbashkët me kulturat e lashta lindore ose edhe një prejardhje nga Atlantida.

Druids_main-1024x683.jpg
V0036085 “The druids; or the conversion of the Britons to Christianit Credit: Wellcome Library, London. Wellcome Images [email protected] http://wellcomeimages.org “The druids; or the conversion of the Britons to Christianity”. Engraving by S.F. Ravenet, 1752, after F. Hayman. 1752 By: Francis HaymanPublished: – Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Kush ishin druidët, elita misterioze fetare e botës së lashtë kelte?
Në kohët e lashta, Druidët njiheshin si pleq të mençur që mblidheshin rreth lisit. Në fakt, fjala Druid ose Druwid në keltisht përkthehet në njohës të lisit ose “të njohësh pemën e lisit”, megjithëse pak dihet se si ishte në të vërtetë ky grup erudit. Historia e regjistruar e Druidëve të lashtë zakonisht ndahet në dy kategori; ato që bazohen në shkrimet e lashta romake dhe ato të bazuara në interpretimet e shkrimeve që shihen si propagandë e shtrembëruar romake.
Druidët ishin udhëheqës fetarë në atë që tani është Britania dhe Franca. Ata ishin “filozofë, mësues, gjyqtarë, depo e diturive të përbashkëta për botën natyrore dhe traditat e njerëzve, dhe ndërmjetësit midis njerëzve dhe perëndive,”Barry Cunliffe, një profesor emeritus i arkeologjisë evropiane në Universitetin e Oksfordit shkroi në librin e tij ” Druids: Një hyrje shumë e shkurtër (Oxford University Press, 2010).
Pothuajse gjithçka që dimë për druidët është njohuri e dorës së dytë; të gjitha tekstet e mbijetuara që përmendin druidët janë shkruar nga jodruidë, shpesh romakë. Kjo përbën një problem për historianët e ditëve moderne, të cilët po përpiqen të kuptojnë se cilët ishin druidët dhe si ndryshoi roli i tyre me kalimin e kohës.

Historianët nuk janë plotësisht të sigurt se kur filloi druidizmi. Cunliffe vuri në dukje se referenca më e hershme e shkruar për druidët daton rreth 2,400 vjet më parë, megjithëse druidizmi ka të ngjarë të kthehet më herët se kaq.

Druidet_1.jpg

Druids_harp.jpg


VESHTULLA DHE HËNA

Një gdhendje çeliku me ngjyrë dore e ilustrim të shekullit të 19-të e një grupi Druidësh me rroba të bardha duke prerë veshtull në pyll. Ata janë duke u vëzhguar nga disa ushtarë romakë, të cilët janë të veshur me rroba të kuqe dhe forca të blinduara me pamje të verdhë/ari.

Burimet e lashta japin disa sugjerime joshëse rreth asaj që vlerësonin druidët.

Shkrimtari romak Plini Plaku (i cili jetoi në shekullin e parë pas Krishtit) diskutoi rëndësinë e veshtullit dhe të ditës së pestë të hënës për druidët. Ai shkroi se veshtulla “mblidhet me rite të mbushura me frikë fetare. Kjo bëhet veçanërisht në ditën e pestë të hënës, ditën që është fillimi i muajve dhe viteve të tyre, si dhe i epokave të tyre”.

The-mysterious-history-of-druids-ancient-mediators-between-humans-and-1024x576.jpg


Çdo druid i përkiste një rendi të veçantë të iniciuesve. Komunitetet e tilla gjithmonë janë drejtuar nga prifti më i mençur që respektohet dhe mbrohet. Puna fizike, e cila mund të ndikonte negativisht në shëndetin e tyre, ishte kundërindikuar për kryepriftërinjtë. Ndoshta kjo është arsyeja pse kishte kaq shumë njëqindvjeçarë midis Druidëve që kanë ekzistuar me shekuj. Kryepriftërinjtë, sipas legjendave, jetonin në shpella dhe hanin vetëm atë që rritet në pyll. Ata nuk kishin asnjë pronë tjetër dhe ata vetë nuk donin më shumë. Mënyra e jetesës hermetike i lejoi ata të ruanin informacionin më të rëndësishëm dhe të mos shpërqendroheshin nga luksi i zakonshëm njerëzor.

Disa komunitete të Druidëve formuan aleancat “heteria”. Në këtë mënyrë, ata shkëmbyen njohuri me “kolegët” e tyre. Asnjë sakrificë e vetme nuk u krye nga Keltët pa praninë e një druidi, i cili monitoroi korrektësinë e të gjitha veprimeve.

Shpesh, një person përdorej si viktimë e flijimit, i cili mund të ishte kriminel ose tradhtar, si dhe armik. Sakrificat mizore, sipas Druidëve, ndihmuan për të qetësuar shpirtrat e këqij dhe Zotat, të cilët, nga ana tjetër, pushuan së dëmtuari njerëzit.

Përveç të gjitha më lart, duhet të theksohet se edhe lindja nuk ka ndodhur pa një druid. Emri i të porsalindurit u përcaktua vetëm pasi iu tregua druidit. Ai, nga ana tjetër, parashikoi fatin e fëmijës. Nëse telashet e prisnin foshnjën, atëherë druid i parandaloi ata me ndihmën e komploteve dhe ritualeve të tjera magjike.

Fillimisht, Druidët u përshkruan si njerëz të moshuar – vetmitarë, magjistarë dhe mendimtarë që jetonin në pyje të dendura. Qëllimi i tyre kryesor ishte të kujdeseshin për vlerat shpirtërore të Keltëve të zakonshëm. Keltët, nga ana tjetër, u quajtën grupe fisesh të dallueshme. Për disa shekuj ata sunduan mbi gjysmën e botës së njohur në atë kohë. Karakteri i Keltëve dallohej nga romanca, bestytnitë, patrembësia dhe drejtësia

Fiset kelte kanë krijuar një kulturë unike të bazuar në njohuritë e druidëve antikë. Besimi në pavdekësinë shpirtërore konsiderohet të jetë aspekti kryesor i kësaj kulture. Druidët shpesh thoshin se pas vdekjes së trupit, shpirti transferohet në një trup tjetër. Ata supozuan se një besim i tillë do të forconte karakterin e ushtarëve, do t’i bënte ata të mos kishin frikë nga vdekja.

Druidët kryenin lloje të ndryshme të ritualeve, ndër të cilat ishin sakrifica shumë të ashpra. Ata gjithashtu praktikuan shërimin, parashikuan të ardhmen, transmetuan gojëdhëna me gojë.

celtic-druids-855x1024.jpg


Magjia kryesore që praktikuan druids ishte “magjia e gjelbër”

Më shpesh, druidët praktikonin magjinë e pyllit, pasi që prej andej erdhën. Magjia e gjelbër është e jashtëzakonshme për faktin se lejon një person të bashkëpunojë me natyrën në mënyrën më harmonike dhe produktive. Natyra është gjëja më e vlefshme që kemi. Nëse mësoni ta përdorni si duhet dhe të kujdeseni për të, atëherë do të na falënderojë.

Druids besuan se pjesa e sipërme e drurit, e cila është degët dhe gjethet e saj, tërheq energjinë diellore, duke e ulur atë poshtë trungut deri në rrënjë. Në rrënjë, ai shndërrohet, bëhet i disponueshëm për tokën dhe njeriun. Nëse e përdorni këtë energji në mënyrë korrekte, atëherë mund të merrni vazhdimisht një ngarkesë të forcave jetësore dhe magjike.

Druidët shpesh vendosnin fatin e mbretërive

Magjistarët e lashtë zotëronin njohuritë më të thella në të gjitha sferat e veprimtarisë njerëzore. Kjo është arsyeja pse sundimtarët e mbretërive të ndryshme iu drejtuan atyre për këshillë, veçanërisht kur bëhej fjalë për politikë. Druidet perceptoheshin si ndërmjetës midis zotave dhe njerëzve. Filozofët dhe poetët kanë shkruar për to.

Magjistarët e lashtë përdorën tre metoda kryesore për të zgjidhur çdo mosmarrëveshje: kazanin e së vërtetës, drurin dhe prekjen e altarit. Instrumenti i parë ishte një enë me një formë të caktuar, e bërë prej ari ose argjendi. Ai, siç besohej zakonisht, dallon të vërtetën nga gënjeshtra. Uji i vluar u derdh në kazanin e së vërtetës, pas së cilës dora e të pandehurit u ul në të. Nëse në të shfaqeshin djegie, atëherë i pandehuri konsiderohej fajtor. Dora e një personi të pafajshëm, sipas priftërinjve, duhet të kishte mbetur e padëmtuar. Gjithashtu, të pandehurit iu kërkua të betohej në një pemë ose altar. Betimi për të gjithë keltët ishte një ritual i veçantë, i cili në asnjë rast nuk duhej prishur. Nga tingujt që buronin nga trungu i pemëve dhe kërcelli, druidët përcaktuan nëse një person po thoshte të vërtetën apo jo.

Disa legjenda përshkruajnë aftësinë e pabesueshme të druids për të njohur sëmundjen nga tymi që vjen nga shtëpia e pacientit. Druidët përdorën rreth 350 bimë në punën e tyre, midis të cilave ishin shkurre, barëra, lule dhe pemë.

Ata ishin priftërinj të Keltëve – pasardhës të Atlantikëve. Vetë fjala “druids” përkthehet si “njerëz të lisit”, tk. lisi është një pemë e shenjtë e Druidëve. Druidët ishin një Rend i magjishëm i organizuar, sistemi i tyre magjik, i rrënjosur në ditët e Atlantis, mbetet plotësisht i pashkelur deri më sot.

Ata ishin priftërinj të Keltëve – pasardhës të Atlantikëve. Vetë fjala “druids” përkthehet si “njerëz të lisit”, tk. lisi është një pemë e shenjtë e Druidëve. Druidët ishin një Rend i magjishëm i organizuar, sistemi i tyre magjik, i rrënjosur në ditët e Atlantis, mbetet plotësisht i pashkelur deri më sot. Në fiset kelte, Druidët ishin shkencëtarë, mjekë, fallxhorë, avokatë, kryenin funksionin e ndërmjetësuesve midis njerëzve dhe perëndive, – ata ishin të respektuar botërisht dhe zotëronin Fuqinë e Vërtetë. Një nga tabutë më të rëndësishme të Druidëve ndaloi të shkruhej ndonjë gjë nga mësimet e tyre, sepse në duart e një injorati, kjo njohuri, pa ekzagjerim, mund të shndërrohet në një katastrofë mbarëbotërore. Druidët e bazuan sistemin e tyre në një koncept abstrakt, të cilin ata e quajtën “Fuqia” që nuk nënkuptonte sundimin mbi njerëzit e tjerë ose Forcat e Natyrës, por zotërimin e vetvetes dhe, përmes vetes, botës përreth

Druidët ishin të famshëm në të gjithë Evropën dhe vendet e Lindjes për shkollat, bibliotekat, universitetet e tyre. Trajnimi në Artin e Druidit zgjati të paktën njëzet vjet kalendarike dhe filloi në moshë të hershme. Kandidatët praktikantë iu nënshtruan një procesi rigoroz të përzgjedhjes, duke lënë kandidatët më të aftë dhe premtues. Në fillim të trajnimit të tij, secili student ishte i përkushtuar ndaj një manifestimi të caktuar të hyjnisë, i cili më pas veproi si këshilltar dhe udhëzues në një botë tjetër, dhe gjithashtu përcaktoi rendin e hapave që duhej të kalonin (urdhri ishte thjesht individual për secilin student).

FUNDI I DRUIDIZMIT

Ndërsa krishterimi u përhap në të gjithë Evropën, druidizmi u zbeh gradualisht. Cunliffe vuri në dukje se druidët ishin ende të pranishëm në Irlandë në shekullin e tetë pas Krishtit, por në një formë shumë të reduktuar.

“Druidët tani shihen si krijues të ilaçeve të dashurisë dhe magjistarëve, por pak më shumë,” shkroi Cunliffe. “Mënyra shpirtërore është kapur nga një himn i shekullit të 8-të që kërkon mbrojtjen e Zotit nga magjitë e grave, farkëtarëve dhe druidëve!”

Druidizmi ka të ngjarë të zgjasë deri në shekullin e nëntë. Megjithëse druidizmi u zbeh gjatë Mesjetës, ai është ringjallur në kohët moderne. Megjithatë, Cunliffe dhe studiues të tjerë kanë vënë në dukje se ka një hendek prej gati një mijëvjeçari midis vdekjes së druidëve të lashtë dhe shfaqjes së këtij grupi të ringjalljes.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.