• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Instalimi i FirewallD ne RHEL/CentOS

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,971
Location
127.0.0.1
Esht e rendesishme te perdorim firewallD ne vend te iptables sepse ka me shum avantazhe. Gjithsesi iptables dhe Firewalld nuk funksionojne se bashku kshuqe duhet te zgjidhni njeren..

Code:
yum install firewalld -y
Ndalojme funksionimin e iptables..

Code:
# systemctl status iptables
# systemctl stop iptables
# systemctl mask iptables


Shikojme zonat:
Code:
# firewall-cmd --get-zones


Marrim konfigurimet qe perdoren me se shumti nga te gjithe..
Code:
# firewall-cmd --get-default-zone

Shikojme te gjitha zonat:
Code:
# firewall-cmd --list-all-zones
./tutoriali origjinal nga tecmint dot com
 
Last edited:
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top