Instalimi i FirewallD ne RHEL/CentOS

molecule

{true ? false}
Webmaster
Mesazhe
4,811
Location
127.0.0.1
Esht e rendesishme te perdorim firewallD ne vend te iptables sepse ka me shum avantazhe. Gjithsesi iptables dhe Firewalld nuk funksionojne se bashku kshuqe duhet te zgjidhni njeren..

Code:
yum install firewalld -y
Ndalojme funksionimin e iptables..

Code:
# systemctl status iptables
# systemctl stop iptables
# systemctl mask iptables


Shikojme zonat:
Code:
# firewall-cmd --get-zones


Marrim konfigurimet qe perdoren me se shumti nga te gjithe..
Code:
# firewall-cmd --get-default-zone

Shikojme te gjitha zonat:
Code:
# firewall-cmd --list-all-zones
./tutoriali origjinal nga tecmint dot com
 
Last edited:

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Top