Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Instalimi i UnrealIRCd ne Shell.

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
34,639
Website
netedy.com


UnrealIRCd eshte nje IRC Server i hapur per te gjithe, qe u sherben miliona rrjeteve ne mbare boten . Ka filluar ne vitin 1999 dhe deri me sot eshte IRC serveri me i perhapur! Sistemi ne te cilin operon UnrealIRCd eshte Linux , OSX dhe Windows.

Ne kete tutorial do ju shpjegoj si ta instaloni ne VPS ose ne Serverin e dedikuar tuajin!

Programet qe na duhen jane:

1: PuTTy (SHKARKO)

2: UnrealIRCd (SHKO FAQE ZYRTARE)


Hapi 1:

Hap PuTTy dhe vendos te dhenat e serverit tend

IP :: username :: password

Fillimisht na duhen programe ne server qe te kompilojme kodet e unrealircd dhe ti bejm ato te bashkveprojne me njeri tjetrin.

CentOS: yum groupinstallDevelopment tools

Debian: apt-get install build-essential

Fedora: yum groupinstall "Development Tools" "Legacy Software Development"

Pastaj kto komanda 1 nga 1 per cdo linje qe shkruhet ketu poshte:

wget https://www.unrealircd.org/downloads/Unreal3.2.10.6.tar.gz

tar -zxvf Unreal3.2.10.6.tar.gz

cd Unreal3.2.10.6

./Config (Pastaj shtyp enter deri sa te vazhdoje te kontrolloje per kompiluesit qe instaluam pak me siper)

make (Kjo kompilon informacionet qe transmeton serveri me ty ne IRC)

make install (Sinjalizon unreal se ku ndodhen modulet e kompiluara dhe i liston ato)Ketu mbaruam se instaluari UnrealIRCd. Ne postimin e rradhes do njoftoheni sesi te beni konfigurimin e tij dhe ta hapni serverin ta beni publik per te gjithe!

./artikulli origjinal http://vizitori.com/blog/si-te-instalojme-unrealircd-ne-server/ . Shkruar nga une :)
 

AlbaniaIrC

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 15, 2017
Mesazhe
249
Website
gossipeu.com
tar: Unrecognized archive format
tar: Error exit delayed from previous errors.
 

d3n

Audaces Fortuna Iuvat
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 14, 2017
Mesazhe
463
Instalo ne root paketat :)

apt-get install (emrin)


Ose nqs e ke ubuntu

sudo apt-get install (emrin)
 

Dj-GabrieL

- Private eYe -
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 5, 2022
Mesazhe
55


UnrealIRCd eshte nje IRC Server i hapur per te gjithe, qe u sherben miliona rrjeteve ne mbare boten . Ka filluar ne vitin 1999 dhe deri me sot eshte IRC serveri me i perhapur! Sistemi ne te cilin operon UnrealIRCd eshte Linux , OSX dhe Windows.

Ne kete tutorial do ju shpjegoj si ta instaloni ne VPS ose ne Serverin e dedikuar tuajin!

Programet qe na duhen jane:

1: PuTTy (SHKARKO)

2: UnrealIRCd (SHKO FAQE ZYRTARE)


Hapi 1:

Hap PuTTy dhe vendos te dhenat e serverit tend

IP :: username :: password

Fillimisht na duhen programe ne server qe te kompilojme kodet e unrealircd dhe ti bejm ato te bashkveprojne me njeri tjetrin.

CentOS: yum groupinstallDevelopment tools

Debian: apt-get install build-essential

Fedora: yum groupinstall "Development Tools" "Legacy Software Development"

Pastaj kto komanda 1 nga 1 per cdo linje qe shkruhet ketu poshte:

wget https://www.unrealircd.org/downloads/Unreal3.2.10.6.tar.gz

tar -zxvf Unreal3.2.10.6.tar.gz

cd Unreal3.2.10.6

./Config (Pastaj shtyp enter deri sa te vazhdoje te kontrolloje per kompiluesit qe instaluam pak me siper)

make (Kjo kompilon informacionet qe transmeton serveri me ty ne IRC)

make install (Sinjalizon unreal se ku ndodhen modulet e kompiluara dhe i liston ato)Ketu mbaruam se instaluari UnrealIRCd. Ne postimin e rradhes do njoftoheni sesi te beni konfigurimin e tij dhe ta hapni serverin ta beni publik per te gjithe!

./artikulli origjinal http://vizitori.com/blog/si-te-instalojme-unrealircd-ne-server/ . Shkruar nga une :)
Te lutem me shiko pak kush luan me keto gjera..... -=• 11:08 •=- -Albasoul.Netedy.com- You are not welcome on this network. Z-Lined:
 

E**A**

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 22, 2020
Mesazhe
552
Ka nai pazar për çmimin e vizitori.com apo është i panegociueshëm? 😁
 

Dj-GabrieL

- Private eYe -
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 5, 2022
Mesazhe
55
Jan servicet shoku ato qe ndalojn IP’et te cilat jan te regjistruara ne Abuse !
Tani je ok futu
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
 

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
34,639
Website
netedy.com
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
Ca thua aman, o dak ka ik koha e Ali bungut:
Jemi ne kohen e Teknologjis ;)
 

Vinjol

Larguar...... ne nji tjeter..... Dimension.......
ANETAR ✓
Regjistruar më
Feb 19, 2020
Mesazhe
3,751
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
 

Dj-GabrieL

- Private eYe -
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 5, 2022
Mesazhe
55
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
Bajate!Ka pasur tjeter lezet dikur ndersa tani mjafton te thuash "zot shendet"
 

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
34,639
Website
netedy.com
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
Rendesi ka te behen gjonat mire o Vin Burri
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja