Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Inteligjenca Emotionale

Gone_With_The_Wind

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 1, 2017
Mesazhe
434
Si rezultat, këta individë shpesh janë më të suksesshëm në punën e tyre dhe në jetë, edhe pse mund të kenë një kualifikim më të ulët profesional.
Një ndarje emocionale është, për shembull, një avantazh në menaxhimin e stafit dhe në përgjithësi ka nevojë për këshilla diplomatike, si në negociata dhe në përgjithësi në trajtimin e njerëzve. A janë njerëzit që ju njihni meEQ-në e lartë?
Shikoni rrethin tuaj të njohurit, në mjedisin tuaj të punës. Ndoshta jeni edhe ju? Atëherë të shikojm më poshte disa "sinjale/simptome" që posedojn keta Njërzë :)

1) ... kemi një imazh realist njerzit me një EQ të lartë mund ta vlerësojnë veten mirë. Ata i kuptojnë nevojat e tyre, i njohin ndjenjat e tyre, si dhe qëllimet e tyre dhe motivet për veprimet e tyre. Me fjalë të tjera, ata janë të vetëbesueshëm. Ata janë vetëdijshëm për aftësitë, pikat e forta, dobësitë, ndjenjat e tyre!
2) ... mund të kontrollojnë emocionet e tyre Ata janë në gjendje të ndikojnë dhe të kontrollojnë gjendjet dhe ndjenjat e tyre. Kjo shpesh ndodh përmes një dialogu të brendshëm. Në këtë mënyrë, ata mund të kontrollojnë më lehtë ndjenjat e tyre se sa një person me një EQ më të ulët. Kjo është e dobishme, për shembull, kur ata janë të zemëruar ose nuk duan të lejojnë që të vërehet zhgënjimi i tyre. Njerëzit me inteligjencë të lartë emocionale nuk janë aq shumë në mëshirën e tyre. Aftësia për të vetëkontrolluar, dmth. Të reagojë në mënyrë të përshtatshme ndaj situatës, dëshmon të jetë e dobishme në jetën profesionale dhe private.
3) ... mund të jetë i motivuar Ata me një nivel të lartë të inteligjencës emocionale mund ta motivojnë më lehtë veten në kushte të vështira jetese. Kjo bën të mundur që ata të zhvillojnë vazhdimisht gatishmërinë për të kryer dhe të jenë entuziastë për një shkak të veçantë. Kjo aftësi për të vetë-motivuar është veçanërisht e rëndësishme në situata të vështira, Për shembull, nëse një projekt i caktuar zhvillohet ndryshe nga ai i planifikuar ose i dëshiruar. Njerëzit me EQ të lartë, pra, gjithmonë mund të nxisin veten dhe të mbledhin forca të reja. Ata nuk janë aq të frustruar sa më shpejt që diçka të mos funksionojë siç kishin menduar fillimisht.
4) ... mund të ndiejë dhembshuri Është e lehtë për ta për t'u futur në njerëz të tjerë dhe për të kuptuar vizionet dhe ndjenjat e tyre. Përveç kësaj, ata mund t'i përgjigjen situatës përkatëse dhe homologut të tyre, Për shembull, ngushëllim, ngazëllim ose motivim. Ata zakonisht tregojnë respekt për qeniet e tyre njerëzore dhe tregojnë më shumë kuptueshmëri për mënyrën e tyre të të menduarit dhe veprimit. Ata pranojnë mendimet e të tjerëve, pa u domosdoshëm që t'i miratojnë ato. Me pak fjalë, ju keni një dozë të mirë të ndjeshmërisë. Në këtë kontekst, gjithashtu flitet për "ndjeshmëri". Njerëzit empat nuk janë të suksesshëm vetëm në profesionet sociale. Në veçanti, drejtuesit përfitojnë nga të qenit në gjendje të vendosin veten në punonjësit e tyre dhe kështu t'i ndërtojnë dhe t'i motivojnë në përputhje me rrethanat.
5) ... kemi kompetencë sociale Njerëzit me inteligjencë të lartë emocionale shpejt gjejnë kontakt me qeniet e tyre njerëzore. Është gjithashtu e lehtë për ta që të mbajnë dhe mbajnë marrëdhënie gjatë një periudhe të gjatë kohore. Prandaj njerëzit "emocionalisht të talentuar" kanë një konflikt të mirë dhe menaxhim të marrëdhënieve. Ata zakonisht gjejnë partner më të lehtë dhe shpesh jetojnë më gjatë në një marrëdhënie harmonike.
6) ... janë partnerë të mirë bisedash Meqenëse njerëzit me një EQ të lartë dëgjojnë mirë dhe u përgjigjen homologëve të tyre, ata janë shumë të njohur si një partner bisede. Ata mund të "shprehin veten" mirë, duke i dhënë të kundërtën ndjenjën se ata e marrin seriozisht dhe e kuptojnë atë që u thonë atyre.
 
Un jam nje njeri me kte inteligjenc te till.
Ma venin shpesh ne dukje,por nuk besoja se isha 1 njeri i tille.
 
Pertoj te lexoj.... Sa shuum... Ma thoni me dy fjal ..pleaseee ???
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.