Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Islanda bëhet vendi i parë në Evropë që ka më shumë deputete gra se sa burra

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Islanda bëhet vendi i parë në Evropë që ka më shumë deputete gra se sa burra​


8256



Islanda është bërë vendi i parë në Evropë që ka në përbërjen parlamentare më shumë gra se sa burra. Kryeministër i vendit u zgjodh, Katr Jn Jakobsdóttir

Nga 63 vendet në parlamentin Althing 52% u fituan nga gratë, Asnjë vend tjetër evropian nuk ka pasur më shumë se 50% ligjvënëse femra, me Suedinë që është më afër me 47%, sipas të dhënave të përpiluara nga Banka Botërore.

Pesë vende të tjera në botë kanë parlamente ku gratë mbajnë të paktën gjysmën e vendeve, sipas Unionit Ndërparlamentar: Ruanda (61%), Kuba (53%), Nikaragua (51%), dhe Meksika dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (të dy 50%).

Ndryshe nga disa vende të tjera, Islanda nuk ka kuota ligjore për përfaqësimin e grave në parlament. Vendi nordik ka qenë prej kohësh një pionier në barazinë gjinore dhe të drejtat e grave dhe ka kryesuar renditjen e Forumit Ekonomik Botëror për vendet më të barabarta për 12 vitet e fundit.

(BalkanWeb)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.