Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Izraelitët zbulojnë Rrotulla të reja të Detit të Vdekur, mumjen e një fëmije dhe shportën më të vjetër në botë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Izraelitët zbulojnë Rrotulla të reja të Detit të Vdekur, mumjen e një fëmije dhe shportën më të vjetër në botë

Izraelitët zbulojnë Rrotulla të reja të Detit të Vdekur, mumjen e një fëmije dhe shportën më të vjetër në botë​


Arkeologët gjithashtu paraqitën skeletin 6,000 vjeçar të një fëmije dhe shportën më të vjetër të plotë në botë.
Arkeologët izraelitë njoftuan të marten për zbulimin e dhjetëra fragmenteve të rrotullave të reja të Detit të Vdekur që mbanin një tekst biblik, gjetur në një shpellë të shkretëtirë dhe që besohet se janë fshehur nga refugjatët hebrenj gjatë një revolte hebreje kundër Romës gati 1,900 vjet më parë.

Rrotullat e Detit të Vdekur, një koleksion i teksteve hebraike të gjetura në shpellat e shkretëtirës pranë Detit të Vdekur, në Qumran, në vitet 1940 dhe 1950, datojnë nga shekulli i tretë para Krishtit deri në shekullin e parë në vitin e Krishtit. Ato përfshijnë kopjet më të hershme të njohura të teksteve biblike dhe dokumenteve që përshkruajnë besimet e një sekti hebraik pak të kuptuar.

Fragmentet e sapogjetura të pergamenës përmbajnë rreshta të tekstit grek nga librat e Zakarisë dhe Nahum dhe janë datuar sipas ekspertizës të shekullit të dytë të vitit të Krishtit, sipas Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit.


Këto rrotulla janë rrotullat e para të reja të gjetura në gërmimet arkeologjike në shkretëtirën në jug të Jeruzalemit në 60 vjet, të zbuluara në një operacion kompleks në shkëmbinjtë e Shkretëtirës e Judeas.
Rrotullat u morën nga Shpella e Tmerrit në rezervatin e Shkretëtirës së Judeas të Nahal Hever, rreth 80 metra nën majën e shkëmbit, duke u kapur për litarë, pas gërmimeve të filluara në 2017.
Fragmentet besohet të jenë grumbulluar në shpellë gjatë Revoltës së Bar Kochba, një kryengritje e armatosur hebreje kundër Romës gjatë mbretërimit të Perandorit Hadrian, midis 132 dhe 136.
Operacioni zbuloi nga periudha të ndryshme: monedha të rralla nga afërsisht 2,000 vjet më parë, një skelet 6,000 vjeçar i një fëmije, me gjasë femër, i mbështjellë me leckë dhe i mumifikuar, dhe cili mund të jetë shporta më e vjetër e mbijetuar në botë, e bërë me kallamishte të thurura.
Shporta, e kompletuar me kapak, është më shumë se 10500 vjet e vjetër, bazuar në të dhënat e radiokarbonit nga profesoreshë Elisabetta Boaretto e Institutit të Shkencës Weizmann në Rehovot, tha IAA. Kjo është periudha neolitike, që i parapriu ardhjen së qeramikës në rajon.

Image
Image
Image


Syri net
 
Gjithmone mka pelqy dhe terhjek arkeologjia. Mekat qe nuk ka ne Kosove dege per te studijuar.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.