Ja cilat janë kafshët në dukje të lezetshme, por që janë të rrezikshme

Hera

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
12,059
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Ja cilat janë kafshët në dukje të lezetshme, por që janë të rrezikshme


Nëna Natyrë i ka krijuar të gjithë ndryshe, disa janë të shpejtë, të tjerët janë të ngadaltë; disa janë të dobët, ndërsa të tjerët janë të mbushur.
Bota e kafshëve është sa e mistershme dhe e bukur, aq edhe e rrezikshme dhe plot befasi. Por, kur shihni diçka të lezetshme, gjëja e parë që mendoni është se kafshë të tilla janë absolutisht të padëmshme.

Këtu keni gabuar! Këtu janë 8 kafshë të lezetshme, e në të vërtetë janë të rrezikshme.


Image


Lorisi i ngadaltë
Është e vështirë të besosh se lorisi i adhurueshëm është një qenie e rrezikshme, por është e vërteta. Kur ndihen të sulmuar ose në rrezik, loret e ngadalta mund të bëhen vërtet toksike si për kafshët, ashtu edhe për njerëzit.

Image

Pandat
Pandat duken absolutisht të adhurueshme dhe janë vegjetarianë të pastër kur bëhet fjalë për ushqimin, megjithatë nuk do të thotë se nuk do t’ju kafshojnë kur të afroheni mjaftueshëm. Forca e kafshimit është mjaft e fortë dhe në të njëjtën kohë, vdekjeprurëse!

Image

Peshku puffer
Peshku puffer dukej aq bukur në filmin e Nemos, por mos u mashtroni nga pamja e tyre e ëmbël, ai është tepër toksik dhe do t’i kushtojë vëmendje të veçantë gjithçkaje dhe gjithsecilit që vjen në rrugën e tij.

Image

Hipopotami
Hippos janë përshkruar si qenie të lezetshme në shumicën e filmave dhe shfaqjeve televizive, por e vërteta është shumë të frikshme. Hippos janë në të vërtetë të fortë, të shpejtë dhe lehtë mund të sulmojnë një person nëse i pëlqen. Për shkak të temperamentit të tyre, sulmet ndaj njerëzve janë vërtet të zakonshme.

Image

Oktapod me unaza blu
Një oktapod me unazë blu është një racë e veçantë e oktapodit që është jashtëzakonisht e vogël dhe e bukur. Ngjyrosja e ndritshme e kësaj krijese deti është helmuese. Helmi i tij është aq i fortë sa mund të vrasë 26 njerëz në vetëm disa minuta!

Image

Fokat leopard
Fokat kanë një “nam” të mirë në përgjithësi, por fokat leoprad janë të rrezikshme për njerëzit. Kjo lloj foke është ndër kafshët më agresive që mund të gjenden në rajon.

Image

Rakunët
Rakunët pëlqejnë njerëzit në përgjithësi. Këto kafshë janë zakonisht të padëmshme dhe mjaft të adhurueshme, nuk është rakuni që është i rrezikshëm, por sëmundjet që mbart. Nga ato të njohura si “marimangat dhe tërbimi”, te ato më pak të njohura, pothuajse vdekjeprurëse si “leptospiroza dhe tularemia”.

Image

Mjellmat e heshtura
Mjellmat e heshtura janë krijesa të hirshme që duken sikur kanë ardhur drejtpërdrejt nga qielli në tokë për të sjellë kënaqësi për këdo që i sheh. Nga ana tjetër, pamja e tyre është mjaft mashtruese pasi ky lloj është jashtëzakonisht territorial, ato mund të bëhen agresive ndaj çdo njeriu apo kafshe që kalon afër.
 

Dëbora

💛 💛
Anetar i Stafit
MODERATOR/E
Mesazhe
2,644
Ëmbëlsia si kamuflim është mjet vetëmbrojtës, besoj. Çdo kafshë e ka një.
 

Ai_Tipi

C’era una volta!
Kontributor/e
Mesazhe
37,979
Vendndodhja
?? & ??
Qen me piss se ky ska une e hulla nkanal jane super te qet te bukur nji moment e humin kto une e kam provu vet i rast edhe kam ngju disa qe han fmit ky qen ☹️☹️ Dmth bohet agresiv kot pa lidhje e hum raku 😞42098085-BE4F-45A2-8E34-21AD6285ED3B.jpeg
 

STONE_HEAD

I belong to u !🤨
PRINCESS
Mesazhe
9,951
kafsha me e lezetshme por qe po humb eshte njeriuuuuu qe po behet me keq se kafsha madje kafsha eshte ofendim me i then njeri
 

Vinjol

Im the architet off my own destruction
ANETAR ✓
Mesazhe
2,759
Mosha
36
Vendndodhja
Fier
Ne ditet e sotshme kafsha me e rrezikshme eshte bere Njeriu
Ai eshte i afte te kthehet ne lloj lloj drejtimi e te perdor lloj lloj arme qe i konvenon
E vertete qe arsyeja e ndan njeriun nga kafsha.
Por kam frike se sot arsyeja tek njerezit ja humbur e po kthehe te gjithe ne kafshe
E te rralle jane ata/o
Qe jane vertete njerez
 

Meloo

🌻🌻
ANETAR ✓
Mesazhe
946
Ne ditet e sotshme kafsha me e rrezikshme eshte bere Njeriu
Ai eshte i afte te kthehet ne lloj lloj drejtimi e te perdor lloj lloj arme qe i konvenon
E vertete qe arsyeja e ndan njeriun nga kafsha.
Por kam frike se sot arsyeja tek njerezit ja humbur e po kthehe te gjithe ne kafshe
E te rralle jane ata/o
Qe jane vertete njerez
Shumê e saktë, do tregoj nji rast, kur ishim duke ba leksione nê biologji, thet profesoresha mi thoni disa emra kafshêsh dhe unë i pata than, vendin e par profesoresh e ka njejru..🙄🙄😁😁😀
Nrm qeshii 😁😁😄😄
 
Top