Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Jailbreak iPhone: Gjithçka që duhet të dini! Ja vlen te lexohet nga gjith perdorusit te iphone

Kresh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nov 8, 2020
Mesazhe
44
Pëlqime
41
Pikë
18
Nëse doni të jailbreak iPhone tuaj ose doni të dini rreth jailbreaking atëherë ju keni ardhur në vendin e duhur. Ne jo vetëm që do t'i përgjigjemi pyetjeve më të shpeshta në lidhje me thyerjen e iPhone tuaj, por gjithashtu do t'ju ofrojmë lidhjet për të shkarkuar mjetet më të fundit të jailbreak, së bashku me udhëzimet hap pas hapi dhe udhëzuesit.

Nëse e dini tashmë për thyerjen e burgjeve dhe thjesht po kërkoni udhëzues dhe udhëzime, thjesht hidhni tek "A mund ta jailbreak iPhone-in tim?" seksioni. Nëse jeni i ri në thyerjen e burgut atëherë ne do të rekomandonim të lexoni informacionin që kemi dhënë më poshtë.

Le të fillojmë.

1. Çfarë është Jailbreaking?
 1. Cilat janë përfitimet e iPhone Jailbreaking?
 2. A është legal Jailbreaking iPhone?
 3. A e shfuqizon burgosja garancinë time?
 4. A mundet tulla me burg për iPhone tim?
6.A është Jailbreaking iPhone e njëjtë me zhbllokimin?
 1. A mund ta përdor App Store pas Jailbreaking?
 2. A më pengon Jailbreaking nga Azhurnimi i iOS?
 3. Cilat janë llojet e ndryshme të Jailbreak?
 4. Sa e lehtë është të Jailbreak iPhone?
 5. Si mund të instaloj aplikacione dhe ndryshime në jailbreak?
 6. A kushton ndonjë gjë për të burgosur?
 7. A mund të jailbreak iPhone tim?
Çfarë është Jailbreaking?

Jailbreaking është procesi i heqjes së kufizimeve në iOS dhe lejon hyrjen rrënjësore në sistemin e skedarëve iOS në mënyrë që të mund të ekzekutojë kodin ose programin e nënshkruar që nuk është aprovuar nga Apple. Kjo i lejon përdoruesit të instalojnë aplikacione jailbreak, ndryshime dhe tema për të personalizuar pamjen dhe ndjesinë e pajisjes së tyre dhe gjithashtu të rrisin funksionalitetin.

Zakonisht, gjatë procesit të jailbreak, instalohet një aplikacion jozyrtar që e bën të lehtë instalimin e aplikacioneve, tweaks dhe temave të jailbreak. Cydia është një nga App Store më të popullarizuara për aplikacione jailbreak, ndryshime, shtesa dhe tema që nuk janë në dispozicion ose të disponueshme përmes App Store të Apple.

Cilat janë përfitimet e iPhone Jailbreaking?
Siç u përmend më herët, arsyeja kryesore për jailbreak iPhone është instalimi i aplikacioneve jailbreak, rregullimeve dhe temave për të personalizuar pamjen dhe ndjesinë e pajisjes së tyre dhe gjithashtu të përmirësojë funksionalitetin.

Aplikacionet dhe shkuljet e Jailbreak shtojnë funksionalitetin që nuk është i disponueshëm në iOS siç është aftësia për të kyçur aplikacione individuale duke përdorur Touch ID ose Face ID. Ndryshimet sjellin gjithashtu veçori që nuk janë të disponueshme në iPhone më të vjetër. Për shembull, një shkulje jailbreak i quajtur Aperturize sjell Depth Control, i cili u prezantua për herë të parë në iPhone XS, iPhone XS Max në iPhone më të vjetër si iPhone 8 Plus, iPhone X dhe iPhone 7 Plus.Me kalimin e viteve, Apple është i njohur për ndryshimet në jailbreak të "Sherlocking" dhe integrimin e tyre në iOS si këto ndryshime në iOS 13, të cilat Apple duket se i ka kopjuar.
A është legal Jailbreaking iPhone?
Thyerja e burgjeve është e ligjshme. Biblioteka e Kongresit të Sh.B.A-së ka dhënë përjashtime të Aktit të Mbrojtjes së Mijëvjeçarit Dixhital (DMCA) për telefonat inteligjentë si iPhone, tablet, TV të mençur dhe pajisje të tjera kompjuterike për të gjitha qëllimet. Kjo u jep përdoruesve të cilët dëshirojnë të përdorin aftësitë për të modifikuar programin e tyre pa shkelur ligjin për të drejtat e autorit.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se këtu është e paligjshme të përdorësh jailbreak-un tuaj për të përhapur në mënyrë të paligjshme filma, për të shkarkuar aplikacione të paguara falas ose për të kryer krime të tjera kibernetike dhe të së drejtës së autorit. Ju do të shkelni ligjin dhe do të jeni kundër frymës së burgosjes.

A e shfuqizon Jailbreaking garancinë e iPhone tim?

Dokumenti mbështetës i Apple në lidhje me thyerjen e burgjeve pretendon se ata "mund të mohojnë shërbimin për një iPhone, iPad ose iPod touch që ka instaluar ndonjë program të paautorizuar". Prandaj, kushdo që është i prishur nga burgu, garanton ose jo, mund të marrë ose jo mbështetje nga Apple. Sidoqoftë, rivendosja e iPhone tuaj në cilësimet e fabrikës dhe vendosja e tij si një "iPhone i ri" do të heqë të gjitha gjurmët e thyerjes së burgut dhe do të parandalojë që Apple të zbulojë se pajisja ishte thyer në burg, kështu që ekziston një mënyrë e thjeshtë për të shmangur anulimin e garancisë së iPhone tuaj.

Mund Jailbreaking Tulla iPhone tim?
Ju mund të keni dëgjuar histori që thyejnë jailbreaking iPhone. Sidoqoftë, kjo ishte në ditët e hershme. Ne nuk kemi dëgjuar që përdoruesit tullave të tyre iPhone pas burgut.

Arsyeja më e zakonshme për t'u përballur me një çështje pas një ndërhyrjeje në burg është një shkulje e papajtueshme e ndërprerjes së burgut. Kështu që gjithmonë rekomandohet të bëni jailbreak nëse shkulja është e pajtueshme përpara se ta instaloni. Shumica e ndërprerjeve të burgjeve përfshijnë një Modalitet të Sigurt, i cili pamundëson të gjitha ndryshimet tuaja në mënyrë që të hiqni me siguri ndryshimet e papërputhshme të ndërhyrjeve në burg.
Në rastin më të keq, nëse hasni një problem me iPhone tuaj pas thyerjes së burgut, i cili është jashtëzakonisht i rrallë këto ditë, gjithmonë mund ta ktheni iPhone-in tuaj.

A është Jailbreaking iPhone e njëjtë me zhbllokimin?

Thyerja e burgjeve dhe zhbllokimi nuk janë të njëjtat gjëra. Në rast të thyerjes së jailbreakut të iPhone, ju hiqni kufizimet në iOS, ndërsa zhbllokoni një iPhone për të përdorur SIM me çdo operator celular.

Në ditët e para të thyerjes së jailbreakut, ju mund të zhbllokoni programin tuaj iPhone pasi ta keni thyer atë duke përdorur softuer të tillë si Ultrasn0w. Por nuk është më e mundur që programi të zhbllokojë iPhone. Në vitin 2020, ka vetëm dy opsione të disponueshme për të zhbllokuar iPhone tuaj d.m.th. ose përmes operatorit tuaj, ose një zhbllokimi IMEI. Të dy janë të përhershëm, nuk kërkojnë jailbreak dhe punojnë me të gjitha modelet e iPhone dhe versionet e sistemit operativÇmimi për të zhbllokuar iPhone ndryshon në varësi të operatorit tuaj celular. Ata mbështesin të gjitha modelet e iPhone si iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5C, iPhone 5, iPhone 4S dhe iPhone 4. Shikoni postimin tonë për të gjitha detajet se si të zhbllokoni iPhone për t'u përdorur me një transportues tjetër.
A mund ta përdor App Store pas hapjes së burgut?
Po, ju mund të përdorni App Store dhe të shkarkoni aplikacione pa ndonjë problem pas thyerjes së burgut. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet këtu se ka disa aplikacione si aplikacionet Bankare që zbulojnë në mënyrë aktive nëse pajisja juaj është thyer nga burgu dhe ju ndalojnë të hyni në aplikacion për arsye sigurie. Megjithatë, mund ta anashkaloni këtë kontroll për shumicën e aplikacioneve duke përdorur një shkulje të jailbreak.

A më pengon Jailbreaking nga Azhurnimi i iOS?
Disa nga ndërprerjet moderne të burgjeve parandalojnë azhurnimet e programeve iOS, të cilat mund t'i instaloni përmes aplikacionit Cilësimet në iPhone tuaj. Kështu që mund të jeni të detyruar të instaloni azhurnimin manualisht duke përdorur iTunes përpara aplikacionit macOS Catalina dhe Finder në macOS Catalina.

Rekomandohet gjithashtu të instaloni azhurnimin më të fundit të softuerit iOS përmes iTunes ose Finder në vend që ta instaloni përmes azhurnimit OTA.Sidoqoftë, nëse instaloni azhurnimin, jailbreak do të humbasë dhe të gjitha aplikacionet dhe korrigjimet e jailbreak që keni instaluar do të hiqen. Kështu që ju doni të mbani jailbreak, atëherë është e rëndësishme të kontrolloni nëse azhurnimi më i fundit i softuerit iOS mund të jailbroken para se të instaloni azhurnimin

Cilat janë llojet e ndryshme të thyerjes së burgut?
Ekzistojnë 4 lloje të ndryshme të Jailbreaks:


Lidhur: Një jailbreak i lidhur është në gjendje të heqë jailbreak përkohësisht iPhone vetëm gjatë një boot. Nëse përdoruesi ka nevojë të rindezë iPhone për çfarëdo arsye atëherë pajisja atëherë ajo duhet të jetë "ri-burgosur" me një kompjuter (duke përdorur tiparin "boot tethered" të një vegle) sa herë që ndizet, përndryshe, ajo do të ngecur në një gjendje të filluar pjesërisht, siç është Moda e Riparimit. Ky është ndoshta lloji më i keq i jailbreak, pasi keni nevojë për një kompjuter nëse keni nevojë të rindizni iPhone, gjë që nuk është shumë e përshtatshme.

Jailbreak gjysmë i lidhur: Në rast të një jailbreak gjysmë të lidhur, iPhone do të fillojë, por nuk do të ketë një bërthamë të arnuar, dhe për këtë arsye nuk do të jetë në gjendje të ekzekutojë kodin e modifikuar, që do të thotë se aplikacionet e jailbreak nuk do të ndryshojnë punojnë Do të duhet të përdorni një mjet jailbreak për të filluar me një kernel të arnuar në mënyrë që të mund të përdorni përsëri korrigjimet e jailbreak.

Jailbreak i palidhur: Një jailbreak i patretuar është lloji më i mirë i jailbreak. Ju lejon të rindizni iPhone-in tuaj, dhe kerneli do të mbetet i arnuar, që do të thotë që iPhone juaj do të prishet jail edhe pas rindezjes.

Jailbreak gjysmë i patretuar: isshtë i ngjashëm me një jailbreak të palidhur pasi ju jep mundësinë të rindizni iPhone-in tuaj. Sidoqoftë, iPhone nuk është prishur nga jail pas rindezjes. Dallimi midis jailbreak-ut gjysëm të lidhur është se, në rastin e jailbreak-ut gjysmë-jopërmbushur, mund të jailbreak iPhone-in duke përdorur një aplikacion në vetë
Un w tuaj. Kështu që nuk keni nevojë ta lidhni iPhone tuaj me një kompjuter për ta hequr atë nga jailbreak.

Sa e lehtë është të Jailbreak iPhone?

Veryshtë shumë e lehtë këto ditë të jailbreak iPhone. Ju duhet të përdorni mjete si Cydia Impactor ose Xcode për të instaluar aplikacionin jailbreak në iPhone tuaj, dhe më pas ekzekutoni aplikacionin jailbreak dhe trokitni lehtë mbi butonin Jailbreak për të hackuar iPhone tuaj. Ju nuk keni nevojë për aftësi kompjuterike për të jailbreak iPhone tuaj më.
Ata thonë se të parit është besimtare
Si mund të instaloj aplikacione dhe ndryshime në jailbreak?
Ju mund të instaloni aplikacione jailbreak dhe rregullime duke përdorur Cydia, zhvillues nga Jay Freeman aka Saurik. Quhet gjithashtu App Store jozyrtare për aplikacione jailbreak dhe ndryshime. Mjetet e jailbreak zakonisht instalojnë Cydia gjatë procesit të jailbreak.

Sileo, është një tjetër alternativë e Cydia që ishte instaluar paraprakisht me jailbreak Chimera për iOS 12, i cili gjithashtu ju lejon të instaloni ndryshimet dhe temat e jailbreak.

Mjete si Cydia dhe Sileo e bëjnë shumë të lehtë instalimin e aplikacioneve të jailbreak dhe shkuljen. Asshtë aq e lehtë sa instalimi i një aplikacioni nga App Store.

A kushton ndonjë gjë për të shpërthyer burgun?
Të gjitha mjetet e jailbreak-ut që janë lëshuar deri më tani janë falas. Ju nuk duhet të paguani për një burg.

Ju gjithashtu duhet të keni kujdes nga jailbreaks të rreme. Lajmet e rreme nuk po ndikojnë vetëm në zgjedhje, komuniteti i burgjeve është gjithashtu në shënjestër me burgime të rreme. Ne kemi parë artikuj dhe video në YouTube që pretendojnë se hapin jailbreak përditësimin më të fundit të softuerit iOS. Nëse lëshohet një mjet jailbreak, ai do të jetë në dispozicion falas dhe ne do të jemi të parët që ta raportojmë dhe të ndajmë lidhjen e jailbreak.

A mund të jailbreak iPhone tim?
Ju lutemi referojuni tabelës më poshtë për të parë nëse iPhone juaj mund të prishet jailbreak, dhe nëse po cili mjet jailbreak mund të përdoret për ta jailbreak atë. Ne gjithashtu kemi siguruar një lidhje me udhëzuesin e duhur të jailbreak nëse keni nevojë për udhëzime hap pas hapi.
iPhone ModelApple ChipJailbreak Available?iOS Version Supprted
iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2020)A13 ChipYesiOS 13 – iOS 13.5
iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 PlusA12 chipYesiOS 12 – iOS 13.5
iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 PlusA11 bionic chipYesiOS 11 – iOS 13.7
iPhone 7, iPhone 7 PlusA10 chipYesiOS 10 – iOS 13.4.1
iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE (2016)A9 chip YesiOS 9 – iOS 13.4.1
iPhone 6, iPhone 6 PlusA8 chipYesiOS 8 – iOS 12.4.4
iPhone 5s, iPhone 5CA7 chipYesiOS 7 – iOS 12.4.4
Iphone 5A6 chipYesiOS 6 – iOS 10.3.4
Iphone 4sA5 chipYesiOS 5 – iOS 9.3.6
Iphone 4A4 chipYesiOS 4 – iOS 7.1.2
Iphone 3gsnaYesiPhone OS 3 – iOS 6.1.6
Iphone 3gnaYesiPhone OS 2 – iOS 4.2.1
Shpresojmë që ky udhëzues gjithëpërfshirës për jailbreaking iPhone të ishte i dobishëm. Ju lutem mos ngurroni të na dërgoni një email nëse keni ndonjë pyetje
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top