Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Jezuitët: historia, karakteristikat dhe përfaqësuesit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Jezuitët: historia, karakteristikat dhe përfaqësuesit​



Jezuitët ose Shoqëria e Jezusit Isshtë një organizatë e Kishës Katolike e cila përcaktohet si një urdhër fetar. Kjo i referohet faktit që përbëhet nga një grup anëtarësh që ndjekin rregullat dhe rregulloret e themeluesit të institucionit në fjalë. Në këtë rast rregullat e San Ignacio de Loyola.

Objektivi kryesor i këtij urdhri është t'u shërbejë të tjerëve përmes kërkimit të shpëtimit dhe përsosjes. Ai ka një marrëdhënie të ngushtë me Papën, përmes dashurisë dhe një thirrje shërbimi.Gjatë gjithë historisë së saj, ajo ka pësuar një sasi të konsiderueshme ndryshimesh, ndoshta duke bërë që shumë të dalin në pension.

jesuitas-historia-caractersticas-y-representantes.webp


Kjo kompani konsiderohet si një nga më të mëdhatë në llojin e saj në botë. Për meritat e tij ai ka një të përafërt prej më shumë se 18 mijë anëtarësh. Duhet të theksohet se ata janë të gjithë burra. Karakterizohet nga të qenit apostolik dhe priftëror, megjithëse disa nga anëtarët e tij bashkëpunëtorë nuk janë shuguruar ende.


Origjina dhe historia

Shoqëria e Jezusit lindi në shekullin e 16-të me iniciativën e Ignacio de Loyola, fillimisht një ushtarak dhe më pas një fetar spanjoll, vëzhgues besnik i normave të Papës. Pasi kishte luftuar në luftë në favor të Carlos I, Ignacio mori vendimin t'i përkushtohej shërbimit të njerëzve.

De Loyola filloi të studionte në Kolegjin Santa Bárbara, i cili varej nga Universiteti i Parisit. Atje ai bëri miq me Francisco de Javier dhe Pedro Fabro, të cilët më vonë i ftoi të luten dhe të meditojnë për një periudhë të caktuar; të gjitha me qëllim të forcimit shpirtërisht.

Anëtarët e parë

Në vitin 1533, Diego Lainez, i cili më vonë u bë gjenerali i dytë i Kompanisë, u bashkua me "grupin"; Alfonso Salmerón, konsiderohet si një nga jezuitët e parë; Nicolás de Bobadilla dhe Simao Rodrigues. Me ta u konsolidua ekipi për lindjen e Shoqërisë së Jezusit.


Votat, anëtarët e rinj dhe fondacioni

jesuitas-historia-caractersticas-y-representantes-1.webp


Një vit më vonë, në 1534, gjatë kremtimit të Fjetjes së Zojës, njerëzit bënë tre betimet: dëlirësia, varfëria dhe pelegrinazhi në Jeruzalem. Aktiviteti u krye në të njëjtin qytet të Luz, në atë që tani njihet si kodra Montmartre.


Pas votimeve, tre anëtarë të tjerë u bashkuan me grupin: Claudio Jayo, Juan Coduri dhe Pascasio Bröet. Së bashku ata vendosën të udhëtonin në Jeruzalem, por kur ishin në Itali lufta midis Perandorisë Osmane dhe Venecias i parandaloi ata. Kështu që ata shkuan në Romë dhe pas një debati të gjatë shpirtëror vendosën të themelonin Shoqërinë e Jezusit.

Ishte pikërisht më 27 shtator 1540 që Papa Paul III miratoi krijimin. Përfaqësuesi i Vatikanit e miratoi atë dhe e njohu atë si një urdhër fetar. Më në fund ai nënshkroi dokumentin papnor, të njohur si demi, ku afirmoi themelin.

Rritja e ndërmarrjes

Nga ngjarja e mëparshme, anëtarët e organizatës filluan zgjerimin e saj. Shumë ishin të interesuar për krijimin e shkollave, reformat e manastirëve, misionet diplomatike, bisedat me të ashtuquajturit protestantë dhe madje u kërkua që të merrnin pjesë në Këshillin historik të Trent, i cili u krye nga kisha për të riafirmuar hierarkinë e saj.


Që nga momenti i themelimit, jezuitët ose Shoqëria e Jezusit po rriteshin në numër. Me vdekjen e atij që është konsideruar themeluesi i tij, Ignacio de Loyola, Diego Lainez ishte në krye. Ajo luajti një rol të rëndësishëm gjatë procesit të Reformimit Katolik.

Jezuitët në Reformën Katolike

Ata u thirrën nga kisha për të marrë pjesë në Këshillin e lartpërmendur të Trentit, ku, midis çështjeve të tjera, u diskutua hierarkia kishtare dhe përgjigjet ndaj reformës së Luterit. Alfonso Salmerón dhe Diego Laínez morën pjesë si përfaqësues të Kompanisë.

Brenda të njëjtit kontekst, Laínez ishte gjithashtu pjesë e takimit të thirrur nga Mbretëresha e Francës për të diskutuar me ata që mbështetën idetë e Martin Luther. Ndërhyrjet e ndryshme të anëtarëve gjatë Kundër-Reformimit i dhanë më shumë rritje Shoqërisë së Jezusit.


Largimet dhe eliminimi i Shoqërisë së Jezusit

Betimet e bëra nga anëtarët e Shoqërisë kishin për qëllim të ishin gati kur Papa vendosi t'i dërgojë ata në një mision. Një votë e katërt mund të thuhet se ka qenë besnikëria e tij ndaj përfaqësuesit më të lartë të Kishës Katolike. Kjo i bëri ata që shumë dëshironin të eleminonin jezuitët.

Gjatë shekullit të 18-të, qeveri të ndryshme evropiane u bënë armiqtë e saj kryesorë. Ata nuk ishin dakord me fuqinë e tyre politike dhe intelektuale dhe paratë që trajtuan. Filozofët Montesquieu, Diderot dhe Voltaire u dalluan ndër kundërshtarët e tyre kryesorë.

Mbreti Louis XV i Francës i akuzoi ata për keqpërdorim parash. Ai urdhëroi që pasuritë e tyre të konfiskoheshin, si dhe nuk i lejoi ata të funksiononin brenda territorit të tyre.

Në 1767 ishte monarku Carlos III që dëboi Kompaninë nga toka Spanjolle. Më vonë, nën presionin e Papa Klementit XIV, kompania u likuidua nga toka të ndryshme evropiane.

Kthimi i Kompanisë

Pas katër dekadash, Papa Piu VII mori vendimin për të rifilluar veprimtarinë e Shoqërisë së Jezusit. Prej atëherë deri në 1962 u konsiderua një organizatë konservatore dhe elitare. Pasi u dëbuan nga Gjermania dhe Rusia, ata shkuan si misionarë në Shtetet e Bashkuara.

Ngjarjet në Spanjë


Në Spanjë, sistemi demokratik që ndodhi në 1931, para regjimit të Frankos, dekretoi shpërbërjen e kompanisë në 23 Janar 1932. Argumentet e tyre ishin t'i bindeshin fuqisë së Papës, e konsideruar si një forcë e huaj. Gjashtë vjet më vonë, gjatë luftës civile, ata u kthyen për të vepruar normalisht në vendin Evropian.

E tashmja e Kompanisë

Aktualisht ajo vazhdon të funksionojë në statutet e saj kryesore, përveç që vazhdon të rritet në numër. Sidoqoftë, shumë konsiderojnë se ajo ka humbur thelbin e saj të parë.

Në të njëjtën kohë ai ka lënë mënjanë sakrificën shpirtërore, duke adoptuar aspekte moderniste, ndër të cilat spikat mendimi se kisha nuk duhet të reformohet.

Sidoqoftë, anëtarët e tij vazhdojnë të kryejnë misione në të gjithë planetin, duke sjellë frymën e jetës për ata që kanë më shumë nevojë. Betimet e tyre mbeten të njëjtat, dhe ata vazhdimisht punojnë në rritjen shpirtërore dhe në kërkimin e shtegut drejt përsosjes hyjnore. Ka akoma nga ata që nuk ndajnë idetë e tyre.

Shtë e rëndësishme të përmendim punën edukative që ka bërë Shoqëria e Jezusit. Në këtë zonë ka një prani në më shumë se 69 vende, me një numër të përgjithshëm studentësh që i kalon tre milion. Në kinema dhe letërsi jezuitët kanë qenë gjithashtu protagonistë. Puna e tij është njohur në të gjithë botën.

karakteristikat

Karakteristikat kryesore të Kompanisë janë të vendosura brenda shërbimit dhe dashurisë ndaj Zotit. Universaliteti i misionit të tij, një projekt i përcaktuar, njerëzit dhe nevojat e tyre janë boshti qendror.


Nga ana tjetër, ekziston zhvillimi i shoqërisë dhe komuniteteve përmes punës së saj misionare. Më konkretisht përmes arsimit. Ata punojnë me një ndjenjë të përkatësisë, duke nxitur dialogun dhe rritjen shpirtërore. Edhe pse ekonomikisht është një temë në debat, ata pohojnë se punojnë me transparencë totale.

Misioni i saj ungjillizues është mesazhi i besimit, si dhe promovimi i rrugës së drejtësisë dhe solidaritetit. Ndoshta një nga karakteristikat më të rëndësishme të kësaj organizate është karizmi, i cili përqendrohet pasi vetë Shën Ignati tha: "Kërkimi dhe gjetja e Zotit në të gjitha gjërat".

Diçka që duhet të bëhet e qartë është gjithashtu se lutja dhe meditimi janë disa nga veçoritë e tij të para. Këto u la nga Loyola e mishëruar në të tij Ushtrime shpirtërore.Ata kanë qenë gjithmonë të bazuar në ngritjen e shpirtit dhe të gatshëm për të marrë përsipër ndryshimet dhe sfidat e mëdha të njerëzimit.

Shpirtërore nga këndvështrimi i Shoqërisë

Becauseshtë për shkak të përshkruar më sipër që Kompania merret me shpirtërore në mënyrën e mëposhtme:

Zoti është gjithmonë i pranishëm dhe kalimi i tij nëpër botë ishte përmes "mishërimit" në Jezusin e Nazaretit. Kjo është arsyeja pse shpirtërore duhet të jetë dinamike dhe aktive, gjithmonë duke vepruar nga dashuria dhe për dashurinë, përmes thirrjes së shërbimit.

Në të njëjtën mënyrë, ajo ka zbatimin e asaj që ata e quajnë "Sa më shumë". Do të thotë që njerëzimi ka gjithçka që i nevojitet. Prandaj mund ta shfrytëzoni kur keni nevojë, dhe në një mënyrë të tillë ta lini mënjanë kur ju lëndon.


jesuitas-historia-caractersticas-y-representantes-2.webp


Për më tepër, shpirtërorja duhet të përqendrohet në dhënien e rëndësisë për atë që e ka vërtet. Prandaj dhuntia e aftësisë së maturisë: të gjitha përpjekjet duhet të përqendrohen në misionin që njeriu ka vendosur për jetën e tij.

Më në fund ekziston "më shumë" ose në latinisht magji. Kjo i referohet gjithmonë dhënies dhe bërjes më të mirë. Vendosja e zemrës dhe lënia e një mbjelljeje dashurie dhe shërbimi ndaj të tjerëve që arrin të ndryshojë mënyrën e jetës dhe çon në një shprehje maksimale të besimit.


Luan

Për t'iu referuar veprave të Shoqërisë së Jezusit do të thotë të flasësh për pjesën më të madhe të punës edukative. Isshtë një pjesë e misionit ungjillëzues që ata kanë.

Qendrat e saj arsimore i ofrojnë shoqërisë një arsimim të krishterë, njerëzor dhe çlirimtar. Diapazoni arsimor shkon nga universitetet, shkollat, qendrat e formimit profesional, në rrjetet arsimore.

Me një prani në pesë kontinente, ajo ka më shumë se 231 institucione të arsimit të lartë. Ata në arsimin fillor përbëhen nga 187, ndërsa arsimi i mesëm ka 462. Në Amerikën Latine, miliona fëmijë përfitojnë nga rrjeti Fe y Alegría.

Puna ungjillëzuese e Jezuitëve ka mbetur kryesisht në Amerikë, Afrikë dhe Evropë. Qëllimi ka qenë gjithmonë të sjellë ndihmë për ata që kanë më shumë nevojë, duke u ofruar atyre nga dashuria, bamirësia dhe mirësia mjetet për të jetuar një jetë më dinjitoze.

Punimet e Shoqërisë arrijnë planin shpirtëror, duke u formuar vazhdimisht nga anëtarët e saj. Sjellja e kësaj përgatitjeje secilit prej njerëzve që dëshirojnë rritje shpirtërore dhe kërkojnë një rilindje të jetës së tyre përmes një takimi të ngushtë me Zotin.

Përfaqësues të Veçantë

Shoqëria e Jezusit ka qenë një urdhër që ka formuar personalitete të mëdha, të cilët kanë lënë gjurmë në historinë e njerëzimit. Këtu është një përshkrim i shkurtër i atyre më të spikatur:


Shën Ignati i Loyolës

Ai ishte themeluesi i Kompanisë. Ai lindi në Loyola-Spanjë, më 23 tetor 1491 dhe vdiq më 31 korrik 1556. Së pari ai ishte një ushtarak, dhe pastaj u dorëzua në priftëri. Bërë e famshme Ushtrime Shpirtërore, dhe ai gjithnjë kërkonte të përgatitej në çdo gjë që kishte të bënte me Zotin.

Së bashku me miqtë me të cilët themeloi urdhrin, ai iu përkushtua kujdesit për të sëmurët, mësimdhënies dhe mbartjes së mesazhit të Zotit. Për shkak të mënyrës se si jetoi dhe punëve që bëri, ai u shenjtërua nga Gregory XV në 1622. Puna e tij ka shërbyer si shembull për shumë njerëz me besim.

Pedro Fabro

Emri i tij i vërtetë ishte Pedro González, më vonë ai ishte i njohur si San Telmo. Ai ishte një nga themeluesit kryesorë të rendit. Ai u diplomua si teolog, pa u lodhur dhe vazhdon të jetë predikues dhe misionar.

Ai konsiderohet shenjt mbrojtës i atyre që janë në rrezik në det. Ai u shenjtërua nga Papa Benedikti XIV në 1741.

Baltasar Gracian

Ai ishte një shkrimtar dhe, natyrisht, një Jezuit Spanjoll, i lindur në 1601. Ai vdiq në 1658. Ai u bashkua me kompaninë në 1619 dhe në 1635 ai u prit si prift. Shumica e veprave të tij janë të orientuara drejt besimit, krishterimit dhe vlerave dhe parimeve të një jete shpirtërore.


Francisco de Javier

Gjithashtu themelues i kompanisë. Ai lindi në 1506 dhe vdiq më 3 dhjetor 1552. Ai ishte një bashkëpunëtor i shkëlqyeshëm i Shën Ignatiusit nga Loyola.

Puna e tij misionare u krye kryesisht në Azi, konkretisht në Japoni. Kanonizimi i tij u krye në 1622, së bashku me atë të Loyola, Santa Teresa de Jesús, San Isidro Labrador dhe San Felipe Neri.

Diego Lainez

Ai ishte gjenerali i dytë i Shoqërisë së Jezusit. Ai lindi në Spanjë në 1512, dhe vdiq në Romë më 19 Janar 1565. Ai ishte një mik i madh i Loyola, si dhe më vonë u bë biografi i saj. Jeta e tij spikati për punën e tij të kujdesshme sociale dhe për njohuritë e tij të thella në teologji.

Të tjerët

Më sipër janë vetëm disa nga anëtarët e shquar të kompanisë jezuit. Për më tepër, mund të përmendim: San Pedro Canisio, San José de Anchieta, José de Acosta, Atanasio Kircher, Juan de Mariana, José María Rubio, Wlodimir Ledochowsk, ndër shumë të tjerë.
 
Jezuitet ne shqipni kane dhane nje kontribut te jashtzakoshem me themelimin e Kolegjit Saverian ne Shkoder.

Tema mund te ishte ma e bukur Jezuitet shqiptar qe dolen nga nje nder kolegjet me te mira ne Evrope Saverian...
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.