Ju prezantoj Anubis ☠️

ZEUS

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,096
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
Në këtë temë kam folur për mitin e mitologjisë greke të karontit Që pas gjykimit përcillte njerzit në ferr apo Parajsë.
IMG_20210705_204343.jpg
Në Egjipt kjo figurë e Karontit grek, është ekuivalente e perëndisë Anubi, Zoti i drejtësisë.
Në Egjypt edhe Anub kryente ritin mortor, dhe pasi gjykonte mekatet e personave vendoste se ku do ta dërgonte, në ferr apo Parajsë. Zemra, (zemër keq=mekatet) nuk do peshonte më tepër se një pendë shpendi.
Anubi, pra, ishte nje Zot, dhe Zotët Janë të përhershëm🧐. Kështuqë të gjithë do kaloni përpara kësajë drejtësie. 🧐🤷
By ☠️⚡ Zeus ⚡☠️
IMG_20210705_204702.jpg
IMG_20210705_204211.jpg
IMG_20210705_204122.jpg
IMG_20210705_204137.jpg
IMG_20210705_204149.jpg
 

Attachments

 • IMG_20210705_204200.jpg
  IMG_20210705_204200.jpg
  218.9 KB · Shikuar: 0

Zana

🇦🇱e-Thjeshte🇦🇱
ANETAR ✓
Mesazhe
14,891
Aman se c’do gje greke ma shpif dhe kam zero interes per to .
 

ZEUS

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,096
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
Aman se c’do gje greke ma shpif dhe kam zero interes per to .
@Zana asgje nuk eshte pa interes. Njeriu duhet te jete kurjoz qe te njohe te mesoje sa me shume. Them me plot binjde se zbulon me shume gjera te reja pikerisht me ato gjera qe te duken pa interes.
Psh. Emri yt zana. Sa mitologji ka mbi zanat aq sa nuk ta merr mendja. Ne trojet tona qarkullojne me forme gojdhenash, tradita e zakone. Fakti pse quhen mitologji greke dhe jo puro mitologji shqiptare, eshte vetem fai i yni qe injorojme pikerisht keta "budalliqe" mitologjike.
Zanat ne traditen tone shqiptare, jane pikerisht nimfat e mitologjise greke, grate e ndryshme qe kishte zeus, nimfat e odiseut etj etj

FB_IMG_1626330489466.jpg

Pak nga nimfet= zanat tona :)
Legjenda e zanave

Zanat e malit janë figura t" besimeve popullore shqiptare, që përfytyrohen si vajza me një bukuri të rrallë që ende i hasim si shprehje të gjallë në gojën e popullit, kur thuhet “e bukur si Zanë mali”. Në viset tona, sipas legjendave, thuhet se Zanat jetojnë nëpër malet e Sharrit dhe Karadakun e Shkupit dhe Kumanovës, por thuhet se shumë male kanë Zanat e veta. Zana është një qenie hyjnore përplot trimëri e egërsi. Nderi më i madh është që ndonjë të quhet trim si Zana ose të ketë një armë që siç thuhet “vret si Zana”.
Thuhet se Zanat këndonjë natën nëpër burimet, kërcejnë dhe luajnë, mbledhin lule dhe lahen lakuriq. Por Zana edhe ndëshkon, duke shëtitur çdo njeri që guxon të kalojë e të hedh vështrimin kur ajo lahet. Sipas besimit popullor por edhe nga gjyshërit tanë kalimtari para se të kalojë nëpër këto vende, kollitet që t’i jep kohë Zanës që lahet, të largohet. Pra, në kuptimin e figurshëm Zanë do të thotë vajzë e bukur.Zana është edhe simbol i plleshmërisë, prej nga rrjedh edhe fjala shqipe "shtatzanë".
FB_IMG_1617902490192.jpg
 

ZEUS

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,096
Vendndodhja
Gjithandej dhe askund
"Në mënyrë të ngjashme, tekstet mitologjike dhe fetare nga të gjitha periudhat e historisë egjiptiane, deklarojnë se perëndia e çakallit Anubis shoqëroj shpirtin e Osiris pas vdekjes së tij dhe e drejtoi atë në botën e nëndheshme".FB_IMG_1626725056314.jpg Graham Hancock "Gjurmët e Zotit", 1995
 

Konkursi i Letersise

 • Melankolia

  Votes: 2 9.1%
 • Per Dashurine

  Votes: 0 0.0%
 • Ambjenti i Iluzionit

  Votes: 1 4.5%
 • Era...

  Votes: 2 9.1%
 • Nese...

  Votes: 2 9.1%
 • Dikur..

  Votes: 3 13.6%
 • Femijeria

  Votes: 12 54.5%
Top