Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ju prezantoj Anubis ☠️

Zeus

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 16, 2021
Mesazhe
4,316
Në këtë temë kam folur për mitin e mitologjisë greke të karontit Që pas gjykimit përcillte njerzit në ferr apo Parajsë.
IMG_20210705_204343.jpg
Në Egjipt kjo figurë e Karontit grek, është ekuivalente e perëndisë Anubi, Zoti i drejtësisë.
Në Egjypt edhe Anub kryente ritin mortor, dhe pasi gjykonte mekatet e personave vendoste se ku do ta dërgonte, në ferr apo Parajsë. Zemra, (zemër keq=mekatet) nuk do peshonte më tepër se një pendë shpendi.
Anubi, pra, ishte nje Zot, dhe Zotët Janë të përhershëm?. Kështuqë të gjithë do kaloni përpara kësajë drejtësie. ??
By ☠️⚡ Zeus ⚡☠️
IMG_20210705_204702.jpg
IMG_20210705_204211.jpg
IMG_20210705_204122.jpg
IMG_20210705_204137.jpg
IMG_20210705_204149.jpg
 

Attachments

  • IMG_20210705_204200.jpg
    IMG_20210705_204200.jpg
    218.9 KB · Shikuar: 2
Aman se c’do gje greke ma shpif dhe kam zero interes per to .
 
Aman se c’do gje greke ma shpif dhe kam zero interes per to .
@Zana asgje nuk eshte pa interes. Njeriu duhet te jete kurjoz qe te njohe te mesoje sa me shume. Them me plot binjde se zbulon me shume gjera te reja pikerisht me ato gjera qe te duken pa interes.
Psh. Emri yt zana. Sa mitologji ka mbi zanat aq sa nuk ta merr mendja. Ne trojet tona qarkullojne me forme gojdhenash, tradita e zakone. Fakti pse quhen mitologji greke dhe jo puro mitologji shqiptare, eshte vetem fai i yni qe injorojme pikerisht keta "budalliqe" mitologjike.
Zanat ne traditen tone shqiptare, jane pikerisht nimfat e mitologjise greke, grate e ndryshme qe kishte zeus, nimfat e odiseut etj etj

FB_IMG_1626330489466.jpg

Pak nga nimfet= zanat tona :)
Legjenda e zanave

Zanat e malit janë figura t" besimeve popullore shqiptare, që përfytyrohen si vajza me një bukuri të rrallë që ende i hasim si shprehje të gjallë në gojën e popullit, kur thuhet “e bukur si Zanë mali”. Në viset tona, sipas legjendave, thuhet se Zanat jetojnë nëpër malet e Sharrit dhe Karadakun e Shkupit dhe Kumanovës, por thuhet se shumë male kanë Zanat e veta. Zana është një qenie hyjnore përplot trimëri e egërsi. Nderi më i madh është që ndonjë të quhet trim si Zana ose të ketë një armë që siç thuhet “vret si Zana”.
Thuhet se Zanat këndonjë natën nëpër burimet, kërcejnë dhe luajnë, mbledhin lule dhe lahen lakuriq. Por Zana edhe ndëshkon, duke shëtitur çdo njeri që guxon të kalojë e të hedh vështrimin kur ajo lahet. Sipas besimit popullor por edhe nga gjyshërit tanë kalimtari para se të kalojë nëpër këto vende, kollitet që t’i jep kohë Zanës që lahet, të largohet. Pra, në kuptimin e figurshëm Zanë do të thotë vajzë e bukur.Zana është edhe simbol i plleshmërisë, prej nga rrjedh edhe fjala shqipe "shtatzanë".
FB_IMG_1617902490192.jpg
 
"Në mënyrë të ngjashme, tekstet mitologjike dhe fetare nga të gjitha periudhat e historisë egjiptiane, deklarojnë se perëndia e çakallit Anubis shoqëroj shpirtin e Osiris pas vdekjes së tij dhe e drejtoi atë në botën e nëndheshme".FB_IMG_1626725056314.jpg Graham Hancock "Gjurmët e Zotit", 1995
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.