• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Kafshimi nga gjarpërinjtë

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
887
Kafshimi nga gjarpëri e njohur ndryshe si '' Vulnus Morsum Viiperi " është plagë e shkaktuar nga gjarpëri , i cili në vëndin e kafshimit lëshon helm me veprim toksik në të gjitha sistemet , sidomos në atë kardiovaskular , nervor dhe respirator.
Lokalisht manifestohet me edemë (ënjtje ) dhe nekrozë , dhembje rreth plagës , sidomos ataku i frikës që çon pastaj në nauze , vjellje , tahikardi dhe marrëmëndje.

Si duket një edemë >
View attachment 13322
Çfarë duhet bërë ?
Është shumë e rëndësishme ndihma e parë :
1. Të vendoset një lidhëse kompresive mbi vëndin e kafshimit që të pengoj resorbimin e toksinës
2. Të bëhet pastrimi ( thithja ) preferohet me popma për aspirim , në kushte të jashtëzakonshme ndihmon dhe një thikë
3. Pacientit ti jepet sa më shumë lëngje orale / iv ( intra venoze )
4. Të bëhet serumi antiviperiunum
5. Të trasportohet në spital
Kjo , në raste emergjente ( mal , rrugë , etc )


Kështu duket një popmë për thithjen e helmit
View attachment 13323
Mora shkak nga fakti që tani është koha e tyre për t'u shfaqur , pa u futur shumë në detaje.
Tek ne u shënua para dy ditësh rasti i parë , uroj mos t'i ndodhi askujt : )
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,769
Location
127.0.0.1
Edhe sikur mos jet sezon kjo info i duhet padiskutim te gjitheve pasi esht informacion qe shpeton jete!

Te pergezoj :)
 

titan

12345678987654321
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,094
@TinkerBell je e sigurte qe vihet nje lidhese mbi plagen? To my knowledge thats old school. ?

While waiting for medical help:
 • Move the person beyond striking distance of the snake.
 • Have the person lie down with wound below the heart.
 • Keep the person calm and at rest, remaining as still as possible to keep venom from spreading.
 • Cover the wound with loose, sterile bandage.
 • Remove any jewelry from the area that was bitten.
 • Remove shoes if the leg or foot was bitten.
Do not:
 • Cut a bite wound
 • Attempt to suck out venom
 • Apply tourniquet, ice, or water
 • Give the person alcohol or caffeinated drinks or any other medications
https://www.webmd.com/first-aid/snakebite-treatment
 

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
887
@titan , '' sygjerimet " e mija të lexuara dikur , nga një libër mbase old school si thua ti por aspak demode ( libër botërorë ) ishin për raste emergjente , ( shumë shkurt ) besoj e theksova aty lartë
Për ata që mbase nuk kuptojnë , këto që ka shkruajtur titan , janë rri dhe shikoje viktimën kur panikon , bërtetë apo mund të rrezikoj dhe jetën , dmth largoje personin nga vëndi ku ishte / është gjarpëri , largoja këpucët , largoji unazën .. etc

Do i bëje vërtetë këto në një vënd të largët malësor ? :)
 

titan

12345678987654321
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,094
Perdorimi i lidheses kompresive mendohej te ndalonte perhapjen e helmit ne trup.
Problemi me te eshte qe rrit demtimin e gjymtyrit nga qe ti pret qarkullimin e gjakut ose dhe sistemin limfatik duke prodhuar mungese oksigjeni, metabolite te demshme, fryrje lokale, ke reperfusion damage me vone etj. Plus nqs helmi eshte nekrotik do shkaktoj deme me te medha akoma te vendi i kafshuar.
 

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
887
Po unë nuk them që je gabim me këtë që ke shkruajtur , se fundja nuk merrem me gjarpërinjtë dhe trajtimin e tyre me vite
Që ndihmon , ndihmon
Që ndërpret qarkullimin e gjakut dhe që pasojat mund të jenë të mëdha , jam dakord , por kur ka rrezik jete , fundja më mirë pa një krahë e një këmbë , por me zemrën dhe mushkërit të ruajtur .. mbijetesa mbi të gjitha.
 

titan

12345678987654321
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,094
Po unë nuk them që je gabim me këtë që ke shkruajtur , se fundja nuk merrem me gjarpërinjtë dhe trajtimin e tyre me vite
Që ndihmon , ndihmon
Që ndërpret qarkullimin e gjakut dhe që pasojat mund të jenë të mëdha , jam dakord , por kur ka rrezik jete , fundja më mirë pa një krahë e një këmbë , por me zemrën dhe mushkërit të ruajtur .. mbijetesa mbi të gjitha.
As une smerrem. Thjeshte po sjell cthojne te tjetet se sja kam iden per vete. ☺
 

Gone_With_The_Wind

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
450
Mamin tem e ka kafshu gjarpri, thjesht duet me mbajt doren larte edhe me e lidh fort qe mos me depertu helmi neper gjake dhe emergjenca e par qe e ke afer futja vrapit se po kaluan 30 min behet rrezik per jeten, e gjitha varet edhe nga statura trupore dhe ne cfare gjendje shendetsore je!!
Nuk dmth si e perballon nje 20 vjecar mundet edhe nje qe i ka shembull 50 vjec.

Gje me te shpifur se gjarpri nuk me duken as marimangat ??

Me e pa gjarprin me kish ra te fikt.....e mem kafshu kisha mar naj sulm kardiak hahahahaha wehhhh
 

Mr-Grey

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
240
Sipas njohurive te ma, thitja e helmit, lidhja/shtrengimi i pjeses se helmuar me litar etj, jane metoda te vjetra qe ne ditet e sotme nuk kane gjete ndonje rendesi ne trajtimin nga helmi i gjarperinjeve, mbase edhe te deshme.

Gjarperinjte ne Evrope jane te gjith (pothuajse) te parrezikshem per jeten por qe mund te shkaktojne deme te medha (amputim te ndonje pjese trupore, infeksione te rrezikshme etj).
 
Top