Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kafshimi nga gjarpërinjtë

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 22, 2017
Mesazhe
856
Kafshimi nga gjarpëri e njohur ndryshe si '' Vulnus Morsum Viiperi " është plagë e shkaktuar nga gjarpëri , i cili në vëndin e kafshimit lëshon helm me veprim toksik në të gjitha sistemet , sidomos në atë kardiovaskular , nervor dhe respirator.
Lokalisht manifestohet me edemë (ënjtje ) dhe nekrozë , dhembje rreth plagës , sidomos ataku i frikës që çon pastaj në nauze , vjellje , tahikardi dhe marrëmëndje.

Si duket një edemë >
View attachment 13322
Çfarë duhet bërë ?
Është shumë e rëndësishme ndihma e parë :
1. Të vendoset një lidhëse kompresive mbi vëndin e kafshimit që të pengoj resorbimin e toksinës
2. Të bëhet pastrimi ( thithja ) preferohet me popma për aspirim , në kushte të jashtëzakonshme ndihmon dhe një thikë
3. Pacientit ti jepet sa më shumë lëngje orale / iv ( intra venoze )
4. Të bëhet serumi antiviperiunum
5. Të trasportohet në spital
Kjo , në raste emergjente ( mal , rrugë , etc )


Kështu duket një popmë për thithjen e helmit
View attachment 13323
Mora shkak nga fakti që tani është koha e tyre për t'u shfaqur , pa u futur shumë në detaje.
Tek ne u shënua para dy ditësh rasti i parë , uroj mos t'i ndodhi askujt : )
 
@TinkerBell je e sigurte qe vihet nje lidhese mbi plagen? To my knowledge thats old school. ?

While waiting for medical help:
  • Move the person beyond striking distance of the snake.
  • Have the person lie down with wound below the heart.
  • Keep the person calm and at rest, remaining as still as possible to keep venom from spreading.
  • Cover the wound with loose, sterile bandage.
  • Remove any jewelry from the area that was bitten.
  • Remove shoes if the leg or foot was bitten.
Do not:
  • Cut a bite wound
  • Attempt to suck out venom
  • Apply tourniquet, ice, or water
  • Give the person alcohol or caffeinated drinks or any other medications
https://www.webmd.com/first-aid/snakebite-treatment
 
@titan , '' sygjerimet " e mija të lexuara dikur , nga një libër mbase old school si thua ti por aspak demode ( libër botërorë ) ishin për raste emergjente , ( shumë shkurt ) besoj e theksova aty lartë
Për ata që mbase nuk kuptojnë , këto që ka shkruajtur titan , janë rri dhe shikoje viktimën kur panikon , bërtetë apo mund të rrezikoj dhe jetën , dmth largoje personin nga vëndi ku ishte / është gjarpëri , largoja këpucët , largoji unazën .. etc

Do i bëje vërtetë këto në një vënd të largët malësor ? :)
 
Perdorimi i lidheses kompresive mendohej te ndalonte perhapjen e helmit ne trup.
Problemi me te eshte qe rrit demtimin e gjymtyrit nga qe ti pret qarkullimin e gjakut ose dhe sistemin limfatik duke prodhuar mungese oksigjeni, metabolite te demshme, fryrje lokale, ke reperfusion damage me vone etj. Plus nqs helmi eshte nekrotik do shkaktoj deme me te medha akoma te vendi i kafshuar.
 
Po unë nuk them që je gabim me këtë që ke shkruajtur , se fundja nuk merrem me gjarpërinjtë dhe trajtimin e tyre me vite
Që ndihmon , ndihmon
Që ndërpret qarkullimin e gjakut dhe që pasojat mund të jenë të mëdha , jam dakord , por kur ka rrezik jete , fundja më mirë pa një krahë e një këmbë , por me zemrën dhe mushkërit të ruajtur .. mbijetesa mbi të gjitha.
 
Po unë nuk them që je gabim me këtë që ke shkruajtur , se fundja nuk merrem me gjarpërinjtë dhe trajtimin e tyre me vite
Që ndihmon , ndihmon
Që ndërpret qarkullimin e gjakut dhe që pasojat mund të jenë të mëdha , jam dakord , por kur ka rrezik jete , fundja më mirë pa një krahë e një këmbë , por me zemrën dhe mushkërit të ruajtur .. mbijetesa mbi të gjitha.

As une smerrem. Thjeshte po sjell cthojne te tjetet se sja kam iden per vete. ☺
 
Mamin tem e ka kafshu gjarpri, thjesht duet me mbajt doren larte edhe me e lidh fort qe mos me depertu helmi neper gjake dhe emergjenca e par qe e ke afer futja vrapit se po kaluan 30 min behet rrezik per jeten, e gjitha varet edhe nga statura trupore dhe ne cfare gjendje shendetsore je!!
Nuk dmth si e perballon nje 20 vjecar mundet edhe nje qe i ka shembull 50 vjec.

Gje me te shpifur se gjarpri nuk me duken as marimangat ??

Me e pa gjarprin me kish ra te fikt.....e mem kafshu kisha mar naj sulm kardiak hahahahaha wehhhh
 
Sipas njohurive te ma, thitja e helmit, lidhja/shtrengimi i pjeses se helmuar me litar etj, jane metoda te vjetra qe ne ditet e sotme nuk kane gjete ndonje rendesi ne trajtimin nga helmi i gjarperinjeve, mbase edhe te deshme.

Gjarperinjte ne Evrope jane te gjith (pothuajse) te parrezikshem per jeten por qe mund te shkaktojne deme te medha (amputim te ndonje pjese trupore, infeksione te rrezikshme etj).
 
Kanga e Gjarpnit


OOOooo
Kishte qan Lubi i Bit Sadit
nuse t'bukur kishte marr
kan kalue mot dhe jet
gja me te nuk kishte pas
mas 9 vjetsh qi kan kalu
zoti Lubin ka ngazllu
i paska lind Lubit nji djal
shyqyr ban tan nji mahall
sa shyqyr e sa kuku
djali gjapern i ka qellu ee

***

OOOooo
Nese djali gjapern shkonte
gjinin nanes ja kerkonte
kur na i mushi 19 vjet
fillon gjaprni po bertet
n'hall ka ra ku baba i vet
tek nji i dishem ka fillu
ka nis dises tu i kallzu
me nji hall qe mka gjet mu
djalin gjaprpen mka qellu
tesh mi mushi 19 vjet
dit e nat aj po bertet
vendin kun nuk po ma len ee

***

OOOooo
Ka hek disa e na i ka than
marak Lub ti mos u ban
gjarpni t'dashka me u martu
vajzen e mretit don per gru
ateher Lubi asht ngushtu
tregon rrugen n'shpi ka shku
ka nis robve tu u kallzu
ka nejt gjarpni tu e nigju
ka hek gjarpni e na i ka than
marak bab ti mos u ban
n'at krejli ti ke me shku
vajzen e mretit lyp per mu
qa t'thot mreti me m'kallzu
bab un ty prap kam me t'nig'ju

***

OOOooo
Kur ka shku Lubi n'krajli
qysh te mreti kam me hy
mretit za na i paska ba
un per mik sot ta kam msy
ta du vajzen em ma dhan
djalin gjarpen un e kam
ateher mreti na i ka than
sa sahat ke ba me ardh
7 sahat e i kam kalu
un ti due t'shtrume n'ar
modh e dardh o per rreth rruges
ndesh ty vajzen me ta dhan
Lubi ranshem a ngushtu
tregom rrugen nshpi ka shku
ka nis robve tu u kallzu
ka nejt gjarpni tu e nigju
ka hek gjarpni e na i ka than
marak bab ti mos u ban
nji grusht dhe jam tuj ta dhan
kyt dhe rruges ke me lan
kur te shkosh ti n'at krajli
sillu mrapa e shif me sy
krenar mretit ke me i hi
fluturim mren paska hi
mir se tgjaj mor mret zotni
vajzen sot ta mora ty
mreti fjalen ja ka dhan
sot 2 jav ke per ta marr
300 krushq na i thot ti du
300 paj te bardh rreshtu
ateher Lubi asht ngushtu
tregom rrugen nshpi ka shku
ka nis robve tu u kallzu
ka nejt gjarpni tu e nigju
ka hek gjarpni e na i ka than
marak bab ti mos u ban
thirr qa t'kesh ti per vatan
300 krushq bashku ti kam
jan nis krushqit jan fillu
fill tek mreti paskan shku
nusen n'shpi na e paskan pru
3 dit darsmja vazhdu
kanga e vadhja skan maru
3 dit rresht kan nejt tuj knu

***

OOOooo Kur asht err kjo nata e zez po shkon nusja n'at qener tan dunjaja bajn medet sa shyqyr e sa medet qysh me gjarpnin ka me fjet kur ka dal e bardha drit badhi i nuses po i ban drit ka hek nana e na i ka than pash nji zot bij qe tka fal ti me gjarpnin si e kalon pasha i zot nan si mka fal gja ma t'bukur ska ndynja se njaj djal qe ti ke ba kur asht err kjo nata e dyt nana e shkret nuk po i mbyll syt kur kan shku me ra n'qener deren hap ka perniher kmishen djali e kishte hek e n'at gozhd e kishte vjerr me paq n'qaf i thot oj nan dhe 6 vjet ti me m'pa lan kisha dal dhe un ne jet e hajrin dot ma kish pa jo veq ju po shum dynja Kurse sot un po kam me vdek veq po u la 1 amanet po u la nusen me shtatzan e 2 djem kan per ti le njani asht hajri i shtepis OOOoooTjetri asht oooo
oo sherri i komshis
more hejjjjj
 
Per te gjithe ata qe nuk e din nese kafshohesh nga gjarperi dhe i shpeton pickmit, sigurisht qe e ke te garantume jetgjatesine nga semundjet si kncer...ect
 
Gjarperi esht fobia ime me e madhe☹️☹️☹️??
Me vjen keq qe vuan nga ofidiofobia, shume njerez kane frike, ne fakt asht nje kashe se gjitha te tjerat, dhe jo me kot ndodhet edhe ne simbolin e farmacive, ose ne veshjet e familjes reale Tudor ne Angli, qe ne nje far menyre e sipas ekzoterizmit eshte perberje e gjakut Real ....ect etj etj
 
Me vjen keq qe vuan nga ofidiofobia, shume njerez kane frike, ne fakt asht nje kashe se gjitha te tjerat, dhe jo me kot ndodhet edhe ne simbolin e farmacive, ose ne veshjet e familjes reale Tudor ne Angli, qe ne nje far menyre e sipas ekzoterizmit eshte perberje e gjakut Real ....ect etj etj
Vec gjarprin e kam frik nmaksimum ?edhe naten sflej Po mu kujtu vec pak gjarpri ☹️
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.