Kalendari historik

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

27 Maj​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

28 Maj​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

29 Maj​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

30 Maj​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • 1946 - U përurua shtypshkronja "Mihal Duri", më e madhja dhe më e rëndësishmja, ku shtypeshin pothuaj të gjitha botimet shqiptare deri në vitet '90.
 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

31 Maj​


Ngjarje​


Lindje​

(*)Gentrit Jashanica (31.5.1998 sllatin)


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

1 Qershor​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita Ndërkombëtare e fëmijëve
 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

2 Qershor​


Ngjarje​

 • 1519 – Vdiq piktori i njohur italian Leonardo da Vinçi.
 • 1660 – U lind kompozitori italian Alesandro Scarlatti.
 • 1729 – U lind mbretëresha ruse Katarina e Madhe e njohur si Katarina II.
 • 1865 - perfundoi lufta civile amerikane, me firmosjen e dorezimit nga komandanti i Konfederates me qender ne Mississippi, dhe me fitoren e forcave te Unionit. Lufta civile amerikane filloi me 12 prill 1861 dhe kushtoi 620 mije te vrare
 • 1902 – Është dhënë premiera e filmit fantastiko-shkencor “Rruga për në hënë”.
 • 1933 – Kancelari i Gjermanisë, Adolf Hilter, shuan sindikatat.
 • 1945 – Trupat sovjetike pushtuan Berlinin në Luftën e Dytë Botërore.
 • 1951Këshilli i Evropës pranoi Gjermaninë si anëtare të plotfuqishme të saj.
 • 1967 – Në Stokholm filloi punën Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte, e cila më vonë e fajësoi SHBA-në për luftën në Vietnam.
 • 1975 – U lind futbollisti i njohur anglez David Beckham.
 • 1994Nelson Mandela fitoi zgjedhjet në Afrikën Jugore.
 • 1997Tony Blair në moshën 44- vjeçare u bë kryeministri më i ri britanik.


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

3 Qershor​


Ngjarje​

 • 1875 – Vdiq kompozitori i famshëm francez Georges Bizet.
 • 1931 – Lindi lideri aktual i Kubës, Raul Castro. Ai e mori pushtetin në Kubë nga vëllai i tij më i madh, Fidel, pas largimit të tij nga skena politike tre vjet më parë për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore.
 • 1944 – Forcat naziste tërhiqen nga Roma.
 • 1944 – Kostumet e banjës, të njohura si bikini, prezantohen për të parën herë për publikun në një defile mode në Paris.
 • 1962 – Një aeroplan i kompanisë “Air France”, “Bowing 7070” u përplas pak pas ngritjes nga aeroporti “Orly”, duke shkaktuar vdekjen e 130 udhëtarëve. Vetëm dy persona që ndodheshin në bordin e aeroplanit arritën të shpëtonin gjallë.
 • 1965 – Majori Edward White bëhet astronauti i parë amerikan, i cili eci në hapësirë, gjatë misionit “Gemini 4”.
 • 1979 – Ish-presidenti i Ugandës, Idi Amin, iku në Libi.
 • 1979 – Ndotja më e madhe në botë e ujërave ndodh kur anija e mbushur me naftë “Ixtoc 1” shpërtheu, duke liruar mbi 140 milionë fuqi naftë në ujërat e Luginës Campeche, në brigjet e Meksikës.
 • 1981Papa Gjon Pali i Dytë lirohet nga spitali, pas tentim atentatit.
 • 1982 – Ambasadori i izraelit në Britaninë e Madhe, Shlomo Argov, qëllohet me armë zjarri në një rrugë në Londër. Ai i mbijeton atentatit, mirëpo mbeti i paralizuar përjetësisht.
 • 1989 – Qeveria e Kinës dërgon trupa ushtarake për t’i larguar protestuesit nga sheshi “Tiananmen”, pas shtatë javësh okupim.
 • 1989 – Vdes lideri iranian Ayatollah Khomeini.
 • 1991 – Vullkani në malin Unzen në Japoninë Jugore shpërtheu, duke shkaktuar vdekjen e 40 personave.
 • 1999 – Qeveria e Slobodan Milosheviqit pranoi planin ndërkombëtar të paqes për Kosovën. NATO-ja shpalli se bombardimet ajrore do të vazhdojnë derisa 40 mijë ushtarët serbë të mos tërhiqeshin tërësisht nga Kosova.
 • 2006 – Bashkimi shtetëror ndërmjet Malit të Zi dhe Serbisë përfundon zyrtarisht, pasi Mali i Zi edhe zyrtarisht shpall pavarësinë.
 • 2006 - Mali i Zi ndahet nga Srbia dhe Mali i Zi.


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

4 Qershor​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

5 Qershor​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

6 qershor​

Ngjarje​

Lindje​

Vdekje​

 
Last edited:

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

7 Qershor​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

8 Qershor​


Ngjarje​

 • 632 - Profeti Muhamed ndërroi jetë në Medinë.
 • 1845Andrew Jackson, presidenti i shtatë i SHBA-së, ndërroi jetë në Nashville, Tennessee, në moshën 78-vjeçare.
 • 1861 - Tennessee u shkëput nga federata amerikane.
 • 1953 - Gjykata Supreme amerikane mori vendim që restorantet në qarkun e Columbias të mos kenë të drejtë të refuzojnë që t’u shërbejnë njerëzve me ngjyrë.
 • 1968 – Autoritetet amerikane raportuan se kishin arrestuar në Londër James Earl Rayn, të dyshimtin për vrasjen e liderit për mbrojtjen e të drejtave civile, Martin Luther King Jr.
 • 1982 - Në fjalimin e parë të një presidenti amerikan në një seancë të përbashkët të Parlamentit britanik, presidenti Ronald Reagan parashikoi se marksizëm-leninizmi do të përfundojë në “hirin e historisë”.
 • 1995 - Marinsat amerikane shpëtuan kapitenin Scott O'Grady, aeroplani luftarak i të cilit F16-C ishte rrëzuar nga serbët e Bosnjës, më 2 qershor.
 • 2001 - Kryeministri britanik, Tony Blair, u zgjodh për mandat të dytë kryeministër i Britanisë së Madhe.
 • 2007 Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush, bëri një vizitë në Tiranë (Tirana).


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

9 Qershor​


Ngjarje​

 • 1870 – Autori Charles Dickens vdiq në moshën 58-vjeçare.
 • 1891 – Kompozitori Cole Porter lindi në Peru të Indianas.
 • 1940Norvegjia iu dorëzua nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.
 • 1958 – Mbretëresha hapi aeroportin e rregulluar në Gatwck, në jug të Londrës, që ishte modernizuar me një kosto prej shtatë milionë sterlinash.
 • 1969 – Senati amerikan konfirmoi Warren Burger në krye të drejtësisë të SHBA-së, duke e pasuar Earl Warrenin.
 • 1970 – Mbreti Hussein i Jordanisë i shpëtoi një tentativë atentati, pasi që persona të armatosur kishin hapur zjarr mbi automjetin e tij zyrtar rrugës për pallat.
 • 1978 – Liderët e Kishës së Jezu Krishtit hodhën poshtë politikën 148-vjeçare të moslejimit të njerëzve me ngjyrë që të bëhen priftërinj mormonë.
 • 1990 - U mbajtë në Zagreb simposiumi për helmimet në Kosovë, " Kosova sprovë e ndërgjegjes mjekësore ".
 • 1993 – Princi japonez në fron, Naruhito, u martua me qytetaren Masako Owada.
 • 1995Andrew Richard dënohet me burgim të përjetshëm për tentativë dhunimi të një burri tjetër, në rastin e parë të këtij lloji në Britani të Madhe.
 • 1999 - Përfaqësuesit e NATO-os dhe uahtrisë Jugosllave nënsjkruan në Kumanovë marrveshjen tekniko-ushtarake për tërheqjen e ushtrisë dhe policisë Jugosllave nga Kosova.


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

10 Qershor​


Ngjarje​

 • 1878 - u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit
 • 1886 - Shpërtheu vullkani në malin Tarawera në ishujt veriorë të Zelandës së Re, duke shkaktuar vdekjen e 153 personave.
 • 1924 - Forcat revolucionare në Shqipëri hyjnë në Tiranë, qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni tërhiqet
 • 1940 - Italia zyrtarisht u shpall luftë Britanisë së Madhe dhe Francës gjatë kohës së Luftës së Dytë Botërore. Po këtë datë edhe Gjermania pushton Norvegjinë.
 • 1967 - Përfundon lufta gjashtëditore, ndërkohë izraelitët mposhtin kundërshtarët arabë dhe i zgjerojnë kufijtë e tyre në Lindjen e Mesme.
 • 1977 - James Earl Ray, vrasësi i dënuar i Martin Luther King Jr, ikën nga burgu në Tennessee, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai arrestohet përsëri tri ditë më vonë.
 • 1980 - Në Afrikën Jugore, Kongresi i Shteteve Afrikane lëshon një komunikatë nga lideri i burgosur, Nelson Mandela, në të cilën ai bën thirrje që mbështetësit e lëvizjes antiaparteid të ngrihen për këtë çështje.
 • 1996 - Bisedimet paqësore fillojnë në Irlandën Veriore pa pjesëmarrjen e Sinn Feinit.
 • 1999 - Tërheqja e trupave serbe nga Kosova bëri që NATO-ja t'i japë fund fushatës së sulmeve ajrore kundër Serbisë.
 • 1999 - Miratohet Rezoluta 1244 në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara
 • 2007 - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W. Bush bëri një vizitë zyrtare në Shqipëri, vizita e parë e një presidenti amerikan në Shqipëri.


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

11 Qershor​


Ngjarje​

 • 1580 - Juan de Garay themelon Buenos Airesin.
 • 1955 – Shtatëdhjeteshtatë persona humbën jetën dhe 77 të tjerë u plagosën, kur një veturë e garave u rrotullua dhe doli nga pista e garës, duke u përplasur në turmën e shikuesve.
 • 1976 – Gjykimi i 13 mercenarëve – 10 prej të cilëve britanikë – fillon në Angolë, me një heshtje të madhe publike lidhur me akuzat konkrete kundër tyre.
 • 1987Margaret Thatcher udhëheq Partinë Konservatore drejt fitores së tretë radhazi në zgjedhjet e përgjithshme të Britanisë së Madhe.
 • 1998 – Më tepër se një milion njerëz në Sudan përballen me urinë, gjë kjo që nxit Kombet e Bashkuara që të shpallin katastrofë në rajon.
 • 2001Timothy McVeigh, bombarduesi i Oklahoma Cityt, ekzekutohet me injeksion vdekjeprurës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 • 2004 – Zhvillohet funerali shtetëror për ish-presidentin amerikan, Ronald Reagan, në Washington.
 • 2008 – U miratua Himni i Kosovës.


Lindje​


Vdekje​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

12 Qershor​


Ngjarje​

 • 1999 - NATO hyri në Kosovë.
 • 1924 - Qeveria e sapoformuar (pas revolucionit të Qershorit) e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash.


Lindje​


Vdekje​

 • 1920 - Selam Musai, luftëtar i shquar shqiptar pjesëmarrës në Luftën e Vlorës në 1920.


Festa dhe përvjetore​

 

HERA

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
15,561
Vendndodhja
Me kembe ne toke

13 Qershor​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 
Top