Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
 • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kalendari historik

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

25 Prill​

Ngjarje​

 • 1986 - katastrofa nukleare në Çernobil
 • 2010 - filluan punimet për ndërtimin e autostradës Vërmnicë- Merdare.


Lindje​


Vdekje​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

26 Prill​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita ndërkombëtare e pronësisë intelektuale. Kjo ditë filloi të kremtohet prej vitit 2000 nga ana e Organizatës Botërore të Pronësisë Intelektuale (World Intellectual Property Organization - WIPO)
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

27 prill​

Ngjarje​

 • 1960 - Shpallet pavarësia e Togos
 • 1999 - Masakra e Mejës gjatë kohës së luftës në Kosovë në fshatin me po të njëjtin emër në rrethinën e Gjakovës, Kosovë. Në këtë masakër nga forcat serbe janë masakruar shqiptarët nga Gjakova dhe rrethina e saj. Trupat e të pajetëve janë shpërndarë në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe Serbisë.


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

28 Prill​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

29 Prill​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

30 Prill​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

1 Maj​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

2 Maj​

Ngjarje​

 • 1908 - Një grup atdhetarësh formuan në Elbasan shoqërinë "Afërdita", e cila krijoi edhe grupin e bandës së qytetit, ndërsa kish synim të ngrinte një palestër sportive, dhe të merrej me botimin e librave shkollorë.
 • 1918 - General Motors blen Chevrolet Motor Company te Delaware
 • 1928 - Gratë e Korçës organizuan grevën e bukës, që ishte një nga grevat e para të këtij lloji në Shqipëri.
 • 1940 – Anullohen zyrtarisht Lojrat Olimpike te Helsinkit
 • 1953Mbreti Husein zyrtarisht u bë mbret i Jordanisë.
 • 1997 – Mbretëria e Bashkuar: Udhëheqësi i Partisë Laburiste britanike Tony Blair bëhet kryeministri i parë i Mbretërisë së Bashkuar, pas 18 vjet të qeverisjes konservatore.
 • 2003 - Presidenti Amerikan Xhorxh Bush deklaroi se pjesa kryesore e veprimeve luftarake në Irak kan përfunduar, dhe me këtë rast zyrtarisht lufta në Irak ka përfunduar.


Lindje​


Vdekje​

 • 1937 u vra pranë Barcelonës Temo Konomi, hero i Popullit, luftëtar i brigadave ndërkombëtare pjesëmarrëse në Luftën e Spanjës.
 • 2011 u vra Osama Bin Laden, udhëheqës. i Al-qaedes


Festa dhe përvjetorë​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

3 Maj​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita Botërore e Lirisë së Shtypit
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

4 Maj​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita botërore e smundjes së astmes
 • Dita botërore e zjarrfiksëve
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

5 Maj​

Ngjarje​

 • 1762 – Nënshkruhet marrëveshja e paqes mes Rusisë dhe Prusisë
 • 1800 – Britania e Madhe : parlamenti miraton aktiv e bashkimit me te cilin vendos bashkimin mes Mbretërisë Britanike dhe Mbretërisë Irlandeze duke i dhëne jete Mbretërisë se Bashkuar te Britanisë dhe Irlandës.
 • 1835 – Në Belgjike përurohet hekurudha mes Brukselit dhe Malines (Mechelen). Kjo është hekurudha e pare në Evropa kontinentale.
 • 1916 – Marinsat amerikane pushtojnë Republikën Dominikane.
 • 1949 - Traktati i Londrës krijon Këshillin e Europës në Strasburg, si institucioni i parë evropian, që punon për integrimin evropian.
 • 1955 – Gjermania perëndimore fiton pavarësinë e plote.
 • 1961 – Programi Merkuri : Merkuri 3 - Alan Shepard behet amerikani i pare që udhëton në hapësire. Ai kryen një fluturim për 15 minuta, duke përshkuar jo një rrotullim të plotë përreth Tokës.


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetorë​

 • Dita e të rënëve për Atdheun - Shqipëri.
 • Dita e Europës
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

6 Maj​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Festa e shenjtorit të krishterë Shën Gjergjit simbol i disa vendeve evropiane
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

7 Maj​

Ngjarje​

 • 1946 - Është themeluar kompania Tokyo Telecommunications Engineering, e cila ma vonë njihet me emrin: Sony.
 • 1663 - Në Londër, në patronatin e mbretit Çarls II, është hapur teatri i parë.
 • 2010 - Partia opozitare Konzervative fitoi shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare në Britaninë e Madhe , por jo edhe shumicën.


Lindje​


Vdekje​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

8 Maj​
Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "Madame Bovari". Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te romanit"imoral" e bene romanin edhe me te famshem.Flaubert ishte nje perfeksionist ne te shkruar,gjithmone ne kerkim te fjales se duhur dhe mburrej me kete cilesi te tij.

Ngjarje


Lindje​


F. A. von Hayek


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita ndërkombtare e Kryqit të kuq dhe gjysmëhënës së kuqe.
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

9 Maj​

Ngjarje​

 • 1502 - Cristoforo Colombo niset nga Spanjë për udhëtimin e katërt dhe e fundit e tij pë në Botën e Re.
 • 1926 - Amerikanët Riçard Berd dhe Flojd Benet janë të parët të cilët fluturuan mbi Polin e Veriut.
 • 1960 - Amerika nxjerr ne shitje pilulën e pare kontraceptive.
 • 2006 - Estonia ratifikon Kushtetutën evropiane.
 • 2010 - Trupa ushtarake nga vende anëtare të NATO-s kanë marshuar më 9 maj 2010 në Sheshin e Kuq në Moskë, si pjesë e manifestimeve që shënojnë 65 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore.
 • 2015 - Në Kumanovë trupat e policisë së Maqedonisë sulmuan disa shqiptar të armatosur. 10 shqiptar u vranë dhe 8 policë maqedon u vranë në luftime. Pas 2 ditë luftimesh grupi i armatosur u dorëzua, ku u arrestuan 28 pjesëtarë të saj.


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

10 Maj​

Ngjarje​

 • 1497 - Ameriko Vespuçi, detari italian niset në udhëtimin e tij të parë drejt Botës së Re.
 • 1997 - Nga tërmetin në Iranin lindor humbën jetën rreth 1.500 njerëz.
 • 2010 - Autoritet e Serbisë konfirmuan gjetjen e një varreze masive me trupat e 250 shqiptarëve, në Rashkë.


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

11 Maj​

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

12 Maj​

Ngjarje​

 • 1942 - Holokausti : 1,500 hebrenj janë dërguar në dhomat e gazit në Aushvic.
 • 2003- Shpërthime në Riad, të kryera nga Al Kaida, vriten 26 vetë.
 • 2008- Tërmet në Wenchuan (rreth 8,0 shkallë) në provincën SichuanKinës, 69.000 viktima.
 • 2010 - Libi 105 të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit.
 • 2010 - Katër të vdekur dhe disa të plagosur është bilanci i incidentit të armatosur që gjatë natës ka ndodhur në afërsi të fshatit RadushëShkupit, mëson Alsat-M.
 • 2010 - Ambasada e Republikës së Xhibutit në Paris, përmes një note diplomatike ka njoftuar zyrtarisht ambasadën e Republikës së Kosovës në Paris me vendimin e Qeverisë së Xhibutit për të njohur Kosovën shtet të pavarur


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 • Dita e Infermerisë në Kosovë
 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

13 Maj​

Ngjarje​

 • 1568 - Forcat e Mary I of Scotland mposhten në Betejën Langside nga një konfederatë e protestantëve Skocez të udhëhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vëllau i saj.
 • 1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet në Hagë pasi ishte akuzuar për tradhti.
 • 1648 - Përfundoi ndërtimi i Red FortDelhi.
 • 1990 - Në Zagreb, në stadiumin Maksimir, në ndeshjen futbollistike ndërmjet „Dinamos“ dhe „Crvena zvezdës“ së Beogradit ndodhi një përleshle e përgjakshme.


Lindje​


Vdekje​

 

Hera

NeTeDy.com 💞
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
34,416

14 Maj​

Ngjarje​

 • 1448- nisi në Sfetigrad njëra nga betejat më të gjata të luftëtarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Skënderbeu kundër ushtrisë turke, e cila ka hyrë në histori si Beteja e Sfetigradit.
 • 1999- në fshatin Qyshk (2–3 km afër Pejës) u vranë e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatë një sulmi të furishëm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja