Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Kalendari historik

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
17 Nëntor

17 nëntori është dita e 321-të e kalendarit gregorian (dita e 322-t në vitin e brishtë) - kështuqë deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 44 ditë.

Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
18 Nëntor


18 nëntori është dita e 322-të e kalendarit gregorian (dita e 323-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 43 ditë.

Ngjarje

Lindje


Vdekje

 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
19 Nëntor


19 nëntori është dita e 323-të e kalendarit gregorian (dita e 324-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit mbeten edhe 42 ditë.Ngjarje
1946 - Afganistani, Islanda dhe Suedia i bashkohen Kombeve të Bashkuara.
1969 - Programi Apollo: Astronautët e Apollo 12, Charles Conrad dhe Alan Bean zbritën në pjesën e quajtur Oceanus Procellarum në Hënë dhe u bënë njeriu i tretë dhe i katërt që kanë ecur mbi të.
1969 - Pelé shënon golin e tij të 1000-të në ndeshjen mes ekipeve Santos dhe Vasco. Pelé luante për ekipin Santos ku ndeshja përfundoi në favor të ekipit të tij me rezultatin 2:1.
1970 - U tërhoq nga tregu IBM 1620.
1985 - Lufta e Ftohtë: Në Gjenevë takohen për herë të parë presidenti amerikan Ronald Reagan dhe presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev.
1997 - Në Des Moines, Iowa, Bobbi McCaughey lind septupletë në rastin e dytë të njohur ku që të shtatë bebet kanë lindur të gjalla. Këto janë bebet e para të cilat kan mbijetuar edhe më tej, që të shtatë bebet e gjalla gjer në vitin 2007.
1998 - Skandali Lewinsky: Filluan thirrjet e dëshmive kundër presidentit amerikan Bill Clinton në lidhje me skandalin Lewinsky.
1999 - Shenzhou 1: Kina lëshon anijen e parë kozmike Anija kozmike Shenzhou.
2005 - U nda Çmimi i nderit për Presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën nga qyteti i Nju Jorkut, SHBA.


Lindje
1711 - Michail Lomonossow, shkanctar rus
1831 - James A. Garfield, president i Shteteve të Bashkuara të Amerikë
1833 - Wilhelm Dilthey, filozof gjerman
1884 - P. Ambroz Marlaskaj OFM, mësues, publicist, tekstolog, jurist dhe deputet i Kuvendit Kushtetues.
1888 - José Raúl Capablanca, shahist Kubanez
1889 - Vassili Konstantinoviç Blücher, Marshall sovjetik
1910 - Adrian Conan Doyle, letrar anglez
1917 - Indira Gandhi, politikane indiane
1933 - Larry King, udheheqes TV, amerikan
1938 - Ted Turner, themelues i CNN
1942 - Calvin Klein, kreator mode, amerikan
1961 - Meg Ryan, aktore amerikane
1962 - Jodie Foster, aktore amerikane
1963 - Gjergj Kola, shkrimtar shqiptar


Vdekje
 1. - Jami, skrimtar persik (l. 1414.)
 2. - Johann Schein, kompozitor gjerman (l. 1586.)
 3. - Nicolas Poussin, piktor francez (l. 1594.)
 4. - Thomas Shadwell, shkrimtar dhe dramaturg anglez
 5. - Bernard de Bury, kompozitor francez (l. 1720.)
1828 - Franz Schubert, kompozitor austriak (l. 1797.)
 1. - Emma Lazarus,shkrimtare amerikane (l. 1859.)
 2. - Lev Shestov, filozof rus(l. 1866.)
 3. - Bruno Schulz, shkrimtar polak (l. 1892.)
 4. - John Robert Vane, farmakolog britanez(l. 1927.)
 5. - Piet Esser, skluptor holandez (l. 1914.)

Festa dhe përvjetore
Franca - Beaujolais Nouveau
Mali - Dita e çlirimit
Monako - dita nacionale
Oman - dutlindja e Sulltan Qaboos bin Saidit
Portoriko - zbulimi i Portorikes (1493)
SHBA - Dita e mundesivetë njejta
Dita Evropiane e Vetëdijesimit për Antibiotikët
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
20 Nëntor


20 Nëntori është dita e 324-të e kalendarit gregorian (dita e 325-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 41 ditë.


Ngjarje

Lindje


Vdekje

 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
21 Nëntor21 Nëntori është dita e 325-të e kalendarit gregorian (dita e 326-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 40 ditë.


Ngjarje

2009 - Festivali Evropian i Këngës Për Fëmijë do mbahet më 21 Nëntorë në Pallatin e Sporteve(Palace of Sports) në Kiev të Ukrainës.
1783 - Në Paris, Jean-François Pilâtre de Rozier dhe François Laurent, Marquis d'Arlandes realizuan fluturimin e parë me balon me ajër të nxehtë.
1789. - North Carolina bëhet shteti 12 i SHBa-ve
1791 - Kolonel Napoléon Bonaparte u ngrit në gjeneral dhe Kompandues i armatës franceze.
1877 - Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit të tijë, mjet i cili mund të ruaj dhe luaj zërin.
1964 - Ura Verrazano Narrows hapet për trafik.
1969 - Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato në Washington, DC u pajtuan që Okinawa t'i kthehet Japonisë në vitin 1972. Ndër kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve për të vendosur bazat në ishuj por pa përmbajtje nukleare.
1995 - Për herë të parë Dow Jones Industrial Average mbyllë mbi 5,000 (5,023.55).
1995 - Pas tri javë bisedimesh Alija Izetbegoviq, Franjo Tuxhman dhe Slobodan Milosheviq, liderët e Bosnjës dhe Hercegovinës, Kroacisë dhe RF e Jugosllavisë, nënshkruan marrveshjen e Daytonit.
2002 - NATO fton Bullgarinë, Estoninë, Latvinë, Lituaninë, Rumaninë, Sllovakinë dhe Slloveninë që të bëhen antare.


Lindje

1694 - Voltaire, historian,letrar dhe filozof francez
1935 - Fairuz, kengetare libaneze
1945 - Goldie Hawn, aktore amerikane
1947 - Alcione Dias Nazareth, këngëtare braziliane
1965 - Björk, kengetare islandeze


Vdekje

1555 - Georgius Agricola
1695 - Henry Purcell, kompozitor anglez (l. 1659)
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman (l. 1777)
1870 - Karel Jaromír Erben
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman
1916 - Franjo Josip I., mbret austriak dhe mbret austriako-kroat (l. 1830)
1985 - Ivo Serdar, aktor kroat (l. 1933)
1999 - Marie Kraja, soliste shqiptarë
2006 - Hassan Gouled Aptidon
2009 - Teki Biçoku, gjeolog shqiptarë (l. 1926)
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
22 Nëntor


22 nëntori është dita e 326-të e kalendarit gregorian (dita e 327-të në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 39 ditë.

Ngjarje
1869 - Në Dumbarton, Skoci, aeroplani Sark është nisur si një nga aeroplanët e fundit të ndërtuar ndonjëherë, dhe e vetmja që ka mbijetuar deri më sot.
1940 - Lufta e Dytë Botërore: Pas pushtimit italian, trupat greke kundërsulmuan italianet për të pushtuar Shqipërinë dhe Korçën.
1943 - Lebanoni u pavarësua nga Franca.
1963 - U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John Connally u lëndua rënd nga një vrasës i njohur si Lee Harvey Oswald.
1975 - Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjës pas vdekjes së mbretit Francisco Franco.
1986 - Mike Tyson nokauton Trevor Berbick në rundin e dytë dhe bëhet kampioni më i ri botërorë në kategorinëe rëndë me 20 vite e 4 muaj.
1990 - Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisë së Madhe.
1995 - Toy Story paraqiti filmin e parë me metrazh të gjatë të krijuar komplet përmes animimeve kompjuterike.
2005 - Angela Merkel u bë gruaja e parë kancelare(kryeministre) e Gjermanisë.
2009 - Më 22 nëntor u festua krijimi i Alfabetit Shqiptarë Kongresi i Manastirit
2011 - Përurohet në Rexhin busti i Sali Nivicës, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.
2012 - Armëpushimi fillon në mes të Hamasit në (Rripin e Gazës) dhe Izraelit pas tetë ditëve të dhunës dhe 150 vdekje.

Lindje
1808 - Thomas Cook, ndermarrës britanez
1819 - George Eliot, letrare angleze
1869 - Andre Gide, shkrimtar francez
1877 - Endre Ady, shkrimtar hungarez
1881 - Enver Pasha, gjeneral dhe politikan turk
1890 - Charles de Gaulle, gjeneral dhe politikan francez
1901 - Joaquín Rodrigo, kompozitor francez
1904 - Louis Néel, fizikant francez
1909 - Mikhail Mil, dizenjator rus avionësh
1913 - Benjamin Britten, kopozitor anglez
1940 - Terry Gilliam, regjisor amerikano-britanez
1953 - Matija Ljubek, kanuist kroat
1955 - Milan Bandiq, politikan kroat
1958 - Jamie Lee Curtis,aktore amerikane
1963 - Vasil S. Tole, kompozitor dhe etnomuzikolog
1965 - Mads Mikkelsen, aktor danez
1967 - Boris Becker, teniser gjerman
1984 - Scarlett Johansson, aktore amerikane
1945 - Piro Malaveci,Aktor Shqiptar

Vdekje
1617 - Ahmed I, sultan i perandorisë Osmane
1916 - Jack London, emri i vertetë John Griffith London, letrar amerikan
1961 - Aleksandër Xhuvani, gjuhëtar shqiptar (l. 1889)
1963 - John F. Kennedy, kryetar i SHBA-ve
1963 - Aldous Huxley,letrar britanez
1963 - Clive Staples Lewis, shkrimtar i Irlandës veriore
1963 - C. S. Lewis, shkrimtar
1963 - John F. Kennedy, presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuar të Amerikës

Festa dhe përvjetore

Dita e Alfabetit të Gjuhës Shqipe[1]

Referenca
^ Në Maqedoni festohet Dita e Alfabetit [Alphabet Day celebrated in Macedonia], portalb.mk, 22 nëntor 2012, arkivuar nga origjinali origjinali më shtator 27, 2013, marrë më shtator 24, 2013
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
23 Nëntor


23 nëntori është dita e 327-të e kalendarit gregorian (dita e 328-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 38 ditë.

Ngjarje
1644 - U botua Areopagitica nga John Milton.
1867 - Manchester Martyrs u varrën në Manchester, Angli pas shpëtimit të dy irlandezëve nga burgu.
1946 - U themelua Partia e Punës e Koresë Jugore.
1963 - Emetohet seria e parë, An Unearthly Child, e serialit të gjatë Doctor Who në BBC.
1976 - Jacques Mayol është njeriu i parë që ka arritur thellësi 100 m nën ujë pa paisje për frymëmarrje.
1980 - Seri e dridhjeve të tokës në Itali len të vdekur rreth 4,800 njerëz.
1993 - Rachel Whiteread fiton £20,000 në shpërblimet e Turner Prize si Artisti më i Mirë Britanez si dhe £40,000 në shpërblimet e K Foundation art award si Artisti më i Keqë i Vitit.
1996 - Kidnapohet Ethiopian Airlines Fluturimi 961 pastaj rrëzohet në Oqeanin Indian pas harxhimit të derivatit duke lën të vdekur 123 njerëz.
1996 - Angola i bashkangjitet Organizatës Botërore të Tregëtisë.
2000 - Krijohet Vela 23
2005 - Ellen Johnson-Sirleaf u zgjodh presidente e Liberisë, është gruaja e parë udhëheqëse në shtetet afrikane.

Lindje
1760 - François Noël Babeuf, radikal francez
1804 - Franklin Pierce, presidenti i 14-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës
1837 - Johannes Diderik van der Waals, fizikant holandez
1859 - Billy the Kid, hero vestern amerikan
1876 - Manuel de Falla, kompozitor spanjol
1906 - Sait Faik Abasıyanık, letrar turk
1918 - Perez Prado, muzikant kubanez
1920 - Paul Celan,shkrimtar gjerman
1925 - José Napoleón Duarte, politikan i Salvadorit
1941 - Franco Nero, aktor italian
1964 - Yoshiki, muzikant japonez
1992 - Miley Cyrus ,aktore, këngëtare dhe tekste shkruese amerikane

Vdekje
1991 - Klaus Kinski, aktor gjerman
1457 - Ladislav V. Posmrtni, mbret kroato-hungarez dhe çek.
1921 - John Boyd Dunlop, veterinar dhe hulumtues skocez (* 1840.)
1966 - Grigor Vitez,shkrimtar kroat, dhe perkthyes (* 1911.)
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
24 Nëntor


24 Nëntori është dita e 328-të e kalendarit gregorian (dita e 329-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 37 ditë.


Ngjarje

1642 - detari holandez Abel Tasman zbuloi ishullin në jug të Australisë dhe e quajti toka e Van Dimenit, e cila për nderë të tij u quajt Tasmania.
1859 - Çarls Darvini botoi librin Origjina e Specieve.
1922 - Shkrimtari dhe pjestari i IRA-s, Robert Erskine Childers, u ekzekutua nga Shteti i Lirë Irlandez për mbajtje të pistoletës pa leje.
1947 - Robert Schuman zgjedhet premier i Francës.
1963 - Lee Harvey Oswald u vra nga Jack Ruby në bodrumin e departamentit policor në Dallas në transmetim të drejtë për drejtë televiziv.
1966 - Aeroplan bullgar me 82 udhtarë u rrëzua në Bratisllavë, Sllovaki.
1966 - New York City përjeton ditën më me shumë smog në historinë e vetë.
1976 - Tërmet prej 7,3 në Rusi dhe Iran mori 5.000 viktima.
1993 - Në Liverpool, 11 vjeçarët Robert Thompson dhe Jon Venables u dënuan për vrasje të 2 vjeçares James Bulger.
2003 - Filloi veprimin projekti Wikisource
2006 - Dhunuesi izraelit Benny Sela arratiset nga mbikçyrja policore gjatë kohës së transferimit të tijë për në paraburgim.

Lindje

1394 - Charles, Duke of Orléans, poet francez (v. 1465)
1583 - Juan Martínez de Jáuregui y Aguilar, poet spanjoll (v. 1641)
1632 - Baruch Spinoza, filozof holandez (v. 1677)
1690 - Charles Theodore Pachelbel, kompozitor gjerman (v. 1750)
1784 - Zachary Taylor, kryetari i 12-të i ShBA-ve (v. 1850)
1859 - Cass Gilbert, arkitekt amerikan (v. 1934)
1897 - Lucky Luciano, kriminel amerikan (v. 1962)
1911 - Kirby Grant, aktor amerikan (v. 1985)
1925 - Simon van der Meer, nobelist
1926 - Tsung-Dao Lee, nobelist
1938 - Charles Starkweather, vrases serik amerikan (v. 1959)
1944 - Ibrahim Gambari, skolastik nigerian
1946 - Ted Bundy vrases serik amerikan (v. 1989)
1954 - Emir Kusturica, regjisor serb
1968 - Bülent Korkmaz, futbollist turk

Vdekje

654 - Emperor Kōtoku, perandor japonez (l. 596)
1468 - Jean de Dunois, ushtarak francez (l. 1402)
1572 - John Knox, reformator skocez (l. 1510)
1650 - Manuel Cardoso, kompozitor portugez (l. 1566)
1722 - Johann Adam Reinken, organist gjerman (l. 1623)
1920 - Alexandru Macedonski, shkrimtar romun (l. 1854)
1965 - Abdullah III Al-Salim Al-Sabah, Emir i Kuvajtit (l. 1895)
1967 - Louis Fratto, kriminel amerikan (l. 1908)
1973 - John Neihardt, shkrimtar amerikan (l. 1881)
1980 - George Raft, aktor amerikan (l. 1895)
2005 - Pat Morita, aktor amerikan (l. 1932)
2006 - George W. S. Trow, shkrimtar amerikan (l. 1943)
2006 - Zdeněk Veselovský, zoolog çek (l. 1938)
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
25 Nëntor


25 Nëntori është dita e 329-të e kalendarit gregorian (dita e 330-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 36 ditë.

Ngjarje
1758 - Britanezët okupojnë Senegalin.
1758 - U themelua Pittsburgh, Pennsylvania, ShBA.
1867 - Alfred Nobel patentoi dinamitin.
1963 - Presidenti John F. Kennedy u varros në Arlington National Cemetery.
1975 - Surinami u pavarësua nga Holanda.
1977 - Ish senatori filipinez Benigno Aquino, Jr. u akuzua nga Komisioni Ushtarak Nr. 2 dhe u ekzekutua me pushkatim.
1988 - Politikanja gjermane Rita Süssmuth u bë presidente e Bundestagut.
1992 - Federata Çekosllovake votoi për ndarjen e shtetit në shtete Republika Çeke dhe Sllovakia vendimi të hyjë në fuqi më 1 janar, 1993.
1994 - Themeluesi i kompanisë Sony, Akio Morita, deklaroi se do të largohej nga posti CEO i kompanisë.
2000 - Tërmet në Baku.

Lindje
1562 - Lope de Vega, dramaturg spanjoll
1828 - Franjo Raçki,historian dhe politikan kroat
1835 - Andrew Carnegie, biznesmen dhe filantrop amerikan (v. 1919)
1844 - Carl Benz, shpikës gjerman
1900 - Rudolf Höss, oficer i lartë gjerman i divizionit nazist SS (v. 1947)
1913 - Petro Marko, shkrimtar shqiptar (v. 1991)
1915 - Augusto Pinochet, diktator dhe gjeneral kilian
1924 - Ante Markoviq, politikan kroat
1942 - Rosa von Praunheim, regjisor gjerman
1945 - Ibrahim Madhi, violinist dhe pedagog shqiptar
1981 - Xabi Alonso, futbollist spanjoll

Vdekje
1885 - Mate Bastian, letrar dhe poitikan kroat
1977 - Matija Bravniçar, skulptor slloven
1991 - Freddie Mercury, këngëtar britanik (Queen)
1992 - Joseph Arthur Ankrah, kryetari i Ganës
2010 - Ibrahim Ibishi, shkrimtar


Festa dhe përvjetore
1912 - pavarësia e Elbasanit
1975 - pavarësia e Surinamit
Dita ndërkombëtare e kundërdhunës ndaj grave
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
26 Nëntor

26 Nëntori është dita e 330-të e kalendarit gregorian (dita e 331-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 35 ditë.

Ngjarje
1842 - U themelua Universiteti i Notra Damit.
1909 - U themelua Sigma Alpha Mu në Qyteti i Kolegjit në New York nga 8 judë të rinjë.
1912 - U ngrit flamuri në Tiranë nga atdhetarët tiranas Sheh Ahmet Pazari, Nikolla Nishku, Myslym Ag Beshiri, Fan Koja, Myslym Myderrizi dhe Spiro Politoqi.
1939 - Shellingu i Mainilas: Armata Sovjetike realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me Finlandën katër ditë m vonë.
1942 - U shfaq premiera e filmit Kazablanka në New York City, ShBA..
1942 - LDB: Partizanët Jugosllav mbajn mbledhjen e parë të AVNOJ-it në Bihaç në veriperëndim të Bosnjës dhe ercegovinës.
1944 - LDB: Gjermania fillon sulmet V-1 dhe V-2 në Antwerp, Belgjikë.
2008 - Këshilli i Sigurimit mbështeti shtrirjen e EULEX-it në Kosovë.


Lindje
1857 - Ferdinand de Saussure, linguist zvicrran
1909 - Eugène Ionesco, dramaturg franko-romun
1929 - Slavko Avsenik, kompozitor francez
1939 - Tina Turner, këngëtare amerikane
1948 - Kreshimir Qosiq, basketbollist kroat
1951 - Sulejman Tihiq, politikan boshnjak


Vdekje
1504 - Izabela e I-rë e Kastiles, mbretëreshë e Kastilës dhe Aragonisë.
1855 - Adam Mickiewicz, shkrimtar polak (* 1798.)
1959 - Jean Gremillon, regjisor francez (* 1902.)
2006 - Ana Rukavina, gazetare kroate (* 1977.)


Festa dhe përvjetore
1941 - pavarësia e Libanit
1912 - pavarësia e Tiranës
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
27 Nëntor

27 Nëntori është dita e 331-të e kalendarit gregorian (dita e 332-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 34 ditë.


Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

 • 1912 - Pavarësia në Durrës,Kavajë,Peqin ngrihet flamuri shqiptar.
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
28 Nëntor

28 nëntori është dita e 332-të e kalendarit gregorian (dita e 333-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 33 ditë.


Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
29 Nëntor

29 nëntori është dita e 333-të e kalendarit gregorian (dita e 334-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 32 ditë.

Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
30 Nëntor

30 Nëntori është dita e 334-të e kalendarit gregorian (dita e 335-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 31 ditë.

Ngjarje
1940 - Lucille Ball dhe Desi Arnaz u martuan në Greenwich, Connecticut, ShBA.
1964 - U themelua The Universiteti i Patrasit
1966 - Barbadosi u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.
1967 - Jemeni u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.
1988 - Kohlberg Kravis Roberts & Co. bleu kompainë RJR Nabisco për 25.07 miliardë dollarë amerikan.
1989 - Antari i bordit të Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vritet nga një sulm me bombë nga Red Army Faction.
1989 - Richard Mallory nga Palm Harbor, Florida bëhet vrasës serik, viktima e tijë e parë është Aileen Wuornos.
1995 - Përfundimi zyrtarë i operacionit luftarak Desert Storm
1998 - Deutsche Bank njofton për marrëveshjen me vlerë 10 miliard dollarë amerikan për blerjen e Bankers Trust duke krijuar institutin më të madhë financiarë në botë.
2004 - Lion Air Flight 538 u rrëzua në Surakarta, Central Java, Indonezi dhe la të vdekur 26 njerëz.
2011 - Leka Zogu II në bazë të Statutit Mbretëror të 1928, shpallet Pretendent i Fronit Mbretëror të Shqiptarëve, pas vdekjes së babait Leka Zogu I.


Lindje
 1. - Andrea Palladio, ndertimtar italian († 1580.)
 2. - Jonathan Swift, letarar anglez(† 1745.)
 3. - Theodor Mommsen, politikan dhe historian gjerman († 1903.)
 4. - Mark Twain, letar amerikan († 1910.)
 5. - Gustaf Dalén, inxhinier dhe nobelist suedez († 1937.)
 6. - Frano Supilo, publicist kroat († 1917.)
 7. - Winston Churchill, politikan britanik
 8. - Edgar Douglas Adrian, mjek dhe nobelist britanez († 1977.)
1965 - Ben Stiller, aktor amerikan

Vdekje
1472 - Janus Pannonius, humanist, shkrimtar dhe diplomat kroat(* 1434.)
1845 - Nils Gabriel Sefström, kimistbsuedez (* 1787.)
1895 - Bogoslav Šulek, publicist dhe leksikograf kroat(* 1816.)
1900 - Oscar Wilde, letrar irlandez (* 1854.)
1957 - Marija Jurić Zagorka, gazetare dhe letrare kroate (* 1873.)
1979 - Ante Premužić, inxhinier kroat
1990 - Norman Cousins, gazetar amerikan (* 1915.)
2011 - Leka Zogu I, Pretendent i Fronit Mbretëror të Shqiptarëve.
2013 - Paul Walker, aktor amerikan (l. 1973)

Festa dhe përvjetore
1966 - pavarësia e Barbadosit
1944 - Lufta e Myçybabës
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
1 dhjetor


1 dhjetori është dita e 335-të e kalendarit gregorian (dita e 336-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 30 ditë.

Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

 

HIM

OFF
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Jun 19, 2018
Mesazhe
5,124
Pëlqime
9,598
Pikë
113
Mosha
32
Location
So far away
1 dhjetor


1 dhjetori është dita e 335-të e kalendarit gregorian (dita e 336-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 30 ditë.

Ngjarje

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetore

1 dhjetor 1909 hapi dyert Normalja e Elbasanit
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,550
Pëlqime
1,865
Pikë
113
2 dhjetor


2 Dhjetori është dita e 336-të e kalendarit gregorian (dita e 337-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 29 ditë.

Ngjarje

La Guardia AeroportNew York City.

Lindje


Vdekje


Festa dhe përvjetorë

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top