Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kamera më e avancuar në botë fikson fotografi të ekzoplaneteve

Alb

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Shk 25, 2018
Mesazhe
4,608
ekzoplanetet-571x350.jpg
Një aparat i zhvilluar nga hulumtuesit amerikanë duhet të lejojë zbulimin e drejtpërdrejtë të ekzoplaneteve.

Kamera përdor detektorë shumë të ndjeshme superconducting për të kapur dritën nga planetet e largëta përmes teleskopëve, siç raportohet space.com, sensorë të tillë deri më tani janë përdorur vetëm në vargun e valëve nënmilimetër dhe për matjet e rrezatimit të sfondit kozmik.

“Në qoftë se një foton të vetëm me një energji prej më shumë se një volt elektron godet një sensor gjysmëpërçues, një elektron është liruar. Në një sensor Superconductor 5.000 deri 10.000 elektronet janë lëshuar nga një foton identike. Kjo na lejon për të matur më shumë elektrone dhe kështu të bëjë gjëra me gjysem perçuesit e pamundur “, thotë Ben Mazin, i cili kryeson ekipin e zhvillimit.

Sensorët quhen MKIDs (detektorë Microwave Kinetic Induktiviteti) dhe të punojnë vetëm në temperatura shumë të ulëta. Ato përbëhen nga silicide platini dhe janë të lidhura së bashku me një kondensator për të formuar një oscilator.

Kur një foton godet superpërcjellësin, frekuenca rezonante e oscilatorit zhvendoset. “Ne e matim këtë ndryshim dhe mund të konkludojmë kur vjen një foton dhe sa energji ka”, thotë Mazin
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.