• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Kamerat spiunuese që zbulojnë mendimet dhe ndjenjat tona

molecule

Account closed
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,910
Likes
8,253
Location
127.0.0.1
#1
Kamerat spiunuese do të munden së shpejti të dinë se çfarë jemi duke menduar dhe duke ndjerë thjesht përmes skanimit të trupit tonë, dhe nuk do të ketë shans për t’i mashtruar.

Pohimet janë bërë nga shefi i Dolby Lab’s, Poppy Crum në Ted 2018, transmeton KosovaPress. Ajo ka studiuar reagimet e njerëzve derisa ata kanë shikuar filmat duke përdorur teknika të skanimit.

“Pajisjet e ardhshme mund të vendosen në hapësira publike dhe nuk do të ketë asnjë mënyrë për të mashtruar këtë teknologji pasive”, pohon Crum.

Trupi i njeriut transmeton sinjale të ndryshme që mund të skanohen dhe analizohen nga sisteme të avancuara të kompjuterëve, duke zbuluar gjithçka që rrjedh nga disponimi ynë e deri te shëndeti i përgjithshëm.

Duke përdorur kamera me imazhe termale, leximin e mendjes përmes elektroencegalogramit EEG, shkencëtarët kanë treguar se një gjë e tillë mundet së shpejti të jetë e botës reale.
 

Erla

Kjo jam un ? te pelqej ty a jo pak rendesi ka ?
Princesha Forumit
Mesazhe
1,935
Likes
4,479
#2
Sa mire do ishte te shpikej dicka qe te spiunonte dhe shkronjat. Ta vendosnit ketu ne forum te zbulonim te kta te dashuruarit e shekullit. :p:p??????????