Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kange Rapsodike Shqiptare

Jupiter666

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 10, 2020
Mesazhe
3,760
Se mo ban vaki a ma fshini temen.

Sillni cdo muzike, melodi, kange, balade rapsodike shqiptare qe ka lidhje me perballjen e shqitareve nder shekuj ne luften e tij per ekzistence…

sot duket e thjeshte me iphona ?

 
Se mo ban vaki a ma fshini temen.

Sillni cdo muzike, melodi, kange, balade rapsodike shqiptare qe ka lidhje me perballjen e shqitareve nder shekuj ne luften e tij per ekzistence…

sot duket e thjeshte me iphona ?

Waaaaa kenge malsore
 
Patrioti i shquar Haxhi Zeka, organizuesi dhe financuesi absolut i lidhjes shqiptare te Prizrenit, trim, i mecem, patriot, luftetar i paepur ne Plave dhe Guci…

 
Kanga Shtate Shaljane kane ra ne Shtoj flet per heroizmin e malsoreve.

Kur Osmanet emrojne ne Shkoder vezirin e ri Ibrahim Pasha, ky pa dit se kush jane malsoret ju thote me dorezu armet.

Veziri therret ne shkoder Shaljanet, shkojne Shaljanet te armatosur dhe aty kercet pushka Veziri ja mbath, malsoret i vrasin krejt perfshi dhe te birin e Vezirit…

Historia tregon se njeri nga shtat shaljanet kthehet ne fshat, len fushen e betejes (Deli Pjetra) i thote nana:

“Po i thot lokja pse ke ardh
Pse ke ardh ku i ke lan shoket
Une per ty biro i prejsha floket”

Asht domethanse se nana i thote po nuk u ktheve ne shkoder fushe beteje “une per ty i prej floket” pra nese i biri nuk kthehet ne beteje ajo do te turperohej duke preh floket do percdunohej….

I biri (Deli Pjetra) nuk donte qe nana duke preh floket do percdunohej dhe kthehet ne fushe beteje…

ajo beteje u fitua!

 
Baca Isa hyn i armatosem ne pallat te Londres…


“Hyni Isai me kokën naltë,
Palë e xhamadanit i rrin hap’t.
O si shqiponja, o mor me dy krahë:
- Më kan thon o se je trim mali
As kërkush armët s’ti nali!
Veç n’Evropë unë do t’jem ma i pari!
- Mos besofsh more ta kallxoj
Se nant’ plumbat i mbaj në gojë”

 
Yess eshte tradita jon ato kan nje tregim ne vete andaj i dua sepse mesojm nje histori apo ngjarje te kaluares shum her.

epo na paten mbyte kanget greke, jo se kam naj gjja me kanget greke se muzike asht , por ne kemi edhe tonat.
Forumii nuk kishte kange rapsodike u habita….nese nuk dum te kalumen tone smunemi me desht as te ardhemen tone …te pershnes
 
Nji kange me cifteli qe sjell nga zanafilla themelimin e rraces Ilire midis Kadmit dhe Harmonias …


 
Aziz Kelmendi prej Kosove, akti i tij jep zemer cdo shqiptari per me luftue per liri dhe per bashkim kombetar!

Lavdi aktit te tij heroik!!

 
Kange per Prek Calin

I vetmi qe me trimnine e vet arriti me i shtu shqipnise metra katrore, me e ba me te madhe.

Prek Cali asht nji nder heronjet me te mdhenje shqiptar.

Kur u taku me serbet ne kufi, mori nji grusht dhé e u tha “ky dhé qe kam ne grusht dhe e shtrengoj, rrjedh gjak!!!

Habia ma e madhe asht se e vrane Komunistat Jugusllav ne bashkepunim me komunistat shqiptar, kur Enver Hoxha bashke me krejt tufen e bagtive qe kishte me vete pas shume javeve luftime ne malsi nuk dorezohej Prek Cali, atehere Hoxha u telefonoj komunistave jugusllav te cilet i rrethun dhe kshu heroj i shqiptareve u kap nga dora e zeze e komunistave.

Edi Rama si trashgimtar i vetem i dores se zeze komuniste, prishi kullen e Prek Calit.

Nje atentat qe kurre asnje malsore nuk do ha fali…

 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.