Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Karli i Madh, misteret e tmerrshme që fshihte “Perandori i Romakëve”

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
30833
Karli i Madh, ishte një nga figurat më të mëdha të Evropës mesjetare, që bashkoi pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore dhe Qendrore, në atë që u bë e njohur si Perandoria Karolingiane. Në vitin 800, ai u kurorëzua nga Papa Leoni III si “Perandori i Romakëve” – i pari në një linjë perandorësh romakë të shenjtë, që do të zgjaste deri në vitin 1806.
Karli i Madh, ishte ndërkohë një njeri i çuditshëm, që përfshihej shpesh në marrëdhënie inçesti dhe nekrofilie. Ai kishte një marrëdhënie inçestuale me motrën e tij Gillen, dhe pati prej saj një djalë/nip, të quajtur Roland. Por shkuarja me motrën e vet, nuk ishte më e keqja më e madhe:Karli i Madh, kishte një mani për të fjetur me kufomat.
Një mori tekstesh nga shekulli IX, i referohen vazhdimisht gjesteve të tilla makabre nga Karli i Madh, por ai vetë refuzoi për një kohë të gjatë të rrëfente disa “mëkate të padëmshme”. Ai më në fund e pranoi, dhe kërkoi aprovimin për atë që disa studiues modern mendojnë se ishte një anim i tij nga nekrofilia. Kjo gjë i dha hov legjendave, ku Karli i Madh kaloi nga kënaqja e epsheve të tij seksuale me kufoma të rastësishme, tek fjetja me kufomën e gruas së tij, pasi
ajo kishte vdekur.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.