Kartat e kreditit

CIBOX

Themelues i forumit NETEDY
ANETAR ✓
Mesazhe
405
Unë nuk preferoj të përdor cash në sasi të mëdha, por kam vënë re që në Shqipëri njerëzit vazhdojnë t'i ngelen besnikë kësaj metode në blerje edhe pse jo fort e sigurt. Nga eksperienca juaj sa të përdorura janë kartat e debitit ose të kreditit?
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Kontributor
Mesazhe
14,329
Location
Space
Zakonish mbaj pak para ne portofol por kjo ka nje problem sepse jo ne te gjithe zonen e shqiperise mund te paguash me karte krediti apo debiti. Shume biznese nuk e ofrojne sherbimin per pagese me karte, me shume jane qendrat tregtare apo resorte te medha qe e ofrojne kete sherbim.
 

Pinki

Anëtare forumi
PRINCESS
Mesazhe
9,663
Unë nuk preferoj të përdor cash në sasi të mëdha, por kam vënë re që në Shqipëri njerëzit vazhdojnë t'i ngelen besnikë kësaj metode në blerje edhe pse jo fort e sigurt. Nga eksperienca juaj sa të përdorura janë kartat e debitit ose të kreditit?
Opo ka ngel boshhh karta 😂😂😂😂😂u bona nje muj qe se km perdor mo 😂😂😂madje e kam bo gropp 😂😂😂km hy dhe n borxh me banken 😂😂😂😂
 

Juno

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
Kontributor
Mesazhe
14,329
Location
Space
Opo ka ngel boshhh karta 😂😂😂😂😂u bona nje muj qe se km perdor mo 😂😂😂madje e kam bo gropp 😂😂😂km hy dhe n borxh me banken 😂😂😂😂
Mos ma kujto overdraftin 😂
 

Ai_Tipi

C’era una volta!
Kontributor
Mesazhe
14,614
Location
?? & ??
Me kesh paguj zakonisht po bleva nai gjo online blej vetem angli nga aty ska gjona kineze apo fallco me pagujt sapunin per djath me pak fjale anglia ka sigurine maksimale per ket gjo
 

Zana

e-Thjeshte
Kontributor
Mesazhe
11,109
Unë nuk preferoj të përdor cash në sasi të mëdha, por kam vënë re që në Shqipëri njerëzit vazhdojnë t'i ngelen besnikë kësaj metode në blerje edhe pse jo fort e sigurt. Nga eksperienca juaj sa të përdorura janë kartat e debitit ose të kreditit?
Ndersa une ndryshe nga ti , vetem nje karte banke kam gjer tani .. ku fus vetem nje sasi fikse lekesh dhe i mbaj nen kontroll And flow ... pra thjeshte per tu justifikuar ligjerisht . Ndersa ne jeten e perditshme perdori cash non stop And i love cash .. me pelqen kür nuk me kontrollojne dot k’to bastardet , shteti dmth 🤭😝

Kartat Jane rip off , plus te kontrollojne ... me no like iT 🙃
 

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,330
Mpaska ngja mu kjo @Zana

Cash.... llogarine bankare se prek hic
 

ErvinSh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
2
Pagesa me karta krediti ose debiti vitet e fundit ka filluar të përdoret në Shqipëri. Realisht janë praktike por kur në fund të blerjes banka të mban edhe komision, zgjedh më mirë që blerjen ta bësh cash.
 

Artin

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,145
Këtë verë që isha në Shqipëri, shumë të rrallë ishin ata që pranonin pagesë me kartë banke.
 
Last edited:

Passion

Super Moderator
Staff member
SUPER MODERATOR
Mesazhe
7,366
Me karte krediti perdor vetem per te bere promovim te faqes se punes,edhe rralle blerje online.

Nuk e perdor per blerje ne Shqiperi.
 

VAGABONDII

Ske pse trego kush je, jeta te ben ta tregosh ate!
ANETAR ✓
Mesazhe
904
Location
ktu pra
Une sdi se perdor shume, por Nena ime e perdor ne shqiperi karten e Gjermanise, dhe sa here qe paguan me vjen sms, jo Big Market jo ktu jo atje,
Nga Eksperienca ime di tju them qe Fatura e Cybernetikes eshte me e madhe se cdo Krim tjeter, por te jesh pak i sigurt dhe i kujdeshem nrm ske pse ke frike.
Si mund te ruheni nga keto gjera.
1. cdo karte ta mbani me PIN (sepse Optionet e reja pranojne te peguash me WIFI pa e fut karten)
2.Per cdo levizje Bankare te lajmeroheni per SMS dhe E-Mail
3.te Kontrolloni me shpesh Levizjet Bankare
  1. Mos hapni mesazhe qe mund tju vijne ne tel gjoja nga banka ( Asnjehere dhe asnje Banke nuk ju dergo Reklama apo informacione per Tel ose E-Mail
  2. Te ruhemi sa te mundemi se 100% sjemi askund te sigurt 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Dite te mbare juve🍫☕
 
Top