Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kek me arra dhe sherbet

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Kek me arra dhe sherbet​


Untitled 17

lg.php


Nga: ZONJA ENEIDA

Përbërësit:

200 gr gjalpë
200 gr sheqer
400 gr miell
4 vezë
200 gr arra të grira
100 ml qumësht
1 lugë kanellë
1 lugë vanilje

Pak karafil
2 lugë pluhur pjekës

Për sherbetin
:
500 ml ujë
500 gr sheqer
Lekurë limoni
1 shkop kanellë


Përgatitja:

Vendosim sherbetin të bëhet gati dhe sapo të fillojë të ziejë e heqim dhe e lëmë të ftohet.
lg.php

Rrahim gjalpin në temperaturë ambjenti bashkë me sheqerin për 3-4 minuta. Shtojmë vezët një e nga një dhe qumështin. Më pas shtojmë miellin, kanellën, pluhurin pjekës, karafilin dhe arrat në fund.
Lyejmë një tavë me gjalpë dhe më pas me miell. Shtojmë masën e përgatitur dhe e pjekim në 200 gradë për afërsisht 40 minuta. Sapo e nxjerrim kekun nga furra i hedhim sherbetin e ftohur dhe e zbukurojmë me arra lartë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.