Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kështjellat ......

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Kështjella Aragonese.

Në majë të një shkëmbi vullkanik në Ischia, Itali, dominon kështjella mesjetare Aragonese që lidhet me ishullin me një urë guri të gjatë dyqind metra.

Ischia konsiderohet si një nga ishujt më të mëdhenj në Itali dhe ndodhet afër Napolit në Detin Tirren.
Kalaja u ndërtua në 474 p.e.s. Themeluesi ishte Hieron I Syracuse dhe deri më sot kështjella vizitohet nga shumë turistë.

Ka dy kulla që shërbenin për të kontrolluar detin dhe shtrihet mbi një ishull të vogël shkëmbor që ishte i njohur më parë si "ishulli adoleshent".

Eshtë e rrethuar nga deti dhe është e lidhur pazgjidhshmërisht me historinë e zonës. Betejat të rëndësishme u zhvilluan aty dhe në vitet mesjetare ishte qendra e aktiviteteve të përditshme të banorëve.

Shumë nga ndërtesat, përfshirë katedralet, katakombet dhe burgjet, u ndërtuan midis shekujve 14 dhe 17 pas Krishtit.
Nga larg duket se është vazhdimi i shkëmbit, ndërsa brenda ka kopshte të mëdha me pamje nga bluja e pafund.
Ndodhet 113 metra mbi nivelin e detit dhe konsiderohet si një nga kështjellat më të bukura në Itali.

Me kalimin e viteve ndryshoi pronësinë shumë herë midis banorëve të lashtë të Napolit dhe romakëve.

Në shekullin e 15-të, mbreti i Napolit zëvendësoi urën e vjetër prej druri me një prej guri dhe ndërtoi mure të larta për të mbrojtur banorët nga sulmet e piratëve.

Në shekullin e 18-të vlerësohet se 2.000 familje jetonin brenda kështjellës, shumë prej tyre murgj dhe princi me rojën e tij ushtarake.

Në atë kohë, funksiononin trembëdhjetë kisha në brendësi të saj.

Në vitin 1809 pësoi dëm të madh, kur trupat britanike rrethuan ishullin dhe kryen vandalizma.
Në fillim të shekullit të kaluar ishte shitur tek një individ privat dhe që nga ajo kohë mbetet tërheqja turistilke më e popullarizuar në zonë.

FB_IMG_1626561793799.jpgFB_IMG_1626561800171.jpg
 

Kështjella e Coca-s në Segovia​

Kështjella të bukura Spanjë


Kështjella të bukura Spanjë


Kjo është një nga ato kështjellat e ëndrrave që ka gjithçka. Vendi perfekt për të imagjinuar veten si monarkë antikë mesjetarë. Është ruajtur shumë mirë, dhe ka gjithçka, nga kullat te betejat, muret dhe madje edhe një hendek. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të, dhe është një ndërtesë në Stili gotik-mudejar spanjoll, i cili është shpallur Monument Kombëtar. Në një shëtitje në brendësi të saj, nuk duhet të humbisni kasafortën gotike dhe Dhomën e Armëve, ku ka disa mozaikë të bukur gjeometrikë.
 

Kalaja e Butrón në Vizcaya​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo kështjellë është një xhevahir shumë i veçantë, pasi ka një Stili bavarez që nuk mund të shihet diku tjetër në Spanjë. Është padyshim një nga kështjellat më origjinale që mund të shihet në vend.
Kjo mrekulli u rimodelua në shekullin e XNUMX-të, bazuar në shtëpinë e Butrón për ta kthyer atë në një kështjellë autentike. Ndodhet në një ambient me bukuri të madhe natyrore. Disa vite më parë u përdor si hotel ku jepnin shfaqje mesjetare.

Sidoqoftë, sot ajo është për shitje dhe nuk mund të vizitohet brenda, kështu që ne nuk do të jemi në gjendje të shohim vende të tilla të bukura si toka e paradave ose kishëzja e vjetër.
 

Kalaja Ponferrada Templar, në León​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo kështjellë është e vendosur në rajonin e Bierzo, në një kodër midis dy lumenjve. Këto vendndodhje në majë janë zgjedhur pothuajse gjithmonë, pasi ato janë vende strategjike për mbrojtjen e kështjellave.

Në kohët antike, një fortesë kelte qëndronte në vendin e saj, dhe më vonë u ndërtua kështjella, e cila ishte e okupuar nga Tempullarët deri në shekullin e XNUMX-të, kur u bë pronë e Kontëve të Lemos.

Sot është ruajtur shumë mirë, pavarësisht nga fakti se disa vjet më parë një pjesë e murit ishte shembur. Ju mund të vizitoni pjesën e brendshme dhe të shihni të gjitha qoshet e saj.
 

Kalaja Loarre në Huesca​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo kështjellë është gjithashtu në majë të kodrës, e rrethuar nga një pyll i harlisur. Isshtë një kështjellë e stilit romanik, nga shek.

Mund të tingëllojë edhe si ju sepse në të u xhirua filmi i famshëm i Ridley Scott 'Mbretëria e Qiellit'.
Për adhuruesit e këtij filmi ose protagonistët e tij, mund të jetë një vizitë pothuajse e detyrueshme. Ajo që nuk duhet humbur është biruca ose pamjet nga ruajtja.
 

Kalaja e Almodóvar del Río në Kordoba​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo kështjellë është në majë të një kodre dhe e rrethuar nga bimësia e kujdesur mirë.

Origjina e saj daton që nga Pushtimi mysliman i shekullit të XNUMX-të, megjithëse ata kohët e fundit kanë gjetur mbetje të një fortese romake, kështu që mund të ketë qenë një vend mbrojtës shumë më herët.

Ajo u zgjerua gjatë Mesjetës dhe në shekullin e XNUMX-të u rikthye në pamjen e saj aktuale, duke qenë një nga më të ruajturat. Turne të drejtuara, shfaqje teatrore dhe vizita natën zhvillohen brenda.
 

Alcazar i Segovisë​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo fortesë është e Stili hispano-arab, shek.

Kullat e saj të bukura konike spikasin në majë të një kodre midis dy lumenjve. Ishte rezidenca e Alfonso VIII, dhe sot është një Monument Historiko-Artistik.

Brenda pallatit, Dhoma e Fronit dhe Dhoma e Galerisë dallohen. Ju mund të shihni brenda dhe është një kështjellë me shumë histori për të zbuluar.
 

Kalaja e re Manzanares el Real në Madrid​

Kështjella të bukura Spanjë


Kjo kala është gjithashtu i njohur si Mendoza.

Është një pallat-fortesë me një planimetri katrore katërkëndëshe origjinale, me disa kulla rrethore dhe një që bie në sy, në një formë tetëkëndëshe, e cila është ajo e homazheve.

Wasshtë ndërtuar në një vetmitar Romanesque-Mudejar dhe ka një stil të ndryshëm nga të gjitha kështjellat që zakonisht shihen në tokat Spanjolle. Galeria Gotike nuk duhet humbur brenda.

Është një tjetër nga ato kështjellat që janë ruajtur shumë mirë dhe është e mundur të shihen të gjitha detajet e fasadës së saj, siç janë kolonat gjeometrike ose dritaret gotike.
 

Kështjella Hohenzollern, Gjermani​

germany-

Kështjella Hohenzollern ndodhet 50 kilometra në jug të Shtutgartit, Gjermani.

Ajo është konsideruar si një vend stërgjyshor i familjes Hohenzollern, e cila u ndërtua në Mesjetë dhe u bë pjesë e Perandorisë së Gjermanisë.

Kështjella ndodhet në krye të malit Berg, në një lartësi prej 855 metra mbi nivelin e detit. Ajo është ndërtuar në fillim të shekullit XI.



germany-



germany-
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.