Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Këto janë dhjetë ligjet më të çuditshme në botë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Top10: Këto janë dhjetë ligjet më të çuditshme në botë

Këto janë dhjetë ligjet më të çuditshme në botë​


Çdo vend në botë është i ndryshëm.
Ajo ka kulturën e saj, zakonet e veta dhe për këtë arsye ligjet e veta të veçanta.


Megjithëse të drejtat e njeriut janë përfshirë në ligjin ndërkombëtar për disa shekuj, të cilat janë parime themelore dhe të padhunueshme që rregullojnë marrëdhëniet tona, pavarësisht nga vendi në të cilin jetojmë, secili shtet ka miratuar kushtetutën e tij për të siguruar bashkëjetesën e duhur midis qytetarëve të vendit .


Më poshtë paraqes disa nga keto ligje ....


1. Singapuri ka ndaluar prodhimin, shitjen dhe konsumimin e çamçakëzit që nga viti 1992 sepse shteti duhej të shpenzonte 150,000 dollarë për të hequr të gjithë çamçakëzët e hedhur në transportin publik të vendit.

2. Radiove kanadeze u kërkohet me ligj të luajnë këngë nga artistë kanadezë si Celine Dion, Justin Bieber dhe Alanis Morissette për të paktën një orë në javë.

3. Në vitin 2011, alpinistët gjermanë dhe suedezë vendosën të krijojnë trendin e tyre duke bërë një ngjitje nudo, nga e cila u gjobitën me 100 dollarë secili. Shteti suedez, duke dashur të parandalojë alpinistë të tjerë që do të jenë nudist, ka miratuar një ligj që ndalon me kushtetutë sportet pa rroba.

4. Në Venecia është e ndaluar me ligj që të ushqesh pëllumbat dhe gjoba mund të jetë 700 euro, pasi kostoja e pastrimit të hapësirave publike është vlerësuar në 275 euro për një qytetar.

5. Në vitin 2009, kushtetuta Greke me ligj ndaloi ngitjen në "Shkëmbin e Shenjtë" të Akropolit me thembra, pasi ato mund të shkaktojnë dëme në trotuar.

6. Në Poloni nuk ju lejohet të vishni një bluzë që ka figurën e Winnie The Pooh, pasi heroi i preferuar mban si pantallona bluzën e tij të kuqe.

7. Në vitin 2018, Danimarka ndaloi përdorimin e maskave të karnavaleve në hapësirat publike të vendit, pasi ato e bëjnë të vështirë për policinë të kontrollojë dhe identifikojë personat në turma të mëdha.

8. Në Barcelonë, është e paligjshme të shëtisësh në rrugët e qytetit pa bluzë, pas një ligji të miratuar në 2011 dhe mund të marrësh një gjobë prej 260 euro. Arsyeja e këtij vendimi ishin turistët gjysmë të zhveshur që qarkullonin në qytet.

9. Në Japoni, nga viti 1948 deri në 2015, ishte e paligjshme të kërceje në errësirë pas mesnatës. Ky ligj u miratua për shkak të ushtarëve amerikanë të cilët kishin hyrë në vend, të cilët sipas shtetit të Japonisë, kërcënuan të shqetësonin sjelljen e qytetarëve japonezë.

10. Ndër ligjet e miratuara nga Italia për abuzimin e kafshëve, garanton të drejtën e paprekshme të qenve për të ecur ditën. Me fjalë të tjera, çdo kujdestar i kafshëve shtëpiake duhet të nxjerrë qenin e tij për një shëtitje të paktën një herë në ditë, përndryshe ai mund të marrë një gjobë prej 625 euro.
 
Top10: Këto janë dhjetë ligjet më të çuditshme në botë

Këto janë dhjetë ligjet më të çuditshme në botë​


Çdo vend në botë është i ndryshëm.
Ajo ka kulturën e saj, zakonet e veta dhe për këtë arsye ligjet e veta të veçanta.


Megjithëse të drejtat e njeriut janë përfshirë në ligjin ndërkombëtar për disa shekuj, të cilat janë parime themelore dhe të padhunueshme që rregullojnë marrëdhëniet tona, pavarësisht nga vendi në të cilin jetojmë, secili shtet ka miratuar kushtetutën e tij për të siguruar bashkëjetesën e duhur midis qytetarëve të vendit .


Më poshtë paraqes disa nga keto ligje ....

7. Në vitin 2018, Danimarka ndaloi përdorimin e maskave të karnavaleve në hapësirat publike të vendit, pasi ato e bëjnë të vështirë për policinë të kontrollojë dhe identifikojë personat në turma të mëdha.
Në fakt ishte veshja nixhab/burka në shënjestër që u debatua me vite. Por ja, situata me Covid-19 ndryshoi gjithçka ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.