Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Këto janë llogaritë e pezulluara të njerëzve të famshëm që u rikthyen pasi Elon Musk bleu Twitter-in

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,197
1669049628250.png

Muaj përpara se të merrte kontrollin e Twitter-it, Elon Musk kritikoi faqen e rrjeteve sociale për “dështim për t’iu përmbajtur parimeve të fjalës së lirë”, duke shkuar aq larg sa duke thënë se aplikacioni “minon në thelb demokracinë”.

Kështu, Musk, i cili më parë i është referuar vetes si një “absolutist i fjalës së lirë” po përdor fuqinë e tij, duke bërë ndryshime në faqe sipas dëshirës së tij, përcjell Telegrafi.

Twitter ka qenë në kaos pa pushim që kur Musk mori detyrën më 27 tetor.

Punonjësit janë pushuar nga puna, verifikimi tani kushton 7.99 dollarë dhe llogaritë janë ndaluar.

Megjithatë, disa llogari të ndaluara ose të pezulluara më parë janë rikthyer, por në mënyrën tipike Musk – dhe rikthimet nuk kanë ardhur pa polemika.

Donald Trump

Në janar 2021, llogaria e ish-presidentit u pezullua përgjithmonë nga Twitter “për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës” pas kryengritjes në Kapitol.

Pas debatit nëse Trump do të kthehej në Twitter, Musk ia la në dorë përdoruesve të premten duke bërë një sondazh: “Rikthim të ish-presidentit Donald Trump”, shkroi Musk në Twitter, me një opsion “po” dhe “jo”.



Pasi 51% e të anketuarve votuan “po”, të nesërmen pronari miliarder rivendosi llogarinë e Trump në Twitter.

Jordan Peterson

Psikologu kanadez Jordan Peterson u pezullua përkohësisht nga rrjeti i mediave sociale pasi shkeli politikën e sjelljes urrejtëse të faqes më 28 qershor.

Pasi u pezullua, Peterson filmoi një video gati 15-minutëshe të gjatë në YouTube, duke thënë se më mirë do të vdiste sesa të fshinte postimin e urrejtjes.


Pas postimit të Musk në Twitter më 18 nëntor ku thuhej se Peterson do të rikthehej në llogarinë e tij, profesori dukej se po e shijonte rikthimin, duke bërë një lumë postimesh në Twitter.

Babylon Bee

Babylon Bee, një faqe satirike e krahut të djathtë, u ndalua në mars për shkak të një komenti në lidhje me Rachel Levine, një grua transgjinore që aktualisht shërben si ndihmës sekretare e shëndetësisë në SHBA.

Në përgjigje të ndalimit, CEO i faqes Seth Dillon bëri një postim në faqen e internetit të The Babylon Bee duke thënë: “Ne nuk do të kompromentojmë të vërtetën vetëm për të mbajtur llogarinë tonë”.


Pasi u rivendos në 18 nëntor, The Babylon Bee shkroi në Twitter: “Ne jemi kthyer”.

Kathy Griffin

Llogaria e komedianes Kathy Griffin u pezullua dhe më pas u rikthye brenda një muaji.

Llogaria e saj u pezullua në nëntor pasi ajo imitoi Musk dhe u tall me të në disa postime në Twitter.

Kanye West

Twitter-i i Kanye West u bllokua pas sharjeve antisemitike të reperit në tetor. /Telegrafi/
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.