• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Kimia erotike

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,086
Biokimia e trurit tonë ndryshon duke rritur ose zvogëluar "dozat" e neurotransmetuesve dhe hormoneve të rëndësishëm për të kompozuar një koktej erotik të papërmbajtshëm.

Adrenalina: Në fazat e hershme, dashuria aktivizon reagimin e trupit ndaj stresit duke rritur nivelet e adrenalinës dhe kortizolit në gjak.
Kjo është pikërisht arsyeja pse, kur papritmas hasni në objektin e dashurisë suaj "të freskët", zemra juaj rreh më shpejt, duart djersiten dhe goja thahet.


Dopamine: Të dashuruarit freskët gjithashtu kanë nivele të larta të dopaminës, një neurotransmitter lidhur me rrjetin e "dëshirës dhe shpërblimit" që shkakton eufori dhe kënaqësi.
Konsiderohet të ketë të njëjtin efekt si kokaina: rritje të energjisë, më pak nevojë për ushqim dhe gjumë, përqëndrim vëmendje dhe kënaqësi të jashtëzakonshme edhe nga gjërat më të vogla që gjen në marrëdhënie.


Serotonin: Konsiderohet si një nga kimitë më të rëndësishme erotike. Reduktimi i niveleve të këtij neurotransmitter, e cila lidhet ndër të tjera me OCD, mund të shpjegojë se pse, kur biem në dashuri, ne nuk mund të largojmë të dashurën tonë nga mendja.


Oksitocin: Gjithashtu i njohur si "hormoni i dashurisë", sekretohet nga burrat dhe gratë gjatë orgazmës, dhe nga gratë gjatë lindjes dhe ushqyerjes me gji. Mendohet se "ndërton" intimitetin dhe lidhjen emocionale.
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Dorina

🔵⚫
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
12,783
Location
Tiranë
Qenkeni këput me linqe
 
Top