Kimia erotike

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,347
Biokimia e trurit tonë ndryshon duke rritur ose zvogëluar "dozat" e neurotransmetuesve dhe hormoneve të rëndësishëm për të kompozuar një koktej erotik të papërmbajtshëm.

Adrenalina: Në fazat e hershme, dashuria aktivizon reagimin e trupit ndaj stresit duke rritur nivelet e adrenalinës dhe kortizolit në gjak.
Kjo është pikërisht arsyeja pse, kur papritmas hasni në objektin e dashurisë suaj "të freskët", zemra juaj rreh më shpejt, duart djersiten dhe goja thahet.


Dopamine: Të dashuruarit freskët gjithashtu kanë nivele të larta të dopaminës, një neurotransmitter lidhur me rrjetin e "dëshirës dhe shpërblimit" që shkakton eufori dhe kënaqësi.
Konsiderohet të ketë të njëjtin efekt si kokaina: rritje të energjisë, më pak nevojë për ushqim dhe gjumë, përqëndrim vëmendje dhe kënaqësi të jashtëzakonshme edhe nga gjërat më të vogla që gjen në marrëdhënie.


Serotonin: Konsiderohet si një nga kimitë më të rëndësishme erotike. Reduktimi i niveleve të këtij neurotransmitter, e cila lidhet ndër të tjera me OCD, mund të shpjegojë se pse, kur biem në dashuri, ne nuk mund të largojmë të dashurën tonë nga mendja.


Oksitocin: Gjithashtu i njohur si "hormoni i dashurisë", sekretohet nga burrat dhe gratë gjatë orgazmës, dhe nga gratë gjatë lindjes dhe ushqyerjes me gji. Mendohet se "ndërton" intimitetin dhe lidhjen emocionale.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Top