Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Koka e Ledës

Ajogoca1

Kontributor
Regjistruar më
Shk 6, 2021
Mesazhe
11,666
1553773113470.jpg
Leonardo Da Vinci c.1504 – c.1506



Një vizatim i kokës së një gruaje e kthyer tre të katërtat në të majtë, duke shikuar poshtë. Flokët të lidhura në gërsheta delikate, dhe të zbukuruara me spirale mbi veshët. Ky është një studim për kokën e Ledës i pikturës së humbur të Ledës dhe Mjellmës.

Leda mitike u josh nga Jupiteri në formën e një mjellmë. Leonardo punoi në dy kompozime të subjektit, më në fund duke punuar një pikturë që u shkatërrua në shekullin e 18-të. Në katër studimet e mbijetuara të kokës së Ledës, Leonardo dha pak përpjekje në mënyrën e shprehjes së saj, thjesht duke adoptuar shikimin e zakonshëm të ulur; në dy vizatimet qendrore ai mund të ketë lënë bosh edhe fytyrën, sepse tek vizatimet tjera fytyrat jane me cilësi të ulët dhe supozohet te jenë vizatuar nga nxenësit e Leonardos

Në vend të kësaj, Leonardo ia kushtoi gjithë vëmendjen flokëve, më të ndërlikuara, me kurora të dendura dhe thurje të endura, madje edhe duke studiuar kokën nga mbrapa.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.