Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kriptomania...

Irini

Kontributor
Regjistruar më
Mar 23, 2021
Mesazhe
15,889
Spitali Pillsshire Castle Craig, i specializuar në trajtimin e varësisë, njoftoi dje në deklaratën e tij për shtyp se po lançon një program të ri detoksifikimi për personat e varur nga kripto, më i famshmi prej të cilëve është bitcoin.

Ekspertët i thanë gazetës Evening Standard me bazë në Londër se tregtimi i kriptomonedhave është bërë një formë e varësisë së sjelljes me tregtarët që monitorojnë me obsesion luhatjet e tregut "minuta në minutë".

Programi i detoksifikimit që ata hartuan është më i ngjashëm, siç shpjegojnë ata, me metodat ekzistuese të trajtimit të varësisë nga kumari sesa me përdorimin e substancave, sipas Agjencisë Franceze dhe Athinase të Lajmeve.

Chris Byrne, një terapist i lojërave të fatit në Spitalin Castle Craig, i tha gazetës: "(kriptomania) ... shkakton eksitim dhe një arratisje nga realiteti. Bitcoin, për shembull, është bërë aq i tregtuar sa ka pasur fitime dhe humbje të mëdha. Është një shembull tipik i një flluskë."


Toni Marini, një ish-kumarxhi dhe i varur nga kokaina, po udhëheq disa nga trajtimet e reja të qendrës.

“Unë e shoh tregtimin e kriptomonedhave si një mënyrë që njerëzit të shpëtojnë nga vetja, të transportohen në një botë tjetër, sepse nuk u pëlqen bota në të cilën ndodhen. Faza e parë e trajtimit është terapia në grup me persona të tjerë të varur me të cilët mund të ndajnë historinë e tyre të jetës. "I ndihmon ata të identifikohen me të tjerët dhe të kuptojnë se nuk janë vetëm."

Castle Craig tha se aktualisht nuk kishte të dhëna për numrin e "kriptomaniakëve", por shtoi se "rreth 13 milionë njerëz" në mbarë botën po tregtonin kriptomonedha.
 
Nëse dikush mendon se rënia e papritur dhe e mprehtë e çmimit të bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera të njohura ishte një tjetër shenjë e pasigurisë së investimeve që sjellin këto asete (Elon u zgjua në mëngjes dhe donte të mbronte mjedisin dhe vendosi të mos pranonte bitcoin …), ndoshta ka humbur episodet.

KREDITA FINANCIARE E CENTRALIZUAR
Nëse gërvishtim sipërfaqen dhe kapërcejmë kriptovalutat më të njohura dhe, të themi, më të besueshme, më poshtë do të gjejmë një botë që nuk ngjan aspak me atë që kemi parë deri më tani në tregjet financiare, siç dëshmohet nga një raport i fundit i Bloomberg i nënshkruar. nga (jonë) Misyrlena Egkolfopoulou dhe Charlie Wells, të cilët hynë në botën e çuditshme të shitcoins dhe dolën kompozitorë për të treguar historinë…

Shumëçka ka ndryshuar në botën e kriptomonedhave që kur bitcoin u lëshua për herë të parë në 2009: Satoshi Nakamoto mund të ketë paraqitur një letër të bardhë të tërë mbi kriptomonedhën e tij, por tani kushdo me një shumë relativisht të vogël për të investuar dhe aftësi bazë kompjuterike mund të krijojë monedhën e tij dixhitale. dhe ose të përpiqet të hyjë në botën e egër të Financave të Decentralizuara me shpresën për të lundruar ose thjesht për të kërkuar thithës të mjaftueshëm për të investuar në monedhën e tij dhe më pas të largohet sa më shpejt që të mundet (ky truk quhet "tërheqja" e tapetit ”në dialekt e tifozëve të kriptove).

PERËNDIMI I EGËR
Mbikoncentrimi i pasurisë në pak duar, kriza e sjellë nga pandemia e koronavirusit, ankthi për të nesërmen, por edhe lakmia e thjeshtë dhe e pandryshuar është “agari” mbi të cilin po zhvillohen gjithnjë e më shumë forma ekstreme të kriptomonedhave: nga ASScoin te SuperDoge, krijuesi i të cilit dëshiron ta kthejë në "Marvel of crypto", vetëm vitin e kaluar krijoi rreth 10,000 pjesë të reja dixhitale rezervë. Shumica e tyre u ngritën në një kohë të shkurtër, përpara se të bënin një ulje të pabarabartë dhe të humbnin në flakë, duke shkatërruar çdo fitim dhe duke i bërë të pasur disa nga krijuesit e tyre - që kapën dhe "tërhoqën tapetin", të pasurve.
 
Bota e kriptomonedhave është paksa si Perëndimi i Egër: praktikisht nuk ka asnjë rregullator për të kontrolluar funksionimin e tyre, pasi ato janë plotësisht të decentralizuara dhe plotësisht të varura nga komuniteti i përdoruesve që i prodhon dhe i përdor. Kjo do të thotë që një djalë me, të themi, 200,000 kapital fillestar mund të ndërtojë një kriptomonedhë të re, ta vendosë atë në një shkëmbim (25,000 dollarë kosto), të japë 150,000 dollarë të tjera për influencuesit e ndryshëm të mediave sociale për ta promovuar atë në një produkt të ri investimi të nxehtë, të bëjë një ofertë për të parët që do të hyjnë dhe më pas thjesht shikojnë që çmimi i kriptomonedhës së tij të rritet (ndonjëherë investon edhe në monedhën e tij, që të ketë aksione, por edhe për të forcuar çmimin).

MBROJTJA THEMELORE
Djali i mësipërm është i vërtetë, i njohur me pseudonimin Fab, një kanadez që jeton në Phuket dhe është pronar bari dhe krijues i SuperDoge dhe duket se beson në kriptomonedhën e tij. Sot, kapitalizimi i saj arrin në 39 miliardë dollarë dhe ka rënë ndjeshëm në krahasim me fillimin. Kriptomonedha të tjera, si Papa Shiba, OMG, SafeMoon, Baby Shiba, SpaceCorgi, TacoCat, PooCoin e kështu me radhë, kanë trajektore të ngjashme: SafeMoon u rrit 56,000% përpara se të binte. Analistët besojnë se shumica e tyre nuk do të ekzistojnë për tre vjet, megjithatë, njerëzit vazhdojnë të investojnë në to me shpresën e një "rrënoje" të mirë përpara se vlera e tyre të shuhet. Analistët flasin për një kapitalizëm agresiv që, pa asnjë rregullim, bën fjalë për fjalë çfarë të dojë.

E vetmja mbrojtje bazë, sipas krijuesve të këtyre monedhave, është që investitori të shohë nëse sasia e parave të ofruara është e "bllokuar" apo jo, në terma të thjeshtë, nëse krijuesi ka vendosur një kufi se sa kriptovaluta mund të jetë " minuar".. Megjithatë, mania e investimeve me kriptovalutat fsheh diçka më të thellë: lodhjen e njerëzve me metodat tradicionale financiare, por edhe ato tradicionale të investimit, ku “të mëdhenjtë” janë ata që përcaktojnë se si janë dhe pse. Pas luftës së GameStop ku “të vegjlit” i mbytën të mëdhenjtë, të gjitha bastet janë zhveshur…
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.