• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Kriptovalutat Monedhat Dixhitale

U

Universal

Guest
Cfare jane Krtiptovalutat ?

Kriptovalutat jane monedha dixhitale te shprehura nga nje kod binar i koduar dhe kane keto karakteristika:
1. Nuk jane fizike jane thjeshte nje kod kompjuterik i pa deshifrueshem
2. Kane vlere reale ne tregun e burses njesoj si leket eurot apo dollaret
3. Me to mund te blejme ose te shesim produkte apo sherbime
4. Kriptovalutat nuk kane nevoje per bankat si ndermjetese jane te pavarura
5. Transfertat e tyre jane ne kohe reale me kosto thuajse zero
6. Kriptovalutat jane te sigurta dhe ruajne anonimatin e perdoruesve
7. Jane menyra e re e pageses te se ardhmes

Nje shembull i thjeshte :
Me pare ne per te derguar nje leter perdornim posten ku paguanim nje tarife dhe prisnim disa dite qe letra te vente ne destinacion.
Sot ne dergojme nje E-Mail i cili eshte me kosto zero vete ne destinacion brenda disa sekondash dhe sasia e faqeve te letres se derguar eshte e pafundshme.
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
U

Universal

Guest
Pyetjet me te zakonshme rreth monedhave dixhitale.

Sa monedha dixhitale ka ?
Sot ne bote ka 1350 monedha dixhitale ose kriptovaluta, mendohet qe ne 2018 shuma te veje 2000.

Kush i krijon monedhat dixhitale ?
Monedhat dixhitale krijohen nga nje grup njerzish nga kompanite nga korporatat nga shoqerite nga organizatat apo nga cdokush qe ka nevoje dhe deshire te krijoje nje monedhe te veten.

Si i krijojne monedhat dixhitale ?
I krijojne me ane te sistemeve kompjuterike te vecante me nje kod te vecante te kriptuar dhe nje sasi te limituar per te shmangur inflacionin.

Si e marin vleren monedhat dixhitale ?
Kur nje kompani krijon nje monedhe ajo e kalon ate ne treg duke e shitur ose duke e kembyer me cfardolloj monedhe produkti apo sherbimi me pas kerkesa e tregut i vendos nje vlere te caktuar. Vlera percaktohet dhe nga sasia e monedhave dhe kapitali qe ato kan arritur te mbledhin.

Ku dhe si mund te mbahen kriptovalutat ?
Kriptovalutat mbahen ne Wallet nje aplikacion apostafat i cili mundeson arkivimin dhe transaksionet. Gjithashtu mbahet edhe ne paisje elektronike apostafate por eshe ne leter njesoj si nje cek me vlere.

A jane te sigurta per perdorim ?
Po ato jane me te sigurta se leket qe ndodhen ne nje banke sepse ato kontrollohen dhe ruhen njekohesisht nga i gjithe komuniteti boteror ne kohe reale dhe jo vetem nga nje grup njerzish. Gjithashtu monedhat dixhitale nuk kufizohen nga shtetet qeverite apo politikat ekonomike te shteteve te ndryshme ato jane krejtesisht te pavarura.

Kush jane avantazhet e perdorimit te monedhave gixhitale ?
1. Trasaksionet ne cfardolloj shume ne cfardolloj kohe dhe nga cfardolloj vendi kryhen me kosto ZERO
2. Llogarite e perdoruesve jane anonime dhe te pa taksueshme nga asnje lloj autoriteti qeveritar apo privat.
3. Nuk mund te shvleresohen dhe as nuk mund te vene drejte inflacionit.
4. Nuk mund te grabiten dhe mund te depozitohen dhe te transportohen lehte ne cdo vend te botes.
5. Kembehen lehtesissht ne cfardolloj valute dhe nuk njohin kombesi etni ngjyre apo besim.

Perse Bankat nuk i shohin me sy te mire Kriptovalutat ?
Bankat i vlersojne monedhat dixhitale biles ato kane krijuar dhe nje te tyren e cila quhet RIPLE. Atyre nuk u pelqen qe po humbasin tregun e taksave te transaksioneve monetare e cila sjell 20% te fitimit pokeshtu nuk mund te ndrushojne vlerat apo te presin monedha te reja per tregun sic bejne zakonisht per te zevendesuar deficitet qe bejne 30% te fitimit. Bankat nuk do ruajne me depozitat sepse nuk do kete me nevoje per to dhe nuk mund te japin me kredi sepse perseri nuk do kete me nevoje per to keto perbejne 50% te fitimit. Bankat shesin nje besim te reme per te perfituar te mira materiale./FSh.com
 
U

Universal

Guest
Pervec perdorimit te perditshem me kriptovalutat mund dhe te fitosh te ardhura

Menyrat e fitimit me Kriptovaluta

1. Investimi ne valute stok(Akumulimi ne Wallet) Me kalimin e kohes vlera e tyre rritet si pasoje e shtimit te perdoruesve dhe mendohet qe deri ne vitin 2020 vlera te trefishohet keshtu qe nje depozite sot me vlere 100 Euro ne 2020 te vete 400 Euro.
2. Investim me perqindje fitimi ( Dhenja hua ne valute ) Shume kompani per te mos mare kredi nga bankat kerkojne hua monedha Dixhitale te cilat sipas kontrates kane nje perqindje fitimi ne nje periudhe te caktuar kohe.
3. Investimi ne ICO ( Initial Coin Offering ) Perpara se nje kompani te nxjere nje monedhe te re dixhitale kerkon investitore per te mbeshtetur projektin ekonomikisht keshtu qe ajo e ofron kete monedhe ne fazen ICO me vlere shume here me te vogel perpara se vet monedha te dale ne treg.
4. Trading ( Kembimi Valutor ne Bursa ) Me monedhat dixhitale mund te maresh pjese ne kembimet valutore ne te gjithe boten ne kohe reale duke shitur dhe duke blere monedha te cfardolloj tipi gjithashtu dhe duke fituar nese je i afte
5. Local Trading ( Kembimi valutor personal ) Mund te besh dhe shkembime valutore jo online por dhe ne zonen ku ti jeton ose banon pa pasur nevoje per banka dhe agjensi monetare
6. Personal Mining ( Mining me paisje personale ) Me kompjuterin tuaj personal ju mund ta vini ne sherbim te perllogaritjeve te kodeve te kriptovalutave duke fituar perdite shuma te ardhurash sipas fuqise se procesorit
7. Cloud Mining ( Mining nepermjet Cloud ) Mund te paguani nje kompani e cila do te punoje per ju duke kryer llogaritjet me kompjuterat e tyre dhe nderkohe te ndani fitimet sipas kontrates
8. Konsulence Teknike dhe Menaxheriale Nese beheni nje ekspert ne Kriptovaluta atehere mund te kerkoni pune ne cfardolloj kompanie si konsulent teknik per ta ndihmuar te bleje apo te shese ne tregun nderkombetar apo dhe vendas ne te gjitha llojet e valutave duke shmangur sistemet bankare dhe taksat e vendosura per trasaksionet
 
U

Universal

Guest
Por si te futemi ne boten e Kriptovalutave ne menyre qe te perfitojme nga avantazhet e ketij trendi te ri te ekonomise boterore ?

Une personalisht ju rekomandoj te perdorni Websitet e meposhte ku ju mund te punoni dhe te fitoni thjeshte pa dale nga shtepia.
Rekomandoj gjithashtu se nese nuk ja keni idene se si ti perdorni keto faqe interneti te kerkoni ndihme nepermjet Youtube ku shume perdorues kane hedhur menyra dhe udhezime se si mund ti perdorni te punoni dhe te fitoni per cdo faqe interneti te paraqitura meposhte. Kujdes lexoni gjithmone manualet dhe kontratat nese nuk doni te gaboni.

Website Ndihmese per Kriptovalutat
https://coinmarketcap.com ( Sherben per te pare cmimin e tregut te Kriptovalutave ne kohe reale )
https://blockchain.info/ ( Sherben per te verifikuar trasaksionet dhe eshte e vecante per cdo monedhe )

https://my.avatrade.it ( Krijon Wallet per Kriptovalutat dhe mund te maresh karte krediti per valuten kesh.)
https://payeer.com/en/ ( Krijon Wallet per Kriptovalutat dhe mund te maresh karte krediti per valuten kesh.)
https://bitconnect.com ( Sherben per te investuar ne valute Bitconnect )
https://hextracoin.co ( Sherben per te investuar ne valute Bitconnect )
https://shield.usitech-int.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://www.genesis-mining.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://www.eobot.com ( Investim me perqindje Fitimi )
https://goldreward.io ( Investim me perqindje Fitimi )
https://etherbanking.io ( Websit ku mund te investosh dhe te perfitosh perqindje fitimi )
https://regalcoin.co ( Websit ku mund te investosh dhe te perfitosh perqindje fitimi )
https://spectrocoin.com ( Wallet Changer )
https://bankera.com/ ( Wallet - Exchange - Deposit - Withdraw - Card )
https://sficoin.co/dashboard/(Websit ku mund te investosh tani eshte ne fazen ICO)
https://dmarket.io/ ( ICO qe sponsorizon Lojrat Kompjuterike )
https://www.weifastpay.com ( Nga ku mund te marresh informacion per Trading )
https://bittrex.com ( Sherben per te kembyer monedhat )
https://poloniex.com/ ( Mund te besh Trading ne blerje dhe shitje te kriptovalutave )
https://bitfinex.com ( Sherben per te kembyer monedhat )
https://www.changer.com ( Mund te kembesh kriptovalutat sipas kursit te dites )
https://localbitcoins.com/ ( Mund te gjesh kambiste per shitjen dhe blerjen e Bitcointve
https://xcoins.io ( Mundeson Blerjen e Bitcointeve nepermjet PayPal )

Websitet e Rekomanduara
► Hashflare: https://hashflare.io ( Cloud Mining )
► Changelly: https://changelly.com ( Kembyes Kriptovalute )
► LiteBit: https://www.litebit.eu ( Kembim Valutor ne Bursa )
► Coinbase:https://www.coinbase.com ( Kembim Valutor ne Bursa )
► Monaco card (10$ free): http://get.mona.co ( Transaksione me karte Krediti )
► Ledger Nano S: https://www.ledgerwallet.com ( Hardware per Kriptovalutat )
► USI-Tech: https://tizswa.usitech-int.com ( Auto Trading )
► Spectrocoin: https://spectrocoin.com ( Kembyes Kriptovalutave ne Kartmonedha + Karta Krediti )
► Uquid: https://uquid.com ( Kembyes Kriptovalutave ne Kartmonedha + Karta Krediti )
► Goldreward: https://goldreward.io ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Westerncoin: https://www.westerncoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Hextracoin: https://hextracoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Regalcoin: https://regalcoin.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► BitConnect: https://bitconnect.co ( Platforme investimi me perqindje fitimi )
► Xcoins: https://xcoins.io ( Trasaksione edhe nepermjet PayPal )

Kriptovalutat ku mund te investohet ne ICO dhe Landing.
► Hextracoin: https://hextracoin.co/register?referr...
► Goldreward: https://goldreward.io/join/tizswa
► Uquid news: https://medium.com/@uquidcoin
► Ucoincash: http://ucoincash.co/ref/tizswa
► Bankera e Spectrocoin: https://spectrocoin.com/en/signup.htm… https://bankera.com/
► USI-Tech: https://tizswa.usitech-int.com
 
U

Universal

Guest
Meposhte po ju paraqes 12 monedhat dixhitale me te sukseshme ne bote.
Po jua paraqes per arsyen e vetme per te pare ndryshimet e kapitalit dhe cmimit te tregut i cili eshte gjithmone ne rritje ( Deri ne vitin 2020 mendohet pastaj vlerat do jene me konstante )
Te dhenat e meposhtme i kam mare sot me 1 Dhjetor 2017 nga Website : ( Mbas disa kohesh dite, jave ose muaj i kontrolloni dhe do me jepni te drejte )

https://coinmarketcap.com ( Sherben per te pare cmimin e tregut te Kriptovalutave ne kohe reale )

Name - Emri i monedhes dixhitale
Market Cap - Kapitali qe qarkullon ne tregun boteror
Price - Vlera i nje monedhe te vetme
Volume 24h - Kapitali i shtuar brenda 24 oreve te fundit
Circulating Supply - Shuma e monedhave dixhitale qe qarkullojne neper bote
0.jpg
 
U

Universal

Guest
A jane Kriptovalutat nje mashtrim global ?

Kete pyetje e bejne te gjithe ata qe meren apo kane njohuri te mira ne ekonomi.
Perse ekonomia boterore nuk po e pret me krahe hapur kete trend te ri te tregut ekonomik, perse nuk tregohet nje optimizem apo nje ndjenje gezimi per nje zbulim te ekonomise? Mos ka ndonje gje qe nuk shkon, mos ndoshta kemi te bejme me mashtrimin me te madh te historise te ndodhur ndonjehere ne fushen e ekonomise? Perse po fshihen kaq shume aritjet dhe buja qe po bejne kriptovalutat? Perse sistemi bankar nuk jep asnje informacion, qofte per mire apo per keq? Pse ka kaq shume heshtje dhe pjesa me e madhe e njerzve? Perse njerzit ne te gjithe boten nuk njoftohen apo nuk kane njohuri per monedhat dixhitale ne nje kohe kur cdo gje behet lajm sado banal te jete?

Po jua shpjegoj thjeshte ashtu si e mendoj une ( Ju informoj qe nuk jam ekonomist dhe nuk kam punuar kurre ne kete fushe por kam njohuri si cdo njeri qe ka nje arsim baze. Une jam diplomuar per shkenca Kompjuterike ) keshtu qe mos me gjykoni per ndonje gabim pasi ky eshte arsyetimi im 100% i pa ndikuar dhe i pa orjentuar nga askush.

Sistemi ekonomik qe ne njohim sot dhe e mendojme si te konsoliduar nuk eshte i tille per disa arsye dhe poashtu do vendos dhe avantazhet e kriptovalutave.

1. Eshte shume i ri ne moshe ka vetem disa dekada - ( Kriptovalutat jane pershtatur per te qene e ardhmja e ekonomise qofte globale dhe nderplanetare )
2. Eshte ne evolim dhe nuk mund te flasim per nje baze te mirefillte sepse ne cdo kohe verejme ndryshime si per mire dhe per keq - ( Eshte ne evolim duke synuar te ardhmen dhe rregullat e shmangies se gabimeve vendosen nga te gjithe njerzit e globit )
3. Eshte i centralizuar ne duart e pak personave te cilet here mbas here e manipulojne - ( Kriptovalutat nuk jane te centralizuara cdokush mund ti perdore ne cdo vend ne cdo kohe ne cfardolloj shume )
4. Eshte i ndjeshem nga politikat boterore nga lufterat - ( Kriptovalutat nuk jane te ndjeshme ndaj politikave boterore sepse nuk jane te centralizuara dhe nuk mund te kontrollohen pervec nga poseduesit )
5. Eshte i cenueshem nga grabitesit apo shvleresuesit - ( Nuk mund te grabiten dhe nuk mund te shvleresohen sepse nuk jane materiale dhe kane nje numer te caktuar monedhash te cilat nuk shtohen por vetem ndahen )
6. Nuk eshte i aksesueshem nga te gjithe njerzit - ( Kriptovalutat jane te aksesueshme nga cdo njeri ato jane trasparente dhe kushqo mund te posedoje dhe kushdo mund te verifikoje transaksionet cmimet dhe cdo gje ne cast )
7. Eshte i ngadalte dhe i gabueshem - ( Perdorimi i Kriptovalutave eshte i shpejte dhe i pagabueshem )
8. Taksohet nga cdo organizate grup apo institucion - ( Kriptovalutat nuk mund te taksohen sepse midis dy individeve qe bien ne marveshje nuk mund te futet nje i trete qe te vendose nje takse )
9. Nuk e ruan privatesine e individit - ( Kriptovalutat e ruajne privatesine dhe cdo kush ka dhe mund te hape llogari pa mjete identifikimi te kryej transaksione pa u verifikuar me pare )
10. Nuk mund te depozitohet dhe mund te sekuestrohet lehte - ( Mund te depozitohen shume lehte ne cdo kohe ne cdo vend dhe nuk mund te sekuestrohen nga askush )

Mendimi im eshte se sistemi i sotem i ekonomise boterore eshte ne dijeni per kete zhvillim te ri teknologjik dhe i di mire perparesite e monedhave dixhitale por eshte i pa pergatitur dhe po perpiqen te fitojne kohe.
Sic thame ekonomija boterore ndodhet ne duart e pak njerzve dhe parate jane te centralizuara dhe cdo levizje e tyre taksohet mos mendoni se e kane te lehte me nje monedhe e cila eshte ne duart e te gjithve qe nuk mund te centralizohet dhe nuk mund te taksohet. Ekonomistet po perpiqen te gjejne nje rruge me sa me pak deme per miljarderet e sotem nje rruge te mesme per te shpetuar kapitalet e kapitalistve pasi situata po u reshket nga duart ndaj ata nuk prenoncohen as pro dhe as kundra sepse po mendojne se si te futen ne kete trend me sa me pak deme dhe si ta perdorin per te miren e tyre. Ata nuk jane kundra monedhave dixhitale por duan te gjejne rrugen se si ti zoterojne ndaj po e mbajne te fshehte duke u hequr si injorante.

Ndersa ne njerzit e thjeshte kemi shume avantazhe pasi mund te shkembejme te mira materiale pa paguar taksa ne kohe reale me monedha qe nuk njohin as kombesi dhe as shtet qe mund te depozitohen lehte dhe pse jo te jene te pa konfiskueshme te pa grabitshme dhe te kene nje vlere e cila nuk zbehet ne kohe. Bankat kur kryejne transaksione nuk transportojne leke por thjeshte shkembejne E-Maile pse eshte e pamundur per ne te shkembejme Monedha Dixhitale qe ne vetvete jane kode binar qe mund te transportohen si nje E-Mail

Ka nga ata qe thone qe kriptovalutat i sherbejne tregut te zi, kundrabandes dhe pastrimit te parave ndaj eshte nje metode e keqe pasi nuk mund te kontrollohet nga shteti. E kane gabim ose duan te futin frymen e keqe sepse tregu i zi, kundrabanda dhe pastrimi i parave jane bere me pare do behen dhe do vazhdojne te behen sepse ato nuk linden me kriptovalutat ato filluan qe kur njerzimi perdorte shkembimet me metale me vlere vazhduan me parate qe ne njohim sot dhe mund te marin cfardolloj forme ne te ardhmen.

Jua le ju ne dore lexues te dashur te gjykoni dhe te arsyetoni me nje mendje te shendoshe te pa ndikuar dhe te pa orjentuar te mendoni sinqerisht per zhvillimin e ekonomise dhe te merni ju ne dore te ardhurat tuaja financiare ti drejtoni ju ashtu si deshironi pa pasur nevoje per bankat apo agjensite financiare te kryeni tregeti te lire duke shitur blere produkte dhe sherbime pa e ndare fitimin me askend qe se meriton. Ndryshimet jane te veshtira per tu pranuar por i kane sjelle shume perfitime njerzimit sidomos kur ky ndryshim eshte bere nga i gjithe njerzimi njekohesisht per te mbrojtur kapitalin vetjak dhe per te ritur shpejtesine dhe sigurine e tregetise.

Burimi : Forumi Shqiptar
 
U

Universal

Guest
Cfare eshte nje Bitcoin Wallet ? ( Portofol Bitcoin )
Nje wallet bitcoin eshte nje portofol ne te cilin mund te mbash monedhat bitcoin.
Portofoli te lejon te marresh Bitcoin ( Recive ) te dergosh bitcoin ( Send ) te konvertosh Bitcoin ne kriptovaluta te tjera ( Exchange ) te kontrollosh transaksionet drejte perdrejte ne ( Blockchain ) dhe njekohesisht te mbash disa lloje monedhash te ndryshme ne te njejtin portofol.

Portofoli perbehet nga tre pjese kryesore.
1. Public Address ( adresa publike ne te cilen derguesit mund te te dergojne bitcoin )
2. Private Adress ( adresa ose numri i llogarise se portofolit Bitcoin )
3. Private Key ( Kodi i aksesimit ne Private Address ose ne llogarine e portofolit )

Kujdes vetem Public Address mund te shfaqet ne publik pasi dy te tjerat mund te cojne ne humbjen e portofolit per kete arsye Private Address dhe Private Key ruhen ne nje vend te sigurt pa dijenine e askujt dhe te ruhen me fanatizem ne te kundert humbisni gjithcka.

Mbani mend :
1. Public Address ndryshon sa here qe ne kryejm nje transaksion dhe kjo ndodh per te ritur sigurine dhe anonimatin.
2. Sa here qe prisni te merni Bitcoin duhetnte dergoni Public Address tek derguesi.
3. Sa here qe doni te dergoni Bitcoin kerkoni Public Address nga maresi dhe kini kujdes te shenoni shumen qe do te dergoni dhe te kontrolloni taksen e trasaksionit ( Fee )
4. Per cdo transaksion ne Blockchain nevojiten 6 konfirmime qe shuma te kaloje nga dhenesi te maresi dhe kjo kohe varet nga fluksi nga 10 minuta deri ne 1 ore.
5. Per cdo transaksion mbahet nje takse ( Fee ) cila shkon per miner-sat qe bejne konfirmimet dhe varjon nga 2 deri ne 5 USD
6. Per cdo Exchange brenda portofolit mbahet nje takse Fee dhe konvertimi behet sipas kursit te monedhes tjeter e cila varet nga tregu i kembimit valutor.

Kemi tre lloje portofolesh kryesore :
1. Wallet App ( Portofol i instaluar ne forme aplikacioni ne kompjuter ose smartphone )
2. Paper Wallet ( Portofol i stampuar ne leter i shkeputur nga sistemi online )
3. Hardware Wallet ( Portofol i instaluar ne nje paisje elektronike sigurie )

Une rekomandoj
:
1. Per perdorim te perditshem nje shume e Bitcointeve te mbahet ne Wallet App ndersa nje shume e konsiderueshme per arsye sigurie dhe depozitimi te mbahet ne Paper Wallet per ata qe nuk kane mundesinte perdorin nje Hardware Wallet.
2. Per perdorimin e Wallet App une rekomandoj JAXX pasi i permban te gjitha funksionet dhe ka masa sigurie shume te larta pokeshtu eshte shume i lehte ne perdorim.

Si te krijojme nje portofol bitcoin ?
1. Mund te perdorim nje Aplikacion Wallet si psh JAXX i cili te jep mundesine te krijosh nje portofol te ri nese nuk e keni nje. Por mos haroni te mbani shenim ne nje leter 12 fjalet password qe ju mundesojnente aksesoheni ne portofol nese ju humbet telefoni. Per ata qe perdorin desktop rekomandoj EXODUS nje nga softwaret me te mire por kijdes kompjuteri nuk duhetbte jete i infektuar nga viruse apo spyware.

2. Nese duam te krijojme nje Paper Wallet une rekomandoj te vetmin website bitaddress.org dhe gjithashtu rekomandoj per arsye sigurie te shkepusni internetin sepse nderfaqia ta lejon dhe te vendosni nje password per te rritur sigurine e Paper Wallet. Ma pas ta printoni portofolin e ri ne disa kopje dhe ta ruani ne disa vende te ndryshme ne menyre qe te aksesoheni nese ju humbet njera prej tyre duke perdorur passwordin tuaj. Paper wallet mund te depozitojne bitcoin perjetesishk keshtu qe mos u beni merak mun ti verifikoni here mbas here me ane te nje Wallet App.

3. Nese vendosim te perdorim nje paisje Hardware Wallet une rekomandoj https://www.ledgerwallet.com ku shiten paisjet me te sigurta per mbajtjen e kriptovalutave po ketu do te gjeni dhe instruksionet e perdorimit.

4. Gjithashtu egzistojne dhe Web Wallet qe nuk jane gje tjeter vetem faqe interneti te cilat mbajne llogarite e klienteve dhe kryejne nje sere sherbimesh si transaksione dhe kembime valutore me kosto me te lira ka me dhjetra te tilla dhe une rekomandoj ate qe ju pelqen me shume nga lehtesia e perdorimit dhe qe ka taksat me te lira. Une perdor disa te ndryshme sipas kerkesave specifike.

Po ku mund te blejme Bitcoin ?
1. Mund te bejme blerje online me karte krediti ose debiti une perdor https://spectrocoin.com
2. Mund ti blini nga shitesit vendas dhe per kete rekomandoj https://localbitcoin.com i cili do tju rekomandoje dhe do ju lidhe me shitesit vendas.
3. Mund te punoni dhe ti fitoni me pune te ndryshme nga firmat e huaja qe operojne online.
 
Top