Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ku lindi jeta ne toke?

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
(Sip. T.Re Grav.)
Jeta në planetin tonë fillimisht ka lindur në dy polet e Tokës, sepse në këto treva u plotësuan kushtet për lindjen e jetës fillestare, jo vetëm të temperaturës së përshtatëshme, të oksigjenit, karbonit dhe të elementeve të tjerë të nevojshëm, por edhe të prezencës në këto treva të një fushe manjetike me vlera të larta të asaj periudhe, pa të cilën jeta nuk do të kishte lindur, pamvarësisht nga kushtet e tjera. Toka në fillim ka qënë si Dielli, me shkëlqim, si gjithë planetet e tjerë. Ajo në fillim ka qënë shumë e nxehtë në të gjithë sipërfaqen e saj e rrethuar edhe nga gaze të nxehtë që nuk lejonin krijimin e jetës.Mirëpo me kalimin e kohës ajo ftohej duke larguar nga vetja nxehtësinë nëpërmjet rrezatimit termik. Duke vazhduar kështu për jetë, ajo ftohej më shumë në trevat polare se sa në trevat ekuatoriale (influenca e Diellit). Kjo vazhdon edhe sot me diferenca të theksuara. Pra në polet e Tokës mbriti temperatura e përshtatëshme për jetën, kurse në ekuator ishte akoma e nxehtë dhe jeta nuk mund të zhvillohej. Në këto fillime, polet u xhveshën nga gazërat e atmosferës të cilët, për shkaqe fizike, lundronin me rrotullim në trevat mbi ekuatoriale dhe ekuatoriale. Ne kete periudhe shpertheu jeta ne madhesine e aminoacideve. Ne ate periudhe, ne saje te kushteve ne ato treva, aminoacidet (bazat e jetes) muaren nje zhvillimin progresiv. Janë këto fasho gazërash që magnetizuan Tokën, qysh në hapat e para të ftohjes. (Sipas T.Re, fusha magnetike e Tokës e ka burimin nga jashtë, nga fashot gazore dhe jo nga brënda) Kështu, u krijuan në fillim polet manjetik në të njëjtin pozicion me polet e rrotullimit të Tokës. Tani ata janë të larguar në distancë rreth 500 km. Le ta themi që tani se nuk u largua poli manjetik nga poli i rrotullimit por ai i rrotullimit nga poli manjetik. Këtë e realizoi dalja e Hënës nga Toka. Ajo kishte në dalje pozicion më verior ndaj ekuatorit. Kurse Albatrosi (sateliti i parë i Tokës që tani mungon) kishte pozicion më jugor. Këto dy dalje satelitore nga Toka dallohen në dy shkatërime të mëdha që ka sipërfaqja e Tokës, e para para 300 milion vjetësh që i përket daljes së Albatrosit, tjetra i përket daljes së Hënës para 65 milion vjetësh. Fusha magnetike e Tokës nuk e ka ndryshuar asnjë herë pozicionin e saj nga N në S dhe nga S në N sepse ajo është veti. Si e tillë ajo pa indukt nuk mund të ndryshojë dot pozicionin. Kurse bërthama e nxehtë e Tokës nuk mund ta realizojë dot këtë ndryshim të poleve sepse ka pozicion statik në qëndër të Tokës. Shtresat e Tokës me invers manjetik janë krijuar nga vetia diamanjetike e lëndve. Kjo mund të eksperimentohet me një shasi magnetike…. Teoria ekzistuse nuk e pranon këtë version, por po të shohim rrjedhjen e ngjarjeve hap pas hapi në Tokë, do të dalim në këtë konkluzion, kurse tani është poli manjetik që tenton t’i afrohet polit të rrotullimit. Sepse me kohë kanë ndryshuar pozicion fashot e mbetura si shkak i ndryshimit të pozicionit të polit të rrotullimit nga daljet satelitore. Fashot e mbetura manjetizuan çdo shtresë llave të mëvonëshme me spin manjetik të ri, që vazhdimisht lëviz për t’ju përshtatur polit të rrotullimit. Ky eshte shkaku i krijimit te lakut te polit manjetik verior. (Ka spjegim skematik) Në të dy polet u krijuan kushtet fillestare fizike dhe bashkë me ‘to edhe ato biokimike, faktori kryesor i së cilës është fusha manjetike me vlera të larta që tani nuk e ka më këtë vlerë të lartë. Shtojmë këtu se eksperimentet e zhvilluara nga shumë shkencëtarë për krijimin e jetës në ’’tavolinë’’ nuk kanë dhënë rezultat, vetem e vetem se në këto eksperimente është injoruar prezenca e fushës manjetike, ky gabim duhet korigjuar. Dhe kështu mbasi lindi jeta në të dy trevat polare, zbriti poshtë në trevat ekuatoriale, dora – dorës me ftohjen e vazhdushme dhe sigurisht me ndryshime cilesore. Jane vlerat e larta te fushes manjetike, qe krijuan kafshet me trup madheshtor si dinosauret dhe pemet e larta deri 180 metra te asaj periudhe. Sipas T.Re, oksigjeni ndodhej dhe ndodhet në trevat polare në përqindje më të lartë se në trevat ekuatoriale, sepse ai është gazi që manjetizohet më shumë se të gjithë gazet që ka në sipërfaqen e Tokës. Ekziston kështu diferencimi manjetik i gazrave në siperfaqen e Tokës. OBSION SHKERNCOR QE DERI ME SOT NUK NJIFET. Oksigjeni manjetik i trevave polare e favorizon më shumë jetën e qelizave të gjalla se sa oksigjeni ekuatorial. Prandaj në ato treva nuk vërehen epidemitë e sëmundjeve ekuatoriale. Ky version është një temë për shkencëtarët e mjeksisë, të cilët duhet ta prodhojnë oksigjenin manjetik për ambientet e spitaleve dhe sallave të operimit, çka s’ka pse të jetë me kosto të lartë. Duke e shtuar kështu komoditetin funksional të spitaleve. Doni t’ju them një sekret: Të gjithë të sëmurët me kancer, po të ushqehen normal, më pak se një muaj në një ambient me oksigjen manjetik, me gradacion (X) do të jenë të shëruar, pa u kuruar me asnjë ilaç. Kjo është arsyja që kancerit nuk po i gjëndet ilaçi, sepse ai nuk ka ilaç, ka vetëm veprim fizik. Prandaj nuk njihet semundja e kancerit ne trevat polare. Konkludohet se në të gjithë planetet që janë zbuluar nga NASA deri tani, apo që dhe do të zbulohen në të ardhmen, nuk do të kenë gjallesa në sipërfaqen e tyre në së u mungon fusha manjetike. Shprehemi kështu se fushës manjetike i është ngrënë e drejta qytetare në shkencë për krijimin e jetës. Sipas të dhënave shkencore, në Antarktidë gjatë eocenit dimri ishte pa ngrica dhe temperaturat nuk ndryshonin shumë nga ekuatori i sotëm. Çpimi i një pusi në fund të detit në Antarktidë, nxori pjalmin dhe sporet e fosilizuara që tregojnë se shumë kohë më parë në Antarktidë ka pasur palma dhe pyje. Kuptohet, ato i eleminoi ulja e temperaturës.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.