Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kuiz logjik te ndryshme.

Eshtë më e komplikuar se aq ?
Në fillim duket e thjeshtë, por është shumë e komplikuar ?

Sa për ndihmë:
Veprimi i parë është 4 nga një anë dhe 4 nga ana tjetër
Isha i pa vemrndshem ndaj ndimes lart
 
Eshtë më e komplikuar se aq ?
Në fillim duket e thjeshtë, por është shumë e komplikuar ?

Sa për ndihmë:
Veprimi i parë është 4 nga një anë dhe 4 nga ana tjetër
Ja dhe zgjidhjen sepse tani me nje te peshuar e dim se tek cila 4 eshte guri me pesh te ndryshme
 
Pastaj i ndajm nga dy dhe pastaj nga 1 she doli se cili eshte
 
Jo, jo. Ta thashë që është më e komplikuar se aq.
1. Nëse peshorja qëndron e barabartë do të thotë që tashmë kemi 8 të barabartë dhe zari që ndryshon është midis atyre 4 që janë jashtë peshores, këtu zgjidhja gjehet lehtë me 2 matjet e tjera.
2. Nëse peshorja lëviz do të thotë që kemi 4 të barabartë jashtë peshores dhe zari që ndryshon mund të jetë ose më i lehtë (1 nga 4 që ngihen lart) ose më i rëndë (1 nga 4 që ulen poshtë), por si e kam thënë që në fillim nuk e dimë a është më i lehtë apo më i rëndë dhe këtu fillon vështirësia sepse kanë mbetur vetëm 2 matje.

ps.
Nuk jap më ndihma deri sa të jepet zgjidhja ?
 
Kemi 12 zara, në pamje nga jashtë të gjithë të barabartë.

  • 11 prej tyre janë me peshë të barabartë, vetëm një nga këto zara ndryshon në peshë, mund të jetë më i rëndë ose më i lehtë, nuk e dimë
  • Kemi një peshore, pa gurë peshe, thjesht peshore.
  • Kemi të drejtë ta përdorim peshoren vetëm me 3 matje.

Cilat janë veprimet sipas rradhës për të gjetur cili është zari që ndryshon në peshë?
1.. ndajnë zarat në 3grupe nga 4 zara.
Peshojmë dy grupet e para. Nqs dalin të barabartë kështu eliminojmë 8 Zara.
2.Pastaj bëjmë një grup me 3zara. Një grup nga ata 8 që eliminuam dhe grupi tjetër nga ata 4zarat e pa peshuara.
3.Ngelen për provën e tretë vetëm dy zara, e cila njëra prej tyre do ketë peshën indiferente nga tjetra ??
Pak a shumë ky është solucioni ?
 
1.. ndajnë zarat në 3grupe nga 4 zara.
Peshojmë dy grupet e para. Nqs dalin të barabartë kështu eliminojmë 8 Zara.
2.Pastaj bëjmë një grup me 3zara. Një grup nga ata 8 që eliminuam dhe grupi tjetër nga ata 4zarat e pa peshuara.
3.Ngelen për provën e tretë vetëm dy zara, e cila njëra prej tyre do ketë peshën indiferente nga tjetra ??
Pak a shumë ky është solucioni ?

Nese dy grupet me nga kater zara nuk dalin te barabarte?
 
Jo, jo. Ta thashë që është më e komplikuar se aq.
1. Nëse peshorja qëndron e barabartë do të thotë që tashmë kemi 8 të barabartë dhe zari që ndryshon është midis atyre 4 që janë jashtë peshores, këtu zgjidhja gjehet lehtë me 2 matjet e tjera.
2. Nëse peshorja lëviz do të thotë që kemi 4 të barabartë jashtë peshores dhe zari që ndryshon mund të jetë ose më i lehtë (1 nga 4 që ngihen lart) ose më i rëndë (1 nga 4 që ulen poshtë), por si e kam thënë që në fillim nuk e dimë a është më i lehtë apo më i rëndë dhe këtu fillon vështirësia sepse kanë mbetur vetëm 2 matje.

ps.
Nuk jap më ndihma deri sa të jepet zgjidhja ?
Ateher qe te kemi kollaj ne emertin dhe shpjegim. Kemi tre grupe me nga kater.
Grupi A, B,C.
Grupin A dhe B i peshojme na dolen te pabarabarte i bie qe grupi C me siguri nuk e ka zarin qe kerkojme.

Pastaj:

Grupin C e peshojme me A. Nese A del e barabarte me C i bie qe B ka zarin qe kerkojme. Nese A del e ndryshme nga C ateher i bie qe A ka zarin qe kerkojme. Biles kuptojme ne kete rast edhe nese ky zar eshte me i rende apo me i lehte se te tjeret. Ne baze te diferences me C kuptohet se zari eshte me i rende apo me i lehte.

Tani problemi eshte se kemi akoma kater zara dhe na ka ngel vetem nje prove ??
 
Ateher qe te kemi kollaj ne emertin dhe shpjegim. Kemi tre grupe me nga kater.
Grupi A, B,C.
Grupin A dhe B i peshojme na dolen te pabarabarte i bie qe grupi C me siguri nuk e ka zarin qe kerkojme.

Pastaj:

Grupin C e peshojme me A. Nese A del e barabarte me C i bie qe B ka zarin qe kerkojme. Nese A del e ndryshme nga C ateher i bie qe A ka zarin qe kerkojme. Biles kuptojme ne kete rast edhe nese ky zar eshte me i rende apo me i lehte se te tjeret. Ne baze te diferences me C kuptohet se zari eshte me i rende apo me i lehte.

Tani problemi eshte se kemi akoma kater zara dhe na ka ngel vetem nje prove ??

Gjithësesi i je afruar. Hapi i rradhës është vërtetë ndarja në 4 grupe me nga 3 zara, thjesht duhet pak llogjikë ke mënyra si t'i formojmë këto tre grupe, ndryshe nga ajo ndarja që ke bërë ti ?
 
Gjithësesi i je afruar. Hapi i rradhës është vërtetë ndarja në 4 grupe me nga 3 zara, thjesht duhet pak llogjikë ke mënyra si t'i formojmë këto tre grupe, ndryshe nga ajo ndarja që ke bërë ti ?
Ateher qe te kemi kollaj ne emertin dhe shpjegim. Kemi tre grupe me nga kater.
Grupi A, B,C.
Grupin A dhe B i peshojme na dolen te pabarabarte i bie qe grupi C me siguri nuk e ka zarin qe kerkojme.

Pastaj:

Grupin C e peshojme me A. Nese A del e barabarte me C i bie qe B ka zarin qe kerkojme. Nese A del e ndryshme nga C ateher i bie qe A ka zarin qe kerkojme. Biles kuptojme ne kete rast edhe nese ky zar eshte me i rende apo me i lehte se te tjeret. Ne baze te diferences me C kuptohet se zari eshte me i rende apo me i lehte.

Tani problemi eshte se kemi akoma kater zara dhe na ka ngel vetem nje prove ??

Të jam përgjigjur shpejt, pa e lexuar mirë atë që kishe shkruar ?
Nejse... hapi i rradhës është ndarja në 4 grupe me nga 3, por këtu ka një detaj që bën diferencën, ke mënyra si formohen 4 grupet me nga 3.
 
Nese dy grupet me nga kater zara nuk dalin te barabarte?
Automatikisht eliminon 8 Zara gjithsesi. Do thotë që 4 zarat e pa peshuara janë njësoj me njërin nga grupi tjetër.
 
Gjithësesi i je afruar. Hapi i rradhës është

Të jam përgjigjur shpejt, pa e lexuar mirë atë që kishe shkruar ?
Nejse... hapi i rradhës është ndarja në 4 grupe me nga 3, por këtu ka një detaj që bën diferencën, ke mënyra si formohen 4 grupet me nga 3.

Heqim nga nje zar nja seicili grup dhe formojme grupin D.
 
Heqim nga nje zar nja seicili grup dhe formojme grupin D.

Po pastaj, si vendosen në peshore, cilët 2 nga këto 4 grupe?
Si reagohet pas rezultatit për matjen e tretë?
 
Po pastaj, si vendosen në peshore, cilët 2 nga këto 4 grupe?
Si reagohet pas rezultatit për matjen e tretë?

Peshojme A me B nese dalin te barabarte i bie qe zari eshte te D. Te D e dime kush eshte zari qe morem nga C dhe i bie qe ndodhet te dy te tjeret. Peshojme njerin prej tyre me kete qe e dime se nuk eshte zari qe kerkojme dhe nese dalin te barabarte eshte tjetri nese jo eshte ky qe kemi ne peshore.

Nese A me B nuk dalin te barabarte ateher ibie qe kemi dy grupe, 6 zara dhe nje prove ??

Mund tu ndajme me grupe nga dy por prape spo me dalin lloagrite ?
 
Po jap zgjidhjen e këtij problemit.
Të interesuarit të kenë një kuriozitet më pak ?

1. Ndahen 4 vs 4 vs 4 dhe vendosen në peshore 4 vs 4

a) Peshorja qëndron e barabartë (zgjidhja më e thjeshtë), pas kësaj kemi 8 të barabartë në peshore dhe zarin që bën ndryshimin midis 4 jashtë peshore. Shëndojmë me B 8 zarat e peshores dhe me ? 4 zarat jashtë peshores. Hapi i rradhës (matja nr.2) peshojmë "2 B" vs "2 ?", nëse peshorja nuk lëviz zari që kërkojmë ndodhet ke një nga "2 ?" zarat jashtë peshores, nëse lëviz ndodhet ke një nga "2 ?" në peshore. Hapi i rradhës (matja nr.3) peshojmë një B vs një ?.

b) Peshorja lëviz (zgjidhja më e vështirë), pas kësaj:
  • Kemi 4 të barabartë jashtë peshores
  • Kemi një zar më të lehtë se 12 të tjerët nëse është në krahun e peshores që ngrihet lart
  • Kemi një zar më të rëndë se 12 të tjerët nëse është në krahun e peshores që ulet poshtë

Shënojmë grupet
1. BBBB (zara të barabartë)
2. LLLL ( një nga këto mund të jetë më i lehtë se 12 të tjerët)
3. RRRR (një nga këto mund të jetë më i rëndë se 12 të tjerët)

Najmë 4 grupe me nga 3 zara në këtë mënryrë:
1. LBR
2. LBR
3. RRL
4. BBL

Pasi kemi arritur deri këtu vendosim në peshore (matja nr.2):

RRL vs LBR

Pas kësaj sido që të qëndrojë apo lëvizë peshorja gjehet zari që bën diferencën me mundësinë e matjes 3 ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.