Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kuptimi i pabesisë

Pabesia eshte e kunderta e besnikerise. Une e shoh cdohere dy lloje. Pabesi apo tradhti ndaj Krijuesit dhe tjetra, pabesi ndaj krijeses apo njeriut. Kur njeriu tradhton emanetin e dhene, fjalen, besimin, premtimin qe ia ka dhene Zotit, eshte eshte tradhetar apo i pabese tek Zoti, deri sa tpendohet dhe permiresohet. Ndersa tek njeriu, di qe para qametit, humb besimi
 
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt, një besimi apo doktrine. Fjala, i e tillë, vjen nga latinishtja pabes i, pabes imtarĭtāti.

Çfar është pabesi për juve?
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt.
Edhe ai tjr i përdor kundër tejt..
Siq bani personi me muaa ktu..
Mendoj se po më ul, po ul vwten si fillim..

Citova pikrisht fjal e tujaa..
Për mua asht poshtërsi, madje të tilll njerz kan munges të theksuar karkteri..
Sinqerisht me veprime të tilla arrij me kuptu vizonet e ngushta që kan..
Fatkeqsisht në forum ka ?..
 
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt, një besimi apo doktrine. Fjala, i e tillë, vjen nga latinishtja pabes i, pabes imtarĭtāti.

Çfar është pabesi për juve?
Ne kemi nje shprehje shum tbukur, ti qe mbone mire mu te vrafte zoti ty ?
 
Un kam vec dy fjal per ket tem
Njeriun me bese mbaje afer
Njeriun pabese mbaje larg
Eshte nje pik kryesore qe nese ke te besh me njerez besnik do jesh ne regull shum
Nese ke te besh me njerez te pabese do kesh halle prb strese e tana tkqijat bashk.
 
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt, një besimi apo doktrine. Fjala, i e tillë, vjen nga latinishtja pabes i, pabes imtarĭtāti.

Çfar është pabesi për juve?
pabesi per mua esht te tregoj sekretet qe un i kam thene ... per tu hakmarr , ne nje menyre ndaj meje !! kte e shof si pabesin me tmadhe !
 
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt, një besimi apo doktrine. Fjala, i e tillë, vjen nga latinishtja pabes i, pabes imtarĭtāti.

Çfar është pabesi për juve?
pabesia eh sa shumm ka me fol per ket
kur I shpreh dikujt dicka e pas nje jave ai person ka perdor ket gje per te nguc thik pas shpine
pabesi kur ti ndan buken me dike dhe ai/ajo te kafshoj si gjarper e shkel at bukr qe ti je duke I dhen nga pjesa jote.kur mikja ose miku te mer burrin grun dashuren etj e me pas te ben si e ndershme ose I ndershem.
kur ti I beson dikujt sepse te esht Betu per gjera te shenjte e te shtrenjta ne jete qe besoj per njerzit normal jan shummm mr rendesi.ose me sakt mbase keshtu mendoj un qe duhet te ket rendesi prindi femija nena bab Zoti etj. dhe me pas kupton qe per atr keto betime kan qene thjesht nje perdhosje kujtimi per njerzit qe esht betu . ka e shume gjera te tjera per pabesin.por pabesi me te madhe kur mer nga njerzit qe I ashtequan me te afer pabesia me r keqe
 
Pabesia është mungesa e besnikërisë që dikush i tregon diçkaje ose dikujt, një besimi apo doktrine. Fjala, i e tillë, vjen nga latinishtja pabes i, pabes imtarĭtāti.

Çfar është pabesi për juve?
Pabesia per mua eshte me e thell.

I trembem tmerrsisht shume pabesis se besimit qe dikujt i kam dhen ne jeten time nje person kam besuar apsolutisht.
Nuk e konceptoj dot te besoj shume njerez dhe te pres mos te me zhgenjejn,eci me parimin qe njeriu nga natyra dhe interesat personal kerkon mbijetesen e tij duke tradhtuar besimin e te tjerve apo mungesa e theksuar e karakteristikes baze ne nje natyre njerzore ndjeshmeria.
Ne munges te ndjeshmeris vepron injoranca.
 
LULZIM BRAVA NE KETE RAST.po un di dh nje tjeter @centos qe ska shume distanac nga pabesia. E verteta vonon po del.sidomos kur e verteta e dikujt ofendon cenon dhe lendon njerez te pafajshem. :)
 
LULZIM BRAVA NE KETE RAST.po un di dh nje tjeter @centos qe ska shume distanac nga pabesia. E verteta vonon po del.sidomos kur e verteta e dikujt ofendon cenon dhe lendon njerez te pafajshem. :)
Wooww cish kjo deklarate mooo ?????
 
Pabesia nje tem shum e bukur bravo @centos pabesia gjeja qe urrej me shume ne jete kur dikush te hap zemren dhe te thote dicka presonale kjo ndoth se ai apo ajo te beson dhe ti e perdor ate secret kunder eshte gjeja me e felliqur qe mundet te bej nje person une presonalisht mundet te kem shum te keqija ne vete po kurr nuk do te beja dicka te till sa do qe te me lendonin .
 
Pabesia nje tem shum e bukur bravo @centos pabesia gjeja qe urrej me shume ne jete kur dikush te hap zemren dhe te thote dicka presonale kjo ndoth se ai apo ajo te beson dhe ti e perdor ate secret kunder eshte gjeja me e felliqur qe mundet te bej nje person une presonalisht mundet te kem shum te keqija ne vete po kurr nuk do te beja dicka te till sa do qe te me lendonin .
Pershendetje Klodito,

Sigurisht qe pabesia eshte jashtzakonisht e dobet, por une kam arritur ti kuptoj 2 lloje te pabesive.
1) Ajo qe njerzit te thone te gjitha fjalet e mira qe ka ky planet per te arritur qellimet e tyre ( Si ne pune si ne miqesi si ne familje si ne c'do vend - mos te flasim me per VIRTUALITETIN )
2) Eshte dhe pabesia per t'cilen personi tenton te te akuzoj ty ne nje gje te cilen ti s'ja ke iden, por sic e ceka ne nje tem t'jeter: Bota per syrin eshte shum e madhe por mbranda sajt eshte shum e vogel, dmth ti arrine ta kuptosh qe ishe duke u akuzuar dhe ne fund Fajtori paska ken personi i cili te akuzoi.

Skan pasur faj pleqet qe kan then: Besnik behu, por besen mos ja merr askujt - kur ja merr duhet ti kishe ngren 10 thas krip per te dhen e marrur besimin.
 
Si e kuptoj une pabesine .

Kur nje person e konsideron mik/e dhe ai /ajo te shan pas shpine ndryshe sic sillet ne prezence .

Kur i beson ndonje sekret ne privatesi e nuk e mban por e ben publike sa ti jepet mundesia ...

Njerez te tille ekzistojne fatkeqsisht kudo . Ne lagje , ne shoqeri , ne politike etj .

Njerezit e pabese jane njekohesisht tradhetare , mashtrues qe mos na rafshin per hise ti kemi afer .
Kur nje mik/e eshte besnik/e . qe i bie te jete e kunderta e pabesise . Kur ai/ajo mbron nga shpifjet apo llafet e kota miqesine edhe kur nuk eshte prezente dhe ruan sekret edhe nese nje dite nuk flasin per arsye te ndryshme .
 
Per ne kohed e sodit ka shum pabesi shum persona qe per arsye interesi e shfrytezojn besimin e dikujt per perfitime personale ose per perfitime tju tregone njerzive tjer se un jam(mendermethan nje M.T njeri) nga pak esperienca qe kam kam kalu shum keshtu sfida te pa kendeshme por per njeriun e drejt njeriun qe e kshyr punen e vet xhdo her ka nje Rrugdalje.
@centos per kte tem e ke nje Macciato kur te vjesh ne Zürich ???
 
Thyerja e kodit moral … per njerez te vecante qe I konsideron ne shkalle te larte prane vetes tende dhe si te beses.
 
kur I shpreh dikujt dicka e pas nje jave ai person ka perdor ket gje per te nguc thik pas shpinr..

Dea e ka ba ket me mua mbrëm!
nuk po diskutoj shum sepse e di ca esht pabesia. nuk e di per cfare beht fjale as nuk du ta diskutoj.por jan disa persona qe I njoh mir ketu dhe I di qe per gjera qe prekin dicka shum te rend nuk do e benin at pabesi nje nder ata njerez qe un kam respeks shum dhe e di qe nuk do e bente ket gje esht @Dea te thashe nuk di ca ju ka ndodh as nuk du ta diskutoj por di qe dea esht nje person qe nuk do ulet nje femer tj me qellim kurr.
 
Doktrina e njeriut te vogel e me nje karakter te theksuar tinzar.
Perdoret nga njerezit me nivel te ulet shpirteror per tu ndjere se pikerisht kryerja e nje apo me shume te akteve te tilla u jep vlere egove, qe i trazojne shpritn dhe i ka mbi cdo gje.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.