• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Kuriozitete.

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,064
Mosha
35
Location
Space
View attachment 24815

Aty ku shkretetira takon detin. Pamje mbreselenese nga shkretetira Namibiane, e konsideruar si me e vjetra e botes!
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Opium

Memento vivere
VIP I FORUMIT
Mesazhe
1,942
Qe kur kam njohur Nalen mjekra ime rritet shume me shpejt ! :lolx:
Ne 18 vjet virtual 1 chatist u dashurua vetem 1 here ! :lolx:
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,064
Mosha
35
Location
Space
Qe kur kam njohur Nalen mjekra ime rritet shume me shpejt ! :lolx:
Ne 18 vjet virtual 1 chatist u dashurua vetem 1 here ! :lolx:
Mjekra te rritet nga hormonet e shumta qe ti prodhon organizmi, bej derman o derman se plaseee :p
 

Piano

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,503

Shkencëtarët zbulojnë: Shpirti nuk vdes, ai rikthehet në…Mesa duket truri i njeriut është i ngjashëm me një “kompjuter biologjik” dhe vetëdija njerëzore mund të jetë si program, që udhëhiqet nga një kompjuter brenda trurit.

Ajo që është edhe më mahnitëse, është fakti se pasi dikush të vdes, “shpirti i tyre rikthehet në univers, dhe nuk vdes”.

Të paktën kështu thotë fizikani amerikan Dr. Stuart Hameroff dhe fizikani i matematikës z. Roger Penrose, ku që të dy thonë se shpirti mirëmbahet në mikro-tubtha të qelizave të trurit.

Këta dy shkencëtarë i referohen këtij procesi si Reduktimi Objektiv i Orkestruar apo “Orch-OR”.

Kur qeniet njerëzore të kenë pësuar vdekje klinike, mikro-tubthat në tru e humbasin gjendjen e tyre, por prapëseprapë janë të afta të marrin informacione brenda tyre.

Kjo teori së fundmi është bërë e ditur edhe në emisionin televiziv “Through the Wormhole”, në të cilin Dr. Hameroff e shpjegon këtë temë: “Le të themi se zemra pushon së rrahuri, qarkullimi i gjakut ndalon; mikro-tubthat e humbin gjendjen e tyre. Informacionet kuante brenda mikro-tubthave nuk shkatërrohen, nuk mund të shkatërrohen, por thjesht shpërndahen në univers. Nëse pacienti ringjallet, pra kthehet në jetë, këto informacione kuante mund të rikthehen në mikro-tubtha dhe pacienti thotë se ka pasur një vdekje klinike. Nëse pacienti nuk ringjallet dhe vdes, është e mundshme se informacionet brenda mikro-tubthave të ekzistojnë edhe jashtë trupit të tij, pra në formën e shpirtit”.

Fjalët e Hameroffit thonë se shpirti njerëzor është më shumë se një ndërlidhje e neuroneve në tru. Në fakt, teoria e tij thotë se shpirti njerëzor ekziston qysh nga fillimi i kohës, shkruan “Telegrafi”.
Shume tema interesante pate sjelle,e i pasurove fort. :DTe paskan fshire nga faqja e dheut o i Mursise ?? :D


S'ke qendruar mire,e staff ti. :D
Ik e mblidh mandarina tani :D

Kush dreqin do e kete taksirate te te lexojne ty ? :D
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,064
Mosha
35
Location
Space
10 malet me te larta ne Evrope
1.Ai është 2,654.4 metër i lartë dhe është maja më e lartë e maleve Tatra, në Sllovaki. Ngjitja e parë deri në krye të tij u bë nga një qytetar vendas në vitin 1834.
2. Galdhopiggen, Jotunheimen, Norvegji
Jotunheimen do të thotë shtëpinë e gjigantëve. Ai është 2469 metër i lartë dhe është një nga 28 majat më të larta në botë. Parku Kombëtar i themeluar nga Jotunheimen u ofron vizitorëve kabina malore ose llozha.
3. Monte Rosa, Alpe, Zvicër
Ajo është 4,634 metër dhe është maja e dytë më të lartë në Evropë pas Mont Blanc. Ajo është e mbuluar nga një shtresë e trashë bore dhe akulli, e cila formon pothuajse një mal vertikal në anën lindore.
4. Matterhorn, Zermatt, Zvicër
Ajo është një nga destinacionet me ski më të popullarizuara në Evropë. Qyteti i Zermatt-it është i njohur për resortet luksoze dhe komode të skive.
5. Grossglockner, Austri
Maja më e lartë në vend ka një lartësi prej 3,798 metrash. Tipar interesant dhe unik është se maja ka formën e një piramide.
6. Teide, Tenerife, Spanjë
Ai është një mal vullkanik me lartësi 3,718 metër dhe është mali më i lartë dhe më i bukur në Spanjë, si edhe në çdo ishull në Oqeanin Atlantik. Parku Kombëtar, që gjendet këtu është i mbrojur nga UNESCO dhe është përcaktuar si pjesë e Trashëgimisë Botërore.
7. Etna, Katania, Siçili, Itali
Ajo është vullkani më i lartë aktiv në Evropë dhe gjithashtu një nga më të bukurit. Ajo mund të shihet nga qyteti historik i Katanias, që dikur ishte një qendër e rëndësishme kulturore. Etna është i njohur për nxjerrjen e unazave të tymit dhe hirit, që mund të shkaktojnë shumë dëme ndaj qytetarëve.
8. Maja du Midi, Francë
Gjendet brenda masivit Mon Blan në Alpe dhe arrin një lartësi prej 3,842 metër. Aty ekziston edhe një teleferik, i cili konsiderohet siguron ngjitjen më të lartë vertikale në botë.
9. Mont Blanc, Alpe
Ajo është maja më e lartë në Evropën Perëndimore me një lartësi prej 4,809 metrash. Shtrihet në mes të Francës dhe Italisë. Ky masiv malor tërheq aventurierë që shkojnë alpinizëm, ski dhe sporte të tjerë dimërorë.
10. Mali Elbrus, Rusi
Maja më e lartë në Evropë është gjetur në malet e Kaukazit dhe arrin një lartësi mbresëlënëse prej 5,642 metrash. Ajo në fakt është një vullkan i fjetur.
 
Reactions: Iva
Top