Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kush është Buda dhe cilat janë ato mësime që u shndërruan në një doktrinë filozofike?

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Kush është Buda dhe cilat janë ato mësime që u shndërruan në një doktrinë filozofike?​







Buda (Budd´ha: Sanksrit, Pali, ndryshe: fj.p.fj. ” I Zgjuari “) është emër që përdoret në Budizëm për këdo që ka gjetur dritërimin (`bod`hi`). Fjala Budd`ha përdoret zakonisht edhe për Sidd´hart´ha Gautama (themeluesi historik i Budizmit) ose Hotei (Budën e majmë buzëqeshës, shpesh i parë në shtatore të vogla). Gautama Buda ishte një princ që qe kureshtar mbi jetën pas vdekjes. Sipas gojëdhënës, ai u ul nën një pemë të gjerë të quajtur “bod`hi“ dhe i`u betua vetes se nuk do ta linte këtë ndenjë (vend), derisa të gjente të vërtetën e jetës mbi vdekjen. Dhe ai e gjeti më vonë pas shumë vitesh, pasi la pas çdo gjë lëndore e sendore.

Në përgjithësi, budistët e mendojnë Sidarta Gautaman që jetoi në Indi rreth viteve 623 p.e.s. deri në 543 p.e.s., dhe mori drithërimin (bod´hi) rreth 588 p.e.s., të ketë qenë Buda i parë apo i fundit. Nga pikëpamja klasike e doktrinës budiste, një Buda është kushdo që rizbulon Darma-n dhe arrin dritimin, pasi ka mbledhur mjaft karma në vete. Sipas budizmit në rrjedhën e kohërave ka pasur shumë qënije të tilla që kanë arritur dritimin (ndriçimin). Meqë Gautama Buda (i njohur me emrin fetar Shakjamuni) është një anëtar i kohëvijës shpirtërore të Budas së Epërm që shkon prapa në të kaluarën e mjegullt dhe përpara në të ardhmen e largët. Paraardhësi i menjëhershëm ishte Kassapa Buda dhe pasardhësi i tij do të quhet Maitreja.

1-Mos iu drejto me ton të ashpër ndokujt. Atyre që do ju drejtohesh kështu mund të të përgjigjen në të njëjten mënyrë: plagët janë të dhimbshme; njëra pas tjetrës do bien mbi ty.
2-Duke mbrojtur veten ke mbrojtur tjerët; duke mbrojtur tjerët ke mbrojtur veten.
3-Fjalët kanë fuqinë e të shkatërruarit dhe të krijimit; kur fjalët janë të sinqerta dhe të këndshme mund të ndryshojnë botën.

4-Asgjë e gjallë s’duhet vrarë, as insekti apo kafsha më e vogël, sepse çdo jetë është e shenjtë.

5-Jemi ajo që mendojmë.

6-Sa më pak të keni, aq më pak duhet të shqetësoheni.

7-Aroma e luleve nuk shkon kundër erës, as i Jaseminit, aroma e të mirëve shkon kundër erës: një njeri i drejtë njihet anë e mbanë.

8-Është e nevojshme që njeriu t’i afrohet gjithmonë e më shumë të mirës e të përpiqet të ruajë mendjen e tij nga ligësitë. Mendja e atij që bën vepra të mira me gjysmë zemre, në fakt, merr kënaqësi në të keqe.

9-Dhuna është frut i dëshirës.

10-Njëqind vite të jetës së një njeriu që nuk merr në konsideratë Ligjin Suprem, është e krahasueshëm vetëm me 1 ditë të jetës së atij që e respekton.

11-Është e preferueshme të mos bëhet një vepër e bërë keq, sepse më pas do pendohemi. Atë që bëjmë, më mirë ta bëjmë të rregullt (mirë), për të mos u penduar.

12-Urrejtja nuk ndalet nga urrejtja, në asnjë kohë; urrejtja pushon nga dashuria: ky është ligji i përjetshëm.

13-Kujdesi shpie në përjetshmëri, moskujdesi në vdekje; të kujdesshmit nuk vdesin kurrë, të pakujdesshmit janë si të vdekur.

14-Nëse doni të arrini ndriçimin, nuk duhet të studioni mësime të panumërta. Thellohuni vetëm të njëra. Cila? Te dhembshuria e madhe. Kushdo që ka shumë dhembshuri, ka të gjitha cilësitë e Budës në pëllëmbën e dorës.

15-Më mirë të jesh endacak e të udhëtosh vetëm, sesa të mykesh në shoqërinë e budallenjve.

16-Lëviz nëpër botë duke festuar, kërcyer, kënduar, si një bletë; shko nga lulja në lule, vetëm duke provuar të gjitha eksperiencat, piqesh.

17-Vdekja do jetë shumë e bukur nëse di të komunikosh me të. Është një shpërbërje, bie prapë në burimin e qenies për tu çlodhur e për tu rinovuar. Do të thotë, të zhdukesh në burimin e ekzistencës dhe të bashkohesh me Zotin – dhe mund të rilindësh prapë, deri sa të bëhesh i Zgjuar.

18-Për të parë atë që pak njerëz kanë parë duhet të shkoni aty ku pak kanë qënë.

19-Përgojuesi është i ngjashëm me atë që hedh pluhur kundër dikujt tjetër kur era është në drejtim të tij; kështu pluhuri s’bën gjë tjetër veçse i kthehet atij që e hodhi. I virtytshmi nuk mund të plagoset dhe dhimbja që tjerët duan t’i shkaktojnë, bie mbi vetë ato.

20-Mos i beso asgjëje, s’ka rëndësi ku e ke dëgjuar ose kush e ka thënë, edhe sikur ta kem thënë unë, vetëm nëse është e pranueshme dhe e kuptueshme për arsyen tënde.

21-Kush nuk ka plagë në dorë mundet të prekë helmin me atë dorë: helmi nuk penetron aty ku nuk ka plagë; dhe nuk është mëkat (vepra) për ata që nuk e ka mëkat.

22-Mos i besoni shkrimeve të vjetra, mos besoni asgjë vetëm se populli juaj i beson, ose sepse ju kanë detyruar t’i besoni që nga fëmijëria. Ndaj çdo gjëje veproni me arsye; pasi ta keni analizuar, nëse mendoni se është mirë për të gjithë, atëherë besojeni, jetojeni, dhe ndihmoni fqinjin tuaj ta përjetojë edhe ai vetë.

23-Është më e rëndësishme të parandalosh që një kafshë të vuajë, sesa të rrish ulur e të meditosh për të kqijat e Universit duke u lutur në shoqërinë e priftërinjve.

24-Njeriu duhet të shpëtojë veten me përpjekjet e veta, asnjë nuk mund të bëjë për të, atë që ai duhet të bëjë për vete.

25-Vdekja nuk duhet të kihet frikë nga të mençurit.

26-Vetëm virtyti garanton një Karma të mirë dhe virtyti më i lartë është dhembshuria.

27-Në të vërtetë kurrë, këtu poshtë (Bota materiale), nuk mund të shuhen urrejtjet me urrejtje.

28-Me të njëjtën thjeshtësi që era çrrënjos një pemë të brishtë, tundimet tërheqin atë që është në kërkim të kënaqësive, që është i pangopur (lakmitar), dembel dhe i dobët. Por, si era që nuk mund të lëkundë një mal, asnjë tundim nuk lëkund të urtin, energjikun, të besueshmin që jeton thjeshtë.

29-Në këtë botë të gjithë do vdesim. Kujto, si mund të mbash armiqësi?

30-Në këtë botë urrejtja nuk mund t’i japi fund urrejtjes. Vetëm dashuria është e aftë ta shuajë atë. Ky është Ligji i Përjetshëm.

31-Jemi ajo që mendojmë. Ajo që jemi është produkt i mendjes sonë. Çdo fjalë ose vepër që lind nga ndonjë mendim i turbullt, ndiqet nga vuajtje, ashtu si rrota e karrocës që ndjek këmbët e demit.

32-Mos mbivlerëso atë që ke marrë dhe mos lakmo tjetër: Ai që lakmon tjetër nuk do arrijë paqen e mendjes.

33-Kjo udhë Ariane me 8 rrugë, dmth: vizion i drejtë, qëllim i drejtë, fjalë e drejtë, veprim i drejtë, jetë e drejtë, përpjekje e drejtë, vëmendje e drejtë, meditim i drejtë.

34-Katër të vërtetat fisnike: të lindësh, të jetosh, të vdesësh, të ringjallesh.

35-Për të arritur gjetjen e thelbit tonë të vërtetë, duhet që më parë të jetojmë të të shtatë mëkatet.

36-Udhëtari, nëse nuk takon një shoqërues më të mirë ose të ngjashëm me veten, vazhdon i bindur vetëm: nuk bëhet shoqëri me budallain.

37-Ashtu si një shkëmb masiv nuk tundet nga era, ashtu edhe të mençurit nuk lëkunden mes fajësimeve dhe lavdërimeve.

38-Uji kanalizon burimet, harkëtarët lakojnë shigjetat, marangozët përkulin drurin, të mençurit vetëbindjen.

39-Nuk kërkoj kompensim rilindjen në Qiell, por kërkoj të mirën e njerëzve, kërkoj të ridrejtoj ata që kanë humbur dritën e tyre, ata që jetojnë në errësirë dhe të zhduk nga bota të gjitha dhimbjet e vuajtjet.

40-Ai që vesh rrobën e verdhë pa u pastruar, pa fituar dominimin e vetes e pa kërkuar të vërtetën, është i padenjë për ta veshur atë.

41-Mposht njëmijë herë, njëmijë burra në betejë: vetëm ai që mund veten është luftëtari më i madh.

42-Asgjë nuk është konstante, përveç ndryshimit.

43-Nuk ka zjarr të barabartë me pasionin, ose peshkaqen me urrejtjen, as kurth me çmendurinë, ose përrua me lakminë.

44-Çdo gjë vjen nga asgjëja dhe nga ky burim i përbashkët rrjedh detyra e vllazërisë dhe i mëshirës ndaj të gjitha krijesave
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.