Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ky qytet i vogël thuhet se është më i bukuri në Evropë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Ky qytet i vogël thuhet se është më i bukuri në Evropë​


colmar-1068x557.jpg


Është një qytet i vogël në Francë i njohur edhe si "Venecia e Vogël" e cila ndodhet aty ku ujërat e lumit francez Lauch takohen me Rhine, në perëndim të Vosges, midis Strasburgut dhe Mulhouse. Është qyteti përrallor i Kolmarit .

Colmar Francë


Një qytet me 67,000 banorë, që numëron mbi 1000 vjet histori, i pandryshuar në kohë, Colmar është një destinacion magjik për çdo udhëtar!

Colmar është -në të vërtetë- një version i përqendruar i rajonit të Alsas. Duke ecur nëpër rrugët e tij ndihesh sikur je në një vend përrallor, me qindra shtëpi shekullore gjysmë drurë, kanale të bukura dhe trotuare.

Colmar France, kanali
Colmar France, ndërtesa shumëngjyrëshe


Është një përzierje mbresëlënëse e kulturës franceze dhe arkitekturës bavareze, pothuajse e pandryshuar gjatë shekujve. Njihet për muzetë e tij por edhe për monumentet e shumta arkitekturore dhe të shumtë janë ata që pretendojnë se është qyteti më i bukur në Europë!

Ata e quajnë atë "Venecia e vogël"

Dhe jo rastësisht… Rrugët e qendrës së qytetit të vjetër janë të pedonalizuara, e cila shërben për një shëtitje të bukur në lagjet me kanale për të parë lulet e varura nga dritaret e shtëpive dhe mbjellësit në parmakët e urave si dhe lumi që rrjedh mes shtëpive!

https://www.travelstyle.gr/anakalyptoyme-5-psagmenes-geitonies-tis-eyropis-poy-protimoyn-oi-ntopioi/
Colmar France, Venecia e Vogël


Vlen të përmendet se Colmar është "kryeqyteti i verës së Alsas". Qyteti është i rrethuar nga vreshta dhe fshatra idilike. Çdo gusht, ai pret "Panairin e Verës" të Alsas, i cili është mbyllur për më shumë se gjashtë dekada. Ky event zgjat 15 ditë dhe mbledh mbi 300,000 vizitorë!

Qyteti me shtëpitë shumëngjyrëshe është gjithashtu vendlindja e skulptorit Bartholdi, babai i "Statujës së Lirisë" të famshme në Nju Jork dhe Hansi, një ilustrues i famshëm alsas.
Në rrugët piktoreske të Colmar, Francë
Ndërtesa tipike në Colmar


Shtëpi të bukura shumëngjyrëshe përgjatë trotuarit në Colmar

Dashamirët e kulturës do ta përfundojnë vizitën e tyre me një nga 5 muzetë e Colmar.

Së fundi, ata prej jush që e keni në planet tuaja të udhëtimit, dijeni se qyteti ka edhe disa nga restorantet më të mira në Francë! Do të gjeni gjithashtu disa dyqane me produkte vendore të cilësisë së lartë.

Në kanalin e mbrëmjes, Colmar France
 
E kam enderr ta vizitoje
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.