Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Lëkurë dhe flokë të shëndetshëm pas plazhit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Lëkurë dhe flokë të shëndetshëm pas plazhit​


https://revistapsikologji.com/lekure-dhe-floke-te-shendetshem-pas-plazhit/#
Kthimi nga pushimet shpesh na gjen me lëkurë dhe flokë të thatë, për shkak të faktorëve ambientalë: ekspozimi i gjatë ndaj diellit, klori, por edhe kremrat mbrojtës, ato pas diellit si dhe ushqyerja jo e shëndetshme dhe mungesa e hidratimit. Për këtë arsye është e nevojshme të rigjeneroni dhe kujdeseni sa më shumë për trupin pas stinës së verës ose pas kthimit nga pushimet.

Ndiqni këshillat e mëposhtme…

Lëkura
  1. HIDRATIM I BRENDSHËM
Dehidratimi luftohet kryesisht së brendshmi. Ndaj, edhe pse temperaturat në shtator ulen pak, është e nevojshme të vazhdoni të pini rreth 2 litra ujë në ditë. Kthejuni zakoneve të mira, ku çdo ditë duhet të hani shëndetshëm dhe duhet të konsumoni fruta dhe perime të freskëta të stinës.
  1. EKSFOLIANTI ËSHTË I RËNDËSISHËM
Heqja e qelizave të vdekura të epidermës, favorizon rigjenerimin qelizor. Është e nevojshme të bëni scrub një herë në javë, në mënyrë që ta bëni lëkurën më të shkëlqyeshme dhe të butë. Në fytyrë është e nevojshme të bëni edhe maska detoksifikimi.
  1. PASTRIMI I NEVOJSHËM
Nuk duhet të lini pas dore as pastrimin, si për sa i përket fytyrës, ashtu edhe për trupin. Zgjidhni larës delikatë, që nuk përmbajnë substanca agresive për lëkurën.
  1. HIDRATIM I JASHTËM
Njësoj si hidratimi i brendshëm i organizmit, edhe ai i jashtmi ka një rëndësi të madhe. Zgjidhni produktin e duhur për lëkurën tuaj. Përdorni serume, kremra dhe vajra specifikë për lëkurën e thatë, të cilat përmbajnë përbërës antioksidantë, hidratues, ushqyes, rigjenerues dhe qetësues, përbërës thelbësorë për të minimizuar dëmet e shkaktuara nga dielli, klori, era, etj. Edhe në këtë rast, duhet të zgjidhni produkte kozmetike natyrale, më mirë do të ishin ato biologjike dhe pa substanca të dëmshme dhe agresive për lëkurën.

Flokët
  1. USHQEHUNI SHËNDETSHËM
Si gjithmonë e dimë se bukuria nis së brendshmi dhe nëse gjatë pushimeve e keni tepruar me ushqime jo të shëndetshme, për të pasur sërish flokë të mrekullueshëm është e rëndësishme të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe të pasur me ushqyes.
Ekzistojnë disa ushqime që i bëjnë mirë shëndetit të flokëve: ato të pasura me Omega 3, si salmoni, farat e linit ose arrat dhe ushqimet që përmbajnë acid folik ose vitaminë B9, si asparagët, portokallet, brokoli, etj.
  1. MOS ABUZONI ME TRAJTIMET DHE PRODUKET
Gjëja e parë që na vjen në mend kur flokët janë të dëmtuar është të përdorim një sërë produktesh e vajrash të ndryshme për të përmirësuar situatën. Si fillim mund të jetë zgjedhja më e shpejtë. Sidoqoftë kujdesuni vazhdimisht për flokët, me durim. Për të njëjtën arsye, kur flokët janë shumë të stresuar, zgjidhni një shampo delikate ose një mënyrë inovative për të larë flokët.
  1. HIDRATIMI ËSHTË SEKRETI
Kur përdorni trajtime hidratuese, balsam, maska ose serume, përqendrohuni vetëm në zonat më të thata dhe pa shkëlqim, kryesisht majat e flokëve, pasi rrënjat janë më të shëndetshme dhe duke i hidratuar shumë rrezikoni të merrni efektin e kundërt.
Në fund të verës gjëja më e mirë që duhet të bëni është të zgjidhni produkte dhe trajtime që nuk duan shpëlarje, pasi shërbejnë që të ruani të paprekur tonalitetin e flokëve.
  1. HIQNI DORË NGA LLASTIQET DHE PRODUKTET E STILIMIT TË FLOKËVE
Në fazën e “rigjenerimit” mundohuni që për njëfarë periudhe të eliminoni krejtësisht përdorimin e kapëseve, llastiqeve, aksesorëve dhe produkteve për stilimin e flokëve. Nëse keni mundësi, mos përdorni tharësen e flokëve. Në këtë mënyrë, duke eliminuar nxehtësinë dhe duke ndjekur të gjitha rregullat e mësipërme, në pak kohë do të merrni rezultate të shkëlqyera dhe të kënaqshme.



Përgatiti: Manjola EREQI | Botuar në Revistën “Psikologjia”
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.