Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Lëngu nga pema e jetës.

ALekSa

I think my guardian angel drinks
ANETAR ✓
Regjistruar më
Kor 15, 2017
Mesazhe
9,667
Lëngu i Shegës.


View attachment 2564



Si në kohërat antike, ashtu edhe në qytetërimet e ndryshme e kanë përdorur gjithmonë pemën e shegës dhe frutin e saj si simbol të “Pemës së jetës”.

Historia

Shega gjithashtu është përdorur si një simbol i fertilitetit dhe jetës dhe duket se orgjina e saj është e papërcaktuar sepse ndodhej kudo, kryesisht në Mesdhe, nga Gjeorgjia deri në Kinë dhe më pas në Indi. Ka shumë referenca europiane të frutit të shegës dhe një nga ato besohet të jetë gjetur në pyjet e egra të Gjeorgjisë në vitin 1772.


Benefitet e tij

Fruti përmban shumë antioksidantë, madje më shumë se çaji jeshil dhe vera e kuqe e kombinuar së bashku. Këta antioksidantë të fuqishëm janë efektivë ndaj shumë sëmundjeve, duke përfshirë problemet kardiovaskulare (inflamacionet e arterieve dhe venave) dhe tensionin e lartë të gjakut. Këto veti janë shumë të dobishme në mbrojtjen e mëlçisë dhe veshkave nga dëmtimi i radikaleve të lira, dhe lufton bakteret e ndryshme.

Kërkimet e fundit kanë treguar se lengu i shegës mund të bëjë mrekullira për sëmundjen e Alzhaimerit dhe për imemitë(ose goditjet në tru). Pirja e një gote në ditë mund të ndihmojë në ngadalsimin e progresit të kancerit të mushkërive, por dhe për kancerin e prostatës, duke lejuar që të diagnostifikuarit me këtë sëmundje të jetojnë më gjatë. Ekstrati i lëngut të shegës mund të bllokojë formiomin e kancerit të lëkurës.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.