Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

LGBT? TABU APO ....Dicka qe duhet pranuar gjeresisht ne shoqerin shqiptare!!

Ketu nuk behet fjale nese i pranojme ne apo jo. Eshte dicka me e madhe se kjo. Pranimi dhe miratimi i ketij fenomeni nuk do i sillte te ardhme njerzimit.
Çfare te ardhme do kishte njerzia? Do ti bejme femijet ne eproveta dhe me prinder baba dhe baba?
Ore kuptoj dhe un sdo deshiroja te behet fmija im neser pasteser por eshte nje fakt qe po ndodh dhe dita dites me shum ne me dashje pa dashje ikemi ne mesin ton dhe siq shum gjera qe si deshiroje por i pranojm na duhet dhe ket gje ne fund te fundit askush ska te humb femij moter apo vella ky eshte realiteti mendimi im.
 
Ore kuptoj dhe un sdo deshiroja te behet fmija im neser pasteser por eshte nje fakt qe po ndodh dhe dita dites me shum ne me dashje pa dashje ikemi ne mesin ton dhe siq shum gjera qe si deshiroje por i pranojm na duhet dhe ket gje ne fund te fundit askush ska te humb femij moter apo vella ky eshte realiteti mendimi im.

Nuk ka qasje te mesme. Ose i pranon ose nuk i pranon. E kam thene thjesht, nuk ka te ardhme njerzimi me 2 meshkuj apo me 2 femra. Jane fenomene jashte natyrales.
 
Nuk ka qasje te mesme. Ose i pranon ose nuk i pranon. E kam thene thjesht, nuk ka te ardhme njerzimi me 2 meshkuj apo me 2 femra. Jane fenomene jashte natyrales.
Edij qe ska dhe un pajtohem qe jan jasht natyres por qte bejm uroj mos tme behet femija im por po u be un sdo e le ne rrug si shum familje shqipetare qe po e bejn ket gje ktu kam rastisur shum qoft pun apo rrug dhe ne shkoll kur isha,sdij tem shum e ndjeshme dhe e nderlikuar thjesht un them Zot mos na pervo se ske qar ben kaq.
 
Sapo lexova se nje mesues ne Spanje u pezullua nga puna per 6 muaj sepse u tha nxenesve te moshes 15 vjecare se ekzistojne vetem dy gjini, pra femer mashkull. Gjenetikisht femra ka kt
kromozomet XX dhe mashkulli XY dhe kjo ska per te ndryshuar kurre panvaresisht nderhyrjve me operacione qe mund te behen!
Shume shoqara kane reaguar kunder kesaj mase duke e quajtur absurde!
Vete mesuesi ishte shprehur se kjo eshte njesoj si te te pezullojne sepse thua se toka eshte e rrumbullaket.


Me sa duket diskriminimi po kalon ne kahun e kundert tashme!
 
they are full of crap and bullshit... But if we really care for them we have to treat them as sick and ill people, as they really are, and not advertise their sickness as some fricking value.... so if u don't agree with me, I have a word for you:
BITE ME!
 
Ktyne esht me i von benzinen me i djeg se jan si kanceri. Budalliku I tyre shkoj deri aty ku thaj dicka per zotin qe dridhem kur e mendoj e jo mo ta them
 
Ca te duash nga ata apo te mesosh nga ata kur nenen edhe babain nuk dun ta thrrasin sikur e ka fal zoti me i thirr nene e baba po don ti therrasin prindi 1 e prindi 2 ata jan per ti bo grumbull me i ven e me ti lshu ne zjarr tgjith po kot se jan duke u shtu cdo dit e ma shum pupupu ?‍♂️
 
e cte keqe ka ti mesosh djalit se si te masturbohet ?? ti mesosh vjazes se cfar esht condomi , qe te ruhet nga smunjet apo ndonje kopil te vogel qe mund te ta sjelli neser ne shpi,,,

ti kujton se po nuk ja mesove ti, femija sdo e dij si ta bej ,,, o rob i mir kto lloj aktesh me femijen vec sa e lidhin mardhenien prinder-femij,
po ju jeni msu me ate "tutelen" ndaj prinderit dhe keni frik ta hapni gojen ,,, pash zotin se ju qe boni kshu, jeni shum ma sick dhe keq se liberalet.
Jam shumë dakord me ty por në fakt edukimi seksual nuk ka të bëj "me ta mësosh fëmijën se si të masturbohet sepse fëmija lind me aftësinë për të masturbuar, i vjen natyrshëm dhe masturbon"..
Fëmija e di se si të masturboj edhe pa e mësuar se si të masturboj..
Thjeshtë duhet ti tregosh fëmijësh se çfarë është masturbimi, se nuk është turp dhe se nuk ka asgjë të keqe të masturbosh, se nuk ngel shtatëzënë nëse masturbon, dhe se nuk ndodh asnjê deformim trupor nëse masturbon, se nuk të dobsohet shikimi nëse masturbon, duhet ti tregohet fëmijës se masturbimi nuk është i dëmshëm..
Duhet ti tregohet fëmijës edhe për seksin, se si ngel një grua shtatëzënë, si ta kuptosh nëse je shtatëzënë, si të mbrohesh nga shtatëzania e padëshiruar dhe nga smundjet seksualisht të transmetueshme..
Duhet ti tregohet fëmijës edhe për menstruacionet, sidomos vajzës..
Se çfarë janê menstruacionet, kur vijnë ato, pse vijnë ato..
Duhet ti tregohet fëmijës se nuk është turp nëse i ke menstruacionet, dhe se nuk është turp të flasësh në publik për menstruacionet.. As të përdorësh pecetë ose kupë menstruale dhe tampon. (Nëse nuk i tregon fëmijës se nuk menstruacionet nuk janë të turpshme mundet fëmija jot apo i imi ta bullizoj një fëmijë tjetër sepse i kanë ardhur menstruacionet, ose do bullizohet vajza jote apo e imja sepse i kanë ardhur menstruacionet dhe do ndihet në faj do mendoj se është faji i saj që ka menstruacione por nëse i tregon se menstruacionet nuk janë të turpshme atëherë ajo do ndihet më pak në faj ose fare, dhe ndoshta nuk do i interesojnë fare fjalët e bullizuesit).. Nëse nuk i tregon për menstruacionet vajzës atëherë kur do i vijnë pêr herë të parë menstruacionet ajo do e pêrjetoj keq, do ndihet në stres, në ankth, do mendoj se do vdesi, është smurë, do mendoj se ka ngelur shtatëzënë me veten duke masturbuar, do tmerrohet nga frika se "është shtatëzënê me veten" dhe ndoshta do bëj vetëvrasje sepse nuk do të lindi fëmijê në moshë të hershme, kur nê fakt nuk është fare shtatëzênê thjeshtë ajo mendon ashtu..

Nëse nuk i tregon për masturbimin, ndoshta ajo nuk e di se nuk ngelet shtatëzënê duke masturbuar por e din se nëse të vonohen menstruacionet dmth se je shtatëzënë (por në fakt menstruacionet nuk vonohen vetëm për shkak të shtatëzanisë)..
Dhe nëse njê ditë do i vonohen menstruacionet ajo do mendoj se ka ngelur shtatëzënë me veten duke masturbuar dhe do bëj vetëvrasje..

Gjithashtu fêmijês duhet ti tregohet se askush nuk ka tê drejtë ta preki nê vendet intime dhe askush nuk duhet ta shohi në vendet intime..

Gjithashtu edukimi seksual është shumë i rëndësishëm sepse fëmija yt apo i imi, njê ditë kur do rritet do martohet..
Dhe si do e martojmë një njeri kur ai/ajo nuk e di se çfarë është seksi, nuk e di se si lindin fëmijët..
Unë kam hasur një rast kur një vajzë ishte martuar por nuk donte të kryej marrdhënie seksuale me burrin sepse thoshte "unë nuk bëj këto kur*llëqe sepse nuk jam kur*ë"..
Dhe nuk e di disa njerëz pse e martojnë vajzën ose djalin kur ai nuk e di se çfarë është seksi..
Nëse djali/vajza nuk do të bëj seks pse e marton..
Një njeri mundet të jetë aseksual, pse e marton..
Një njeri mundet të jetë me aftësi të kufizuara dhe nuk është i aftë për seks pse e marton.. ?‍♀️?‍♀️
Dhe nuk jam dakord me ty që e quajte fëmijên jashtë martese kopil, nuk është kopil, është fëmijë.
 
Nje smundje psikologjike...qe nen petkun e trendit dhe being cool po shfaros shoqerine njerzore. E refuzoj dhe gjithmone kam per ta refuzuar. Nuk i bullizoj apo paragjykoj cbejn me veten mbetet pune e tyre...por i refuzoj..nuk ja u pranoj paradat dhe publicitetin.
 
Per mua eshte nje çrregullim si trupor ashtu dhe mendor .....
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.