• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Librat e preferuar

Barnaba

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
140
Likes
157
#1
1. Cili eshte libri qe ju ka pelqyer me shume?

2. Po ai qe ka pasur me shume impakt?

Pergjigjet e mia:

1. Gorky Park. Novel krimi, per zbardhjen e nje vrasje te trefishte ne Moske, ne vitet '80.

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.
 

Missy

I wanna fly like an eagle To the sea
Stafi i forumit
Moderator/e
Princesha Forumit
Mesazhe
1,256
Likes
920
#2
Gift of Desire
 

Opium

Memento vivere
Stafi i forumit
Administrator/e
Moderator/e
IRC STAFF
Mesazhe
3,454
Likes
2,740
#3
Plaku dhe deti. Hemingway
Robinson Crusoe . Defoe
Tre shoket. Remark
Djemte e rruges Pal. Molnar
 

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,297
Likes
1,472
#4
1. Cili eshte libri qe ju ka pelqyer me shume?

2. Po ai qe ka pasur me shume impakt?

Pergjigjet e mia:

1. Gorky Park. Novel krimi, per zbardhjen e nje vrasje te trefishte ne Moske, ne vitet '80.

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.
E paskemi te njejte kete. :)

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.

E dyta- Krim dhe ndeshkim-Dostojevski.
 

Guns_N_Roses

Sex Drugs N Rock`N`Roll
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,883
Likes
1,733
#5
Nje nder tvetmet botime we kom lexu..ka qen fshehtas...kir kisha thjesht push jo lesh...
Ditari mata harit ky ka qen I pari dhe I fundit liber
 

Barnaba

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
140
Likes
157
#6
Krim dhe ndeshkim-Dostojevski.
Sikur te kisha vazhduar me lexime te kesaj fushe, s'do e kisha lene pa lexuar edhe kete liber. Ndoshta ne te ardhmen...

Thone se Dostojevskin, ne 1849, e vendosen para skuadres se pushkatimit, por urdheri u terhoq ne castin e fundit; ne vend te ekzekutimit e internuan ne Siberi. Shpirtra te tille te torturuar kane krijimtari interesante.