• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Librat e preferuar

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
686
1. Cili eshte libri qe ju ka pelqyer me shume?

2. Po ai qe ka pasur me shume impakt?

Pergjigjet e mia:

1. Gorky Park. Novel krimi, per zbardhjen e nje vrasje te trefishte ne Moske, ne vitet '80.

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Opium

Memento vivere
VIP I FORUMIT
Mesazhe
1,923
Plaku dhe deti. Hemingway
Robinson Crusoe . Defoe
Tre shoket. Remark
Djemte e rruges Pal. Molnar
 

Alexandra

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,149
1. Cili eshte libri qe ju ka pelqyer me shume?

2. Po ai qe ka pasur me shume impakt?

Pergjigjet e mia:

1. Gorky Park. Novel krimi, per zbardhjen e nje vrasje te trefishte ne Moske, ne vitet '80.

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.
E paskemi te njejte kete. :)

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.

E dyta- Krim dhe ndeshkim-Dostojevski.
 

Guns_N_Roses

Sex Drugs N Rock`N`Roll
ANETAR ✓
Mesazhe
1,293
Nje nder tvetmet botime we kom lexu..ka qen fshehtas...kir kisha thjesht push jo lesh...
Ditari mata harit ky ka qen I pari dhe I fundit liber
 

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
686
Krim dhe ndeshkim-Dostojevski.
Sikur te kisha vazhduar me lexime te kesaj fushe, s'do e kisha lene pa lexuar edhe kete liber. Ndoshta ne te ardhmen...

Thone se Dostojevskin, ne 1849, e vendosen para skuadres se pushkatimit, por urdheri u terhoq ne castin e fundit; ne vend te ekzekutimit e internuan ne Siberi. Shpirtra te tille te torturuar kane krijimtari interesante.
 

Piano

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,501
1. Cili eshte libri qe ju ka pelqyer me shume?

2. Po ai qe ka pasur me shume impakt?

Pergjigjet e mia:

1. Gorky Park. Novel krimi, per zbardhjen e nje vrasje te trefishte ne Moske, ne vitet '80.

2. Keshtu Foli Zarathustra (Thus Spoke Zarathustra). Nje kryeveper e filozifise ekzistenciale, shkruar nga 'Friedrich Nietzsche'. Eshte shkruar me nje stil artistik - dmth jo me argumente te sterholluar - cka e ben te lehte per t'u lexuar. Por idete e shprehura kane nje thellesi qe shkojn pertej asaj cka kap syri i pastervitur; vlera e tyre kuptohet teresisht vetem nese e shoqeron me lexime nga fusha e psikologjise.
Keshtu foli Zarathustra hyn te njeri nder librat me te veshtire qe ka krijuar mendja e njeriut.

Nqs nuk bie dakort lexo c'ka thojne ata qe i kan kushtuar vite pune per ta zberthyer ate c'ka donte te transmetonte Nietzche,qe pa e nisur librin ai u thosh shokeve e kolegeve,qe do ndertoj nje kryeveper.

S'jam i sigurte ne e ke lexuar. :)
 

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
686
Keshtu foli Zarathustra hyn te njeri nder librat me te veshtire qe ka krijuar mendja e njeriut.

Nqs nuk bie dakort lexo c'ka thojne ata qe i kan kushtuar vite pune per ta zberthyer ate c'ka donte te transmetonte Nietzche,qe pa e nisur librin ai u thosh shokeve e kolegeve,qe do ndertoj nje kryeveper.
Lexoje edhe nje here me kujdes komentim tim. Arsyen pse e quajta te lehte per t'u lexuar eshte per shkak te stilit artistik, dmth teksti nuk e ngarkon lexuesin me argumente te zgjatura shkruar me nje stil te nderlikuar elitar. Pra procesi i leximit nuk eshte i lodhshem. Ky element artistik e ben te kendshem leximin dhe nuk e sforcon kujtesen afatshkurter me paragrafe te sterzgjatura.

I lehte per t'u lexuar nuk do te thote i lehte per te deshifruar me saktesi te gjitha metaforat dhe krahasimet e perdorura, dhe si pasoj akoma me i veshtire per te ndertuar nje sistem te sakte vlerash (objektivi primar i filozofise se tij). Stili artistik qe e ben te aksesueshem/lehte eshte paralelisht nje sakrifice ne precizion dhe si pasoj nje veshtirese ne studimin e tij te thelle.

S'jam i sigurte ne e ke lexuar. :)
E kam lexuar, madje tre here. Rileximi, ndryshe nga leximi i pare, ka qene studim i koncepteve te tij, duke e futur ne filtra konceptesh dhe njohurie nga psikologjia neurologjike te dekadave te fundit dhe te tjera disiplina te ngjashme. Ndaj mos u nxito, shtroi idete fillimisht si pyetje qe te kuptohemi para se te akuzosh se po genjej. :)
 

Piano

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,501
Lexoje edhe nje here me kujdes komentim tim. Arsyen pse e quajta te lehte per t'u lexuar eshte per shkak te stilit artistik, dmth teksti nuk e ngarkon lexuesin me argumente te zgjatura shkruar me nje stil te nderlikuar elitar. Pra procesi i leximit nuk eshte i lodhshem. Ky element artistik e ben te kendshem leximin dhe nuk e sforcon kujtesen afatshkurter me paragrafe te sterzgjatura.

I lehte per t'u lexuar nuk do te thote i lehte per te deshifruar me saktesi te gjitha metaforat dhe krahasimet e perdorura, dhe si pasoj akoma me i veshtire per te ndertuar nje sistem te sakte vlerash (objektivi primar i filozofise se tij). Stili artistik qe e ben te aksesueshem/lehte eshte paralelisht nje sakrifice ne precizion dhe si pasoj nje veshtirese ne studimin e tij te thelle.E kam lexuar, madje tre here. Rileximi, ndryshe nga leximi i pare, ka qene studim i koncepteve te tij, duke e futur ne filtra konceptesh dhe njohurie nga psikologjia neurologjike te dekadave te fundit dhe te tjera disiplina te ngjashme. Ndaj mos u nxito, shtroi idete fillimisht si pyetje qe te kuptohemi para se te akuzosh se po genjej. :)
E zene ndryshe nga ti.

Me fal per nderhyrjen time. :)

Ekzakt tre here e kam lexuar e une,por hera e pare ish nga shtepi botuese tjerer,e me i pakte ne volum. :)View attachment 29732
 
Top