Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Lind aplikacioni për të sëmurët me sklerozë

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,965
file53315797_4bc6586f-401x285.jpg
Në Milano janë shfaqur aplikacionet për kontrollin e pajisjeve elektronike dhe paraqitjen e tru-kompjuterit.

Tashmë njerëzit me sklerozë do të komunikojnë më lehtë, në saje të përparimeve që hulumtimi kundër saj vazhdon të bëjë.

Me rastin e Ditës Globale të Sklerozës, në fakt, u prezantuan dy projekte inovative nga AriSLA Foundation gjatë konferencës së katërt vjetore.

Ky është aplikacioni i parë që lejon pacientët më sklerozë për të komunikuar dhe për të ruajtur autonominë e tyre përmes një pllake të thjeshtë për t’u përdorur brenda dhe jashtë trurit.

Një mjet që mund të lejojë kontrollin e pajisjeve elektronike në shtëpi, të mjedisit, të tilla si drita, TV, ajër të kondicionuar.

Projekti i dytë, shkruan Idea, është një sistem ndihmës i komunikimit, i zgjeruar nga një tru-kompjuter në gjendje të dishifrojë impulset neurologjike dhe transformimin e tyre në fjalë dhe veprime, duke siguruar kështu një ndihmë të rëndësishme për të sëmurët në shkallën më të avancuar.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.