Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Liqenet më të mëdha në SHBA nga Sipërfaqja Sipërfaqësore

Hera

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
37,594

Liqenet më të mëdha në SHBA nga Sipërfaqja Sipërfaqësore​


Liqenet më të mëdha në SHBA nga Sipërfaqja Sipërfaqësore

Dhjetë Liqenet më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara të Matura nga Sipërfaqja
Shtetet e Bashkuara janë shtëpi për mijëra liqene të ndryshme. Disa janë në zonat malore të larta, ndërsa të tjerët janë në lartësi të ulëta. Secili prej këtyre liqeneve gjithashtu ndryshon në sipërfaqe nga shumë i vogël në atë më të madh, Liqeni Superior.

Cilat janë liqenet më të mëdha në SHBA?​

Më poshtë është një listë e 10 liqeneve më të mëdhenj më të mëdhenj sipas sipërfaqes në Shtetet e Bashkuara. Lokacionet e tyre janë përfshirë gjithashtu për referencë.

1) Liqeni i Lartë
Sipërfaqja: 31.700 kilometra katrorë (82.103 km katrore
Vendndodhja: Michigan, Minesota, Wisconsin dhe Ontario, Kanada

2) Liqeni Huron
Sipërfaqja: 23,000 milje katrorë (59,570 km katrore)
Vendndodhja: Michigan dhe Ontario, Kanada

3) Liqeni Michigan
Sipërfaqja: 22,300 milje katrorë (57,757 km katrore)
Vendndodhja: Illinois, Indiana, Michigan dhe Wisconsin

4) Liqeni Erie
Sipërfaqja: 9,910 milje katrorë (25,666 km katrore)
Vendndodhja: Michigan, Nju Jork, Ohio, Pennsylvania, dhe Ontario, Kanada

5) Liqeni Ontario
Sipërfaqja: 7,340 milje katrorë (19,010 km katrore)
Vendndodhja: Nju Jork dhe Ontario, Kanada

6) Liqeni i Kripur i Madh
Sipërfaqja: 2,117 milje katrore (5,483 km katrore)

Vendndodhja: Utah
7) Liqeni i pyllit
Sipërfaqja: 1,485 milje katrorë (3.846 km katrore)
Vendndodhja: Minesota dhe Manitoba dhe Ontario, Kanada

8) Liqeni Iliamna
Sipërfaqja: 1,014 milje katrorë (2,626 km katrore)
Vendndodhja: Alaska

9) Liqeni Oahe
Sipërfaqja: 685 milje katrorë (1,774 km katrore)
Vendndodhja: Dakota e Veriut dhe Dakota e Jugut
Shënim: Ky është një liqen i bërë nga njeriu.

10) Liqeni Okeechobee
Sipërfaqja: 662 kilometra katror (1,714 km katrore)
Vendndodhja: Florida
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja