Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Karakteri i njeriut

ABC

Off
Nt2 V.I.P
Regjistruar më
Kor 30, 2019
Mesazhe
18,722
Si mendoni ju forumist/e per formimin e karakterit te njeriut? Cfare ndikon qe nje njeri te behet "i mire" ose "i keq" ne jete.

Une jam me mendimin qe njerezit lindin te barabarte! Rrethanat ne te cilat jetojne, ushqejne me shume daljen ne pah te disa virtyteve negative ose pozitive!
 
Mu kujtu kenga e Mozzik hahha,karakteri jot ka 3 shkronja????
 
Une mendoj qe karakteri i njeriut ndryshon nga forma e nevojes.

Une kam pas ne jeten time pune me shum njerz me ka ren me pa e me kuptu te gjitha Llojet e njerzeve si ata te mireet dhe jo te miret.

Une mendoj qe Karakteri i njeriut Ndryshon nga Interesi:
Nese dikush ka interes tek ty sigurisht qe do e ndryshon karakterin: Do ngelet gjithmon UJK por me Lekur te qingjit ne momentin qe i vje mundesia Prap do te kafshon.

Tani kisha rastin hiq me larg se pra 2 Muajve:
E solla nje shok nga Kosova ja bana Letrat ketu me pune, me genjeu tha me duhet me fillu nje Formacion ( shkolle - Zanat ) e lirova, 2 dite me vone me therret nje mik tha cka ka ndodh me puntorin tend e pash Te FATONI duke punu:

Dmth ai me ka genjy mu per te ik te tjetri me punu:
Vetem qe kishte harru qe dhe 2 vite i duheshin me nejt te une per te marre letrat e pergjithshme, tani deshiron te kthehet por nxuq i humbi letrat !

Dmth Nastradamusi ka then ne kte bote Kunjin me te madh Le per vete se ka per tu dasht !

Fatekeqesisht karakteret e njerzve ndryshojn ne baz te nevojav !
 
Une mendoj qe karakteri i njeriut ndryshon nga forma e nevojes.

Une kam pas ne jeten time pune me shum njerz me ka ren me pa e me kuptu te gjitha Llojet e njerzeve si ata te mireet dhe jo te miret.

Une mendoj qe Karakteri i njeriut Ndryshon nga Interesi:
Nese dikush ka interes tek ty sigurisht qe do e ndryshon karakterin: Do ngelet gjithmon UJK por me Lekur te qingjit ne momentin qe i vje mundesia Prap do te kafshon.

Tani kisha rastin hiq me larg se pra 2 Muajve:
E solla nje shok nga Kosova ja bana Letrat ketu me pune, me genjeu tha me duhet me fillu nje Formacion ( shkolle - Zanat ) e lirova, 2 dite me vone me therret nje mik tha cka ka ndodh me puntorin tend e pash Te FATONI duke punu:

Dmth ai me ka genjy mu per te ik te tjetri me punu:
Vetem qe kishte harru qe dhe 2 vite i duheshin me nejt te une per te marre letrat e pergjithshme, tani deshiron te kthehet por nxuq i humbi letrat !

Dmth Nastradamusi ka then ne kte bote Kunjin me te madh Le per vete se ka per tu dasht !

Fatekeqesisht karakteret e njerzve ndryshojn ne baz te nevojav !
Jo te kejt ,dmth dhe ti je ashtu nese thu per krejt, gjithmon ne grupe jan,sben me i shty kejt ne nje thes☺
 
Une mendoj qe karakteri i njeriut ndryshon nga forma e nevojes.

Une kam pas ne jeten time pune me shum njerz me ka ren me pa e me kuptu te gjitha Llojet e njerzeve si ata te mireet dhe jo te miret.

Une mendoj qe Karakteri i njeriut Ndryshon nga Interesi:
Nese dikush ka interes tek ty sigurisht qe do e ndryshon karakterin: Do ngelet gjithmon UJK por me Lekur te qingjit ne momentin qe i vje mundesia Prap do te kafshon.

Tani kisha rastin hiq me larg se pra 2 Muajve:
E solla nje shok nga Kosova ja bana Letrat ketu me pune, me genjeu tha me duhet me fillu nje Formacion ( shkolle - Zanat ) e lirova, 2 dite me vone me therret nje mik tha cka ka ndodh me puntorin tend e pash Te FATONI duke punu:

Dmth ai me ka genjy mu per te ik te tjetri me punu:
Vetem qe kishte harru qe dhe 2 vite i duheshin me nejt te une per te marre letrat e pergjithshme, tani deshiron te kthehet por nxuq i humbi letrat !

Dmth Nastradamusi ka then ne kte bote Kunjin me te madh Le per vete se ka per tu dasht !

Fatekeqesisht karakteret e njerzve ndryshojn ne baz te nevojav !
keta lloj njerzish jan ata qe na japin mesim e na bejne te mos kemi besim ke njerzit nene ime thot nese do ti provoja njerzit nje dark shtroji mish e darken tjeter shtroji buke r krip e aty shihi kush do ket ende ate buzeqeshjen e dites kur ksihte mishe ne softer ai te do si ne te mire dhe ne te keq dhe pa interes
 
Karakteri i njeriut formohet në bazë.të sprovave që përjeton...
Kemi karaktere të ndryshme, të ndrydhur, ndrojtur, moskokëçarës, fortë, brishtë etj...
Ngjarjet që kalojmë në jetë ndikojnë shumë në formimin tonë si individë.
 
  • Pëlqej
Reactions: ABC
Si mendoni ju forumist/e per formimin e karakterit te njeriut? Cfare ndikon qe nje njeri te behet "i mire" ose "i keq" ne jete.

Une jam me mendimin qe njerezit lindin te barabarte! Rrethanat ne te cilat jetojne, ushqejne me shume daljen ne pah te disa virtyteve negative ose pozitive!
njerzit nuk lindin te barabart duke nis qe nga lindja e nje femij flas nga kushtet nje lind ne nje spital privat e dikush tjeter ne vend tje se nuk ka mudnesi nje mbushe5 me shume lodra e tjer pa asgje qe nga fillimi nis dhe karaktrri I njeriu por dicka qe ka rendesi eshte qe I keq behesh nuk lind .
 
Karakteri nuk ndryshon kurre, thjeshte permiresohesh nga keshillat e atij qe ke besim dhe siguri se vertete te do me shpirt!
Por, ndonjehere te ben ndjenja e vrare me u sjell sikur te sillen, sepse mbron veten. Lodhesh duke u sjelle mire me njerez qe duan te poshterojne ne te gjitha menyrat.
E me shume sa per tu dukur.
Me njerezucer qe behen turme.
Me njerez qe nuk e meritojne miresine tende.
Me njerez te verber ne shpirt.
Me njerez qe te vardisen per interesin e tyre.
Dikush dikur me tha: kur me ndjeu tek qaja per dicka me kishte ndodhur, se je shume e dobet dhe une qesha, sepse nuk e kuptonte qe s' ishte dobesi, por miresi?
 
njerzit nuk lindin te barabart duke nis qe nga lindja e nje femij flas nga kushtet nje lind ne nje spital privat e dikush tjeter ne vend tje se nuk ka mudnesi nje mbushe5 me shume lodra e tjer pa asgje qe nga fillimi nis dhe karaktrri I njeriu por dicka qe ka rendesi eshte qe I keq behesh nuk lind .
Ishte me kuptimin qe te gjithe ndjejne te njejten gje kur lindin!
 
kam mesuar ne psikologji qe, njeriu ndryshon personalitet disa here gjate jetes
karakteri mund te transformohet dhe tjetersohet simbas rrethanava te jetes, dhe ndryshon gradualisht gjate gjithe jetes....kjo do te thote qe, ne moshen me te vjeter mund te jete mjaft i ndryshem nga personaliteti ne moshen me te re.
 
  • Përqafime
Reactions: ABC
Karakteri i njeriut nderlidhet me moralin e njeriut. Veprat e njeriut gjithmone jane te lidhura me ate qe eshte ne mbrendesi te shpirtit, kjo i ngjane degeve te lisit qe rrenjet i ka thelle ne toke.
 
  • Pëlqej
Reactions: .

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.