Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Luigj Gurakuqi

Jupiter666

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 10, 2020
Mesazhe
3,760
Pena e mendja e shpalljes se mevetsise te shqipnise, perfaqesuesi i klerit Franceskan (hisoria nuk e thote), i vetmi qe shkruante shqip shume mire nga te gjithe delegatet e Vlores, shembelltyra e aristokracise, e fineses, inteligjences, e patriotit shqiptar...

 
As nën kryetari i Ismail Qemalit dom Nikollë Kaçorri nuk dinte shqip ?
S'po përmënd të tjerë, :)
 
Me fal, as vete Ismail Qemali s’ia kishte haberin gjuhes shqipe, ska lane asnje shkrim ne shqip.

Ne deklaraten e mevetesise perpilu nga Gurakuqi me nje shkrim te thjeshte te bukur, me nje kaligrafi te rralle, do te thote qe Gurakuqi shkruante vetem shqip…

ndoshta nje dite vatikani do nxjerri shume te verteta per Gurakuqin
 
Me fal, as vete Ismail Qemali s’ia kishte haberin gjuhes shqipe, ska lane asnje shkrim ne shqip.

Ne deklaraten e mevetesise perpilu nga Gurakuqi me nje shkrim te thjeshte te bukur, me nje kaligrafi te rralle, do te thote qe Gurakuqi shkruante vetem shqip…

ndoshta nje dite vatikani do nxjerri shume te verteta per Gurakuqin
Unë thashë diçka tjetër, dom Nikollë Kaçorri si zëdhënës i qeverisë së parë, as ky nuk dinte shqip?
Pastaj, ç'lidhje ka Vatikani në këtë çështje. ?!
Shteti i parë shqiptar është falë austro-hungarezëve. Pa këta sot jugu do fliste greqisht e veriu serbisht.
 
Unë thashë diçka tjetër, dom Nikollë Kaçorri si zëdhënës i qeverisë së parë, as ky nuk dinte shqip?
Pastaj, ç'lidhje ka Vatikani në këtë çështje. ?!
Shteti i parë shqiptar është falë austro-hungarezëve. Pa këta sot jugu do fliste greqisht e veriu serbisht.
Ka lidhje Vatikani, sepse franceskanet katolik ishin palca kurrizore e atdhetarizmit dhe kishin idene e kjarte dhe syte drejt perendimit, jo me kot te gjitha shkrimet e vjetra shqipe perfshi i 3B ishin te gjithe franceskan…

shteti i pare shqiptar kontributin madhor e ka pas perandoria austro hungareze, por pjekja ishte ba nga franceskanet…

Dom Nikolla ska pas dite me shkrujt por me fole shqip sigurisht ka pas dite, sepse kte e di nga te paret e mi.
 
Nuk jam më kundërshtim per kontributin e françeskanve për mbajtjen dhe forumin gjuhën shqipe në 1908, dhe më pas në pavarësinë e shqiptarve.
Por nuk jam dakord me çfarë thua se vetëm Gurakuqi dinte shqip. Dhe dom Nikollë Kaçorri nuk dinte shqip.
Nuk ka sens kjo që thua.
Një prift pa shkollë nuk ekziston. Dhe ka një shkallë gjerarkie arsimi që të arrishë të bëhesh prift.

Pastaj mësimet e para i ka marrë në Zadrimë. Pastaj në Romë. Kryetar shoqate dhe pjesëmarrës në kongresin e Manastirit e një seri aktivitetesh të tjera.
Të gjithë françeskanët luftuan për gjuhë shqipe, si të mos dinte shqip Kaçorri..:)
 
Nuk jam më kundërshtim per kontributin e françeskanve për mbajtjen dhe forumin gjuhën shqipe në 1908, dhe më pas në pavarësinë e shqiptarve.
Por nuk jam dakord me çfarë thua se vetëm Gurakuqi dinte shqip. Dhe dom Nikollë Kaçorri nuk dinte shqip.
Nuk ka sens kjo që thua.
Një prift pa shkollë nuk ekziston. Dhe ka një shkallë gjerarkie arsimi që të arrishë të bëhesh prift.

Pastaj mësimet e para i ka marrë në Zadrimë. Pastaj në Romë. Kryetar shoqate dhe pjesëmarrës në kongresin e Manastirit e një seri aktivitetesh të tjera.
Të gjithë françeskanët luftuan për gjuhë shqipe, si të mos dinte shqip Kaçorri..:)


Postimi im ne fillim pohonte se vetem Gurakuqi dinte nje shqipe te paster ne te folme ne te lexume e ne te shkrume, ishte ma nalt se te tane te tjeret, dhe ky asht nje fakt qe tashme duhet te pranohet.

E dyta nuk thashe Kacorri nuk dinte shqip, sigurisht qe dinte shqip, ay ishte malsor dhe kembe pushtuesi nuk shkeli ne ato toka si rrjedhjoje ay dinte shqipen geg te paster, nuk jam i sigurte nese e dinte ne te shkrume, dhe ne kete sens i referohesha kur thonja qe ndoshta edhe Kacorri ska pas dite shqip.

Dom Nikoll Kacorri ka qene figura themelore e mevetesise, regjimi brutal e gjakpires i Hoxhes i hoqi cdo kontribut dhe e la pa histori, biles edhe duke modifiku edhe fotografine e ngritjes se flamurit....

Po pra, biem ndakort qe ajka e kombit nga ku linden filizat e para ne intelekt dhe ne atdhetarizem ishin Franceskanet.

Regjimi brutal, per tu hakmarre ndaj klerit sepse ishin shume me lart ne cdo koncept, me te ardhe ne pushtet nepermjet nje lufte qe kurre skishin ba kunder pushtuesit por vetem, lufte civile, i'u mesyn biblotekes franceskane ne shkoder dhe djegen cdo dokument, liber, doreshkrim ect ... per te humb gjurmet e kontributi madhor qe kishte dhane kleri franceskan
 
@Jupiter666 ma konfermon diçka parë që njerëzit e tu e njihnin nga afër N. Kaçorrin.

Në mbledhjen e krerve në Vlorë para ngritjes së flamurit, disa ishin të lëkundur për pavarësi ndaj Turqisë. Dhe donin autonomi dhe flamurin turk bashkë me atë shqiptar në ballkon.
Dom Nikollë Kaçorri nxjerr pistoletën nga veledani i priftit dhe duke e vendosur mbi tavolinë, ju thotë; "o pavarësi, dhe flamur shqiptar në ballkon, o gjaku deri në gju do bëhet".

Ma konfernon këtë, apo hera e parë që e lexon këtë shkrim??
 
@Jupiter666 ma konfermon diçka parë që njerëzit e tu e njihnin nga afër N. Kaçorrin.

Në mbledhjen e krerve në Vlorë para ngritjes së flamurit, disa ishin të lëkundur për pavarësi ndaj Turqisë. Dhe donin autonomi dhe flamurin turk bashkë me atë shqiptar në ballkon.
Dom Nikollë Kaçorri nxjerr pistoletën nga veledani i priftit dhe duke e vendosur mbi tavolinë, ju thotë; "o pavarësi, dhe flamur shqiptar në ballkon, o gjaku deri në gju do bëhet".

Ma konfernon këtë, apo hera e parë që e lexon këtë shkrim??


e vertete dhe ska shans te jete e pavertete, dhe une kam shume kohe qe e di, qe kur jam rrit :)

te shtoj, Kacorri nxori nga brezi alltine dhe e vendosi ne tavoline dhe me pas tha ato fjale
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.